Główna treść strony
pytania i odpowiedzi
Zgodnie z art. 38 ust. 1 a. ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo Zamówień Publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. nr 113, poz. 759) Zamawiający udziela poniżej odpowiedzi na zadane przez Państwa w dniu 12.05.2011 r. pytania dot. przetargu KONSERWACJA ZABYTKÓW RUCHOMYCH ZE ZBIORÓW MUZEUM IM. KAZIMIERZA PUŁASKIEGO W WARCE.
Pytanie nr 1.: Prosimy o potwierdzenie przewidzianego sposobu użytkowania mebli siedziskowych: czy będą one użytkowane wyłącznie do celów ekspozycyjnych czy również będą użytkowane zgodnie ze swym pierwotnym przeznaczeniem. Od przewidzianego sposobu użytkowania zależy zastosowanie w trakcie konserwacji zabytkowych mebli siedziskowych dodatkowych wzmocnień konstrukcji ram mebli i siedzisk.
Odpowiedź: Wszystkie meble siedziskowe przeznaczone do konserwacji są meblami ekspozycyjnymi, po remoncie muzeum trafią na ekspozycję stałą. Jednak, nie mogą zostać tak wykonane, aby nie można było na nie nigdy usiąść, ponieważ jest taka możliwość, że zaistnieją sytuacje, kiedy będą wykorzystywane jako użytkowe. Jeżeli meble będą wymagały wzmocnień konstrukcji, takie decyzje zostaną podjęte do poszczególnych mebli na etapie omawiania Programu prac konserwatorskich. Wykonawca musi wziąć pod uwagę, że podczas konserwacji należy w pełni zachować elementy zabytkowe, ale musi też przewidzieć, że pewne meble mogą wymagać wzmocnień.
Zapytania dotyczące poszczególnych pozycji zamówienia wg. wykazu zabytków, cz. 1, meble:
Poz.. 2, komoda barokowa, nr inw.705
- Biorąc pod uwagę prawdopodobną wtórność korpusu mebla w stosunku do szuflad, a na pewno wtórność intarsji korpusu: czy wytyczne i wskazania przewidują rekonstrukcję blatu zgodnie z zachowanymi oryginałami komód śląskich z epoki? (Rekonstrukcja dotyczyłaby wymiany obrzeży, właściwego doboru drewna i ułożenia obłogi obramienia partii środkowej blatu).
Odpowiedź: Taka decyzja zostanie podjęta na etapie zatwierdzania Programu prac konserwatorskich - jeżeli będzie taka konieczność - dopuszczamy rekonstrukcję blatu komody zgodnie z zachowanymi oryginalnymi szufladami oraz oryginałami komód śląskich z XVIII w.
Poz.. 3, komoda barokowa nr inw. 728
- Czy istnieją wskazania i wytyczne co do korekty/wyprostowania wygiętego w dół blatu komody?
Odpowiedź: Uwaga Państwa dotyczy komody o nr inw. 704, a nie o nr 728.
Nie istnieją takie wytyczne. Takie decyzje zapadną podczas omawiania Programu prac konserwatorskich. Wybranie jak najlepszej technologii, w celu wykonania konserwacji mebla i wyprostowania blatu należy do Wykonawcy.
Poz.. 7, stolik, nr inw. 325
- Prosimy o wskazówki dotyczące postępowania ze zniszczoną złoconą skórą (marokinem) otwieranego blatu stolika. Czy przewidywane jest zastąpienie jej nowym marokinem wykonanym na wzór oryginału czy też konserwacja i rekonstrukcja zniszczonej skóry?
Odpowiedź:Nie przewidujemy wymiany skóry na nową! Prosimy o konserwację istniejącej skóry, zabezpieczenie zniszczonych fragmentów, w celu zapobieganiu dalszemu niszczeniu, uzupełnienie istniejących ubytków.
Poz.. 12, sekretera, nr inw.1359
- Wobec zachowania tylko jednego elementu skrytki wewnętrznej - czy jest przewidywana rekonstrukcja całości zabudowy skrytki zgodnie z zachowanymi oryginalnymi przykładami z epoki?
Odpowiedź: Dopuszczamy rekonstrukcję zabudowy skrytki zgodnie z zachowanymi oryginalnymi przykładami z epoki z wykorzystaniem zachowanego fragmentu.
Poz.. 18, komplet mebli Ludwik XVI, nr inw. 1350
- Prosimy o decyzję i wskazania dotyczące koncepcji konserwacji blatu stołu: czy ma być on uzupełniony:
- złoconym blatem drewnianym, czy nakładanym blatem z białego marmuru, czy też należy zachować dotychczasowe rozwiązanie, z wymianą tkaniny obiciowej na nową (wymiana tkaniny obiciowej jest przewidziana dla wszystkich mebli tapicerowanych z tego zespołu).
W chwili obecnej blat jest wtórnie pokryty tkaniną obiciową i obramowany frędzlą, co było najprawdopodobniej tymczasowym rozwiązaniem, maskującym uszkodzenia mebla.
W czasie wizyty in situ, bez demontażu tkaniny i frędzli trudno było stwierdzić, jak wyglądał stół w oryginalnym zamyśle i realizacji: czy miał złocony blat drewniany, czy też blat marmurowy, zbliżony kolorem do blatów konsoli i serwantki.
Odpowiedź: Blat stołu należy zachować z dotychczasowym rozwiązaniem, z wymianą tkaniny obiciowej na nową.
Poz.. 17, komplet mebli secesyjnych, nr inw. 1066
Odpowiedź: Tkaninę obiciową należy wymienić na nową, o ornamentyce w stylu secesji w zbliżonym kolorze.
Informacje o stronie
Podmiot publikujący: |
Brak danych |
Odpowiada za treść: |
Małgorzata Dusza |
Wprowadził: |
Nieznany, data: 13.05.2011 r., godz. 14.41 |
Ostatnia aktualizacja: |
Nieznany, data: 13.05.2011 r., godz. 14.41 |
Czas |
Administrator |
Opis zmiany |
13.05.2011 r., godz. 14.41 |
Nieznany |
Dodanie strony |