Główna treść strony
VI. URLOPY I ZWOLNIENIA OD PRACY
.
§ 30
1. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego płatnego urlopu wypoczynkowego zwanego dalej urlopem.
2. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.
3. Pracownik uzyskuje prawo do pierwszego urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiary urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
4. Wymiar urlopu wynosi:
a) 20 dni roboczych jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat,
b) 26 dni roboczych jeżeli pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat
c) wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w nie pełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę. Urlopu udziela się w dni które dla pracownika są dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy
5. Okresy pracy, od których zależy wymiar urlopu określają: art.154 i 155 Kodeksu Pracy.
6. Urlopu wypoczynkowego udziela się zgodnie z planem urlopów, który opracowuje do 31 stycznia każdego roku pracownik ds. kadrowych biorąc pod uwagę wnioski pracowników i potrzeby wynikające z konieczności zapewnienia normalnego toku pracy w Starostwie. Plan urlopów pracowników Wydziału akceptuje Naczelnik Wydziału, zatwierdza natomiast Starosta.
7. Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników poprzez indywidualne powiadomienie ustne.
8. Urlop nie wykorzystany zgodnie z planem urlopów podlega wykorzystaniu do końca I kwartału następnego roku kalendarzowego.
9. Część urlopu nie wykorzystaną z powodu: czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, odbywania ćwiczeń albo przeszkolenia wojskowego przez okres 3-ch miesięcy, urlopu macierzyńskiego ¬pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.
10. Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie mniej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Żądanie pracownik może zgłosić telefonicznie pracownikowi komórki kadr lub swojemu bezpośredniemu przełożonemu
11. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, z tym, że jedna część urlopu nie może obejmować mniej niż 14 dni kalendarzowych.
12 Pracownikowi na jego pisemny, uzasadniony wniosek może być udzielony urlop bezpłatny
13. Na zasadach •określonych przepisami szczególnymi udziela się urlopu bezpłatnego pracownikowi w celu
a) sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (urlop wychowawczy),
b) nauki w szkole lub formach pozaszkolnych bez skierowania pracodawcy,
c) dla umożliwienia wykonania mandatu posła, senatora, radnego.
14. Okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
§31.
1. Zwolnienia od pracy są udzielane na zasadach określonych w przepisach prawa pracy.
2. Starosta jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika w celu przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych oraz w celu oddania krwi jeżeli pracownik jest krwiodawcą z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
3. Starosta zobowiązany jest zwolnić pracownika – radnego, w okresie wykonywania mandatu, na posiedzenia Rady i Komisji Rady, na podstawie imiennego wezwania właściwego organu- bez zachowania prawa do wynagrodzenia.
4. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:
a) 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma, lub macochy,
b) 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
5. Pracownicy (również pracownikowi) wychowującej przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy na dwa dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
6. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie
Informacje o stronie
Podmiot publikujący: |
Brak danych |
Odpowiada za treść: |
Brak danych |
Wprowadził: |
Nieznany, data: 16.04.2009 r., godz. 15.30 |
Ostatnia aktualizacja: |
Nieznany, data: 16.04.2009 r., godz. 15.30 |
Czas |
Administrator |
Opis zmiany |
16.04.2009 r., godz. 15.30 |
Nieznany |
Dodanie strony do BIP. |