Główna treść strony
Protokół Nr XX
z sesji Rady Powiatu Grójeckiego w dniu 22 grudnia 2008 r.
Przewodniczący Rady Jerzy Kaźmierczak o godzinie 9ºº otworzył Sesję wypowiadając formułę „Otwieram Sesję Rady Powiatu Grójeckiego”.
Następnie powitał Panie i Panów Radnych Powiatu Grójeckiego oraz Starostę Grójeckiego Pana Janusza Różyckiego. Ponadto powitał zaproszonych gości oraz pracowników Starostwa.
Ad. 2
Przewodniczący Rady poinformował, że obecnie w Sesji uczestniczy 21 radnych, co pozwala na podejmowanie prawomocnych decyzji. Lista obecności stanowi (zał. nr 1) do niniejszego protokołu.
W tym miejscu porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu i Starosta Grójecki wręczyli list gratulacyjny p. Iwonie Stefaniak Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, która została laureatką prestiżowej nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego 2008 w IX edycji konkursu w kategorii „nagroda indywidualna za działalność kulturalną na rzecz województwa mazowieckiego”..
Dyrektor Muzeum Iwona Stefaniak zabierając głos podziękowała zebranym za złożone życzenia i gratulacje.
Starosta Janusz Różycki poinformował, że ksiądz Czesław Sadłowski został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Mazowsza”. Z uwagi na nieobecność zainteresowanego medal zostanie wręczony przy innej okazji.
W dalszej części ksiądz dziekan Stefan Kazulak złożył wszystkim zebranym i ich rodzinom świąteczne i noworoczne życzenia.
Ad. 3
Przewodniczący Rady odczytał wniosek o rozszerzenie porządku obrad
o następujące projekty uchwał Rady Powiatu:
• likwidacji Grójeckiego Centrum Sadowniczego G.C.S. Sp. z o.o.
w Nowej Wsi,
• zatwierdzenia zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście n / Pilicą,
• wydatków budżetu Powiatu Grójeckiego, które nie wygasają z upływem roku budżetowego.
Wniosek stanowił załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.
Proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z sesji Rady Powiatu odbytej w dniu 21 października 2008 r
i 20 listopada 2008 r.
5. Sprawozdanie Starosty Grójeckiego z pracy Zarządu Powiatu w okresie od ostatniej sesji Rady Powiatu Grójeckiego i informacje Starosty Grójeckiego.
6. Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał w sprawach:
6.1. zmiany Statutu Powiatu Grójeckiego,
6.2. najniższego wynagrodzenia w pierwszej kategorii zaszeregowania określonego w tabeli miesięcznych stawek wynagradzania zasadniczego
i określenia wartości jednego punktu w złotych w punktowym systemie wynagradzania dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Łychowskiej Woli,
6.3. budżetu powiatu grójeckiego na rok 2009,
6.4. zmian w dochodach i wydatkach budżetu powiatu grójeckiego w 2008 r.
6.5. upoważnienia Zarządu Powiatu do zamiany nieruchomości pomiędzy Powiatem Grójeckim a Gminą Grójec,
6.6. uchwalenia Powiatowego Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Grójeckiego na lata 2008 – 2011 z uwzględnieniem perspektywy na lata
2012-2015,
6.7. poręczenia kredytu Grójeckiemu Centrum Sadowniczego G.C.S. Sp. z o.o.
w Nowej Wsi,
6.8. zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2009 r.
6.9. przyznania Staroście Grójeckiemu Januszowi Różyckiemu nagrody jubileuszowej,
6.10. zmiany uchwały nr II/21/2002 Rady Powiatu Grójeckiego z dnia 11 grudnia 2002 r. w sprawie diet radnych.
7. Interpelacje i zapytania radnych.
8. Wolne wnioski i oświadczenia radnych.
9. Zamknięcie posiedzenia.
Przewodniczący Rady poddał porządek z zaproponowanymi zmianami pod głosowanie: Głosował0 21 Radnych. Porządek został przyjęty 20 głosami „za” przy
1 głosie „wstrzymującym się”
Ad. 4
Przewodniczący Rady wyjaśnił, że protokoły z ostatnich dwóch Sesji były wyłożone do wglądu w Biurze Rady, a jego odpis przekazano Przewodniczącym Klubów Radnych oraz zainteresowanym Radnym na adres mailowy. Przewodniczący poprosił o zgłaszanie uwag do protokołów. Uwag nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie protokoły z Sesji Rady Głosowało
21 radnych. Protokoły zostały przyjęte jednogłośnie – 21 głosów „za”.
Ad. 5
Sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu od ostatniej Sesji Rady Powiatu Grójeckiego przedstawił Starosta Grójecki Janusz Różycki (zał. nr 3).
Starosta poinformował, że Zarząd Powiatu uczestniczył w Gali Dobrego Biznesu będącą uwieńczeniem Konkursu „Dobroczyńca Powiatu Grójeckiego”. Następnie poinformował, że uczestniczył w spotkaniu dot. przekazania zespołu pałacowo – parkowego w Małej Wsi spadkobiercom. Odbył także spotkanie z Komisja powołaną do opracowania koncepcji dalszego funkcjonowania stadionu w Grójcu. Uczestniczył w konferencji dyrektorów placówek oświatowych poświęconej reformie oświaty, która odbyła się w Nowej Wsi oraz odbył spotkanie w Ambasadzie Ukrainy poświęcone nawiązaniu współpracy oraz uczestniczył w Konwencje Starostów.
Rady Wojciech Kot poruszył sprawę przetargu na prowadzenie rachunku bankowego Starostwa.
Odpowiadając Starosta Janusz Różycki poinformował, że umowa z obecnym Bankiem Spółdzielczym z Grójca na prowadzenie rachunku bankowego kończy się 31 grudnia 2008 r. Został ogłoszony przetarg na obsługę bankową Starosta na okres 5 lat. Wpłynęły cztery oferty i została wybrana oferta Banku Spółdzielczego w Białej Rawskiej, która była najkorzystniejsza dla Starostwa. Umowa z Bankiem została już podpisana.
Radny Wojciech Kot zabierając głos poinformował, że z informacji, jakie posiada wynika, że Bank Spółdzielczy w Grójcu złożył protest a art. 182 ustawy
o zamówieniach publicznych mówi, że do ostatecznego rozstrzygnięcia protestu zamawiający nie może zawrzeć umowy. Bank Spółdzielczy w Grójcu jest niezadowolony z decyzji podjętych przez Starostwo, ponieważ rachunek bankowy był prowadzony przez wiele lat przez Bank Spółdzielczy w Grójcu. Według Banku Spółdzielczego w Grójcu oferta Banku Spółdzielczego w Białej Rawskiej jest ofertą dumpingową. Bank Spółdzielczy w Grójcu będzie miał dużo mniej środków finansowych w obrocie, co wiąże się z mniejszymi kredytami dla rolników i innych podmiotów. Radny wyraził swoje wątpliwości, co do zasadności podjętych decyzji.
Starosta Janusz Różycki poinformował, że prawo zamówień publicznych nie przewiduje rozpatrywania gdzie mieści się siedziba banku a wręcz jest to niedozwolone. Oferta Banku w Białej Rawskiej jest korzystniejsza o 50 tys. zł. rocznie tylko na samej podstawowej obsłudze bakowej. Korzystniejsze są również zasady uzyskania kredytu w rachunku bankowym jak również korzystniejsze są lokaty. Siedziba Banku w Białej Rawskiej jest w Grójcu, więc nasi przedsiębiorcy mogą starać się o kredyty. Natomiast, co do protestu złożonego przez Bank Spółdzielczy
w Grójcu postąpiliśmy zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych.
Sekretarz Powiatu Anna Matyjas zabierając głos poinformowała, że zgodnie z art. 183 ust. 1 pkt. 3 ustawy o zamówieniach publicznych, jeżeli na złożony protest
w określonym ustawowo terminie nie wysyła się odpowiedzi uznaje się go za oddalony. Termin ostateczny minął 1 grudnia 2008 r.
Rady Stanisław Binkiewicz odnoszą się do przedstawionego sprawozdania Starosty poruszył sprawę stanowiska Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Grójcu w sprawie sprzedaży gruntów rolnych w Grójeckiego Centrum Sadowniczego w Nowej Wsi.
W odpowiedzi Starosta Janusz Różycki poinformował, Rada Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej jest przeciwna sprzedaży całości gruntów, ale nie jest przeciwna sprzedaży części gruntów gospodarstwa.
Radna Agata Zgutczyńska odnoszą się do przedstawionego sprawozdania Starosty poruszyła sprawę sytuacji finansowej SP ZOZ Grójec i SP ZOZ Nowe Miasto.
Starosta Janusz Różycki poinformował, że są materiały obrazujące sytuację finansową szpitali zostaną skserowanie i przekazane zainteresowanym radnym.
Ad. 6
Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:
Ad. 6.1
Projekt Uchwały Rady Powiatu Grójeckiego w sprawie zmiany Statutu Powiatu Grójeckiego – przedstawiła p. Anna Matyjas Sekretarz Powiatu /zał. nr 4/
Radny Andrzej Gut zwrócił się z zapytaniem, jaka była przyczyna rozwiązania umowy Caritas Archidiecezji Warszawskiej na prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Łychowskiej Woli.
W odpowiedzi Skarbnik Powiatu Jadwiga Ostrowska poinformowała, że została przeprowadzona przez naszego pracownika kontrola w Środowiskowym Domu Samopomocy pod względem wydatków z przekazywanej dotacji celowej. Po przeprowadzeniu kontroli wynikło szereg niejasności i niezgodności.
Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało
21 radnych. Uchwała Nr XX/158/2008 została przyjęta jednogłośnie –
21 głosów „za”.
Ad. 6.2
Projekt Uchwały Rady Powiatu Grójeckiego w sprawie najniższego wynagrodzenia
w pierwszej kategorii zaszeregowania określonego w tabeli miesięcznych stawek wynagradzania zasadniczego i określenia wartości jednego punktu w złotych
w punktowym systemie wynagradzania dla Środowiskowego Domu Samopomocy
w Łychowskiej Woli – przedstawił p. Józef Zawiślak Z-ca Naczelnika Wydz. Fin /zał. nr 5/
Przewodniczący Komisji Planowania, Budżetu, Finansów i Mienia Powiatu poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało
21 radnych. Uchwała Nr XX/159/2008 została przyjęta jednogłośnie –
21 głosów „za”.
Ad. 6.3
Projekt Uchwały Rady Powiatu Grójeckiego w sprawie budżetu powiatu grójeckiego na rok 2009 w sposób szczegółowy omówiła Skarbnik Powiatu p. Jadwiga Ostrowska. Szczegółowe dane zawiera załącznik do protokołu /zał. nr 6/
W dyskusji nad projektem budżetu powiatu na 2008 r. nikt nie zabrał głosu.
W następnej kolejności Przewodniczący Komisji Stałych Rady Powiatu zapoznali Radę Powiatu z opiniami dot. omawianego projektu budżetu powiatu na 2009 r.
/zał. nr 7/ - siedem opinii
Starosta Janusz Różycki zapoznał zebranych z treścią Uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej Zespół w Płocku /zał. nr 8/
Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało 21 radnych. Uchwała Nr XX/160/2008 została przyjęta jednogłośnie – 21 głosów „za”.
Starosta Janusz Różycki podziękował Radnym za głosowanie i uchwalenie budżetu na przyszły rok.
Ad. 6.4
Projekt Uchwały Rady Powiatu Grójeckiego w sprawie zmian w dochodach
i wydatkach budżetu powiatu grójeckiego w 2008 r. w sposób szczegółowy przedstawiła Skarbnik Powiatu p. Jadwiga Ostrowska. Szczegółowe dane zawiera załącznik do protokołu /zał. nr 6/
Przewodniczący Komisji Planowania, Budżetu, Finansów i Mienia Powiatu poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało
21 radnych. Uchwała Nr XX/161/2008 została przyjęta jednogłośnie –
21 głosów „za”.
Ad. 6.5
Projekt Uchwały Rady Powiatu Grójeckiego w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu do zamiany nieruchomości pomiędzy Powiatem Grójeckim a Gminą Grójec, – przedstawił p. Józef Zawiślak Z-ca Naczelnika Wydz. Fin /zał. nr 7/
Przewodniczący Komisji Planowania, Budżetu, Finansów i Mienia Powiatu poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało
21 radnych. Uchwała Nr XX/162/2008 została przyjęta jednogłośnie –
21 głosów „za”.
W tym miejscu porządku obrad przewodniczący ogłosił 30 minutową przerwę
w obradach.
Po przerwie Przewodniczący Radny wznowił obrady.
Ad. 6.6
Projekt Uchwały Rady Powiatu Grójeckiego w sprawie uchwalenia Powiatowego Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Grójeckiego na lata 2008 – 2011 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2012-2015 – przedstawiła p. Teresa Ostatek Naczelnik Wydz. RS /zał. nr 8/
W tym miejscu porządku obrad sale opuścił Radny Arkadiusz Stępniewski. Obecnych na Sali 20 Radnych.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało
20 radnych. Uchwała Nr XX/163/2008 została przyjęta jednogłośnie –
20 głosów „za”.
Ad. 6.7
Projekt Uchwały Rady Powiatu Grójeckiego w sprawie poręczenia kredytu Grójeckiemu Centrum Sadowniczego G.C.S. Sp. z o.o. w Nowej Wsi – przedstawił
p. Józef Zawiślak Z-ca Naczelnika Wydz. Fin /zał. nr 9/
Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Kaźmierczak poinformował, że poprzednia uchwała, którą Rada Powiatu przegłosowała została unieważniona przez Regionalną Izbę Obrachunkową, ponieważ w poprzedniej uchwale nie zostały zawarte ustalenia terminu obowiązywania poręczenia tj. okresu odpowiedzialności poręczyciela oraz brak ujęcia kwoty udzielonego poręczenia w budżecie jednostki na rok budżetowy oraz w latach następnych do czasu jego obowiązywania.
Radna Aleksandra Skarżyńska zabierając głos zwróciła uwagę na zapis
w projekcie uchwały brzmiący „Ustala się termin obowiązywania poręczenia od dnia podjęcia uchwały do 4 stycznia 2014r.” a dalej w porządku obrad mamy projekt uchwały w sprawie likwidacji Grójeckiego Centrum Sadowniczego G.C.S. Sp. z o.o. w Nowej Wsi
Starosta Janusz Różycki poinformował, że Bank, z którym spółka rozmawia na temat udzielenia kredytu zna tą sytuację, wie, że spółka może być rozwiązana
i wtedy likwidator spółki pokryje wszelkie zobowiązania spółki.
Przewodniczący Komisji Planowania, Budżetu, Finansów i Mienia Powiatu poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało
20 radnych. Uchwała Nr XX/164/2008 została przyjęta 15 głosów „za” przy 2 głosach „wstrzymujących się” i 3 głosach „przeciw”.
Ad. 6.8
Projekt Uchwały Rady Powiatu Grójeckiego w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2009 r. – przedstawił Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Kaźmierczak /zał. nr 10/
Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało
20 radnych. Uchwała Nr XX/165/2008 została przyjęta jednogłośnie –
20 głosów „za”.
Ad. 6.9
Projekt Uchwały Rady Powiatu Grójeckiego w sprawie przyznania Staroście Grójeckiemu Januszowi Różyckiemu nagrody jubileuszowej – przedstawił Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Kaźmierczak /zał. nr 11/
Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało
19 radnych. Uchwała Nr XX/166/2008 została przyjęta 18 głosów „za” i 1 głosie „wstrzymującym się”
Starosta Janusz Różycki nie uczestniczył w głosowaniu, ponieważ głosowanie dotyczył jego interesu prawnego.
Ad. 6.10
Projekt Uchwały Rady Powiatu Grójeckiego w sprawie zmiany uchwały nr II/21/2002 Rady Powiatu Grójeckiego z dnia 11 grudnia 2002 r. w sprawie diet radnych. – przedstawił p. Józef Zawiślak Z-ca Naczelnika Wydz. Fin /zał. nr 12/
Radny Maciej Dobrzyński zabierając głos poinformował, że burzliwa dyskusja na Komisji Finansów nie przyniosła rezultatów i projekt uchwały jest w dzisiejszym porządku obrad. Rada Powiatu nie ma tak dobrych osiągnięć, aby podwyższać sobie wynagrodzenie. Radni powinni działać społecznie a nie tylko dla pieniędzy. Jeszcze raz apeluje do Radnych, aby zrezygnowali z tego posunięcia i zagłosowali przeciw tej uchwale. W protokole proszę wymieć osoby, które były przeciwne tej uchwale.
Radny Stanisław Binkiewicz zabierając głos w dyskusji poinformował, że nie jest do końca prawdą, że wysokość diet się nie zmienia. Uchwała podjęta wcześniej określiła proporcje między poszczególnymi funkcjami w miarę zmiany tej maksymalnej diety, nasze pobory się powiększają. Ja osobiście nie widzę podstawy, aby te proporcje zmieniać. Zaproponowane stawki nie są proporcjonalne do wkładu pracy i do kosztów poszczególnych Radnych. Uważam, że te zasady, które obowiązywały do tej pory są właściwe. Zdaję sobie sprawę, że w każdym samorządzie znajdą się osoby, które widzą w tym sposób na zarabianie pieniędzy. Moje ogromne zdziwienie budzi fakt, że to większość Klubu sprawującego władzę przyjmuje taką postawę uznając, że za mało zarabia, mimo, że powinna być to działalność społeczna. Jeszcze większe moje zdziwienie i obawy budzi fakt przedstawiony na Komisji Finansów. Okazuję się, że część Radnych zgadza się z naszym poglądem, że te proporcje nie powinny być zmienione, ale wprowadzono dyscyplinę klubową. Ta dyscyplina klubowa mnie przeraża, bo skoro w dyskusji nad tak małą korzyścią Klub decyduje się na takie posunięcie to stawia pod znakiem zapytania merytoryczną dyskusję
i podejmowanie racjonalnych decyzji w innych sprawach. Takie zachowanie jest dla mnie nieracjonalne. Mówienie, że Radni w innych samorządach gminnych zarabiają więcej. Dla mnie nie przyzwoite pobory w samorządach gminnych nie powinny być podstawą do podejmowania takich samych działać w Radzie Powiatu. Należy się zastanowić czy jesteśmy tu dla pieniędzy czy dla służby społeczeństwu.
Przewodniczący Komisji Planowania, Budżetu, Finansów i Mienia Powiatu poinformował, że Komisja nie jednogłośnie większością głosów pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało
20 radnych. Uchwała Nr XX/167/2008 została przyjęta 15głosów „za” przy
1 głosie wstrzymujący się i 4 głosach „przeciw” / p. Stanisław Binkiewicz,
p. Maciej Dobrzyński, p. Agata Zgutczyńska i p. Wojciech Kot/
Ad. 6.11
Projekt Uchwały Rady Powiatu Grójeckiego w sprawie likwidacji Grójeckiego Centrum Sadowniczego G.C.S. Sp. z o.o. w Nowej Wsi – przedstawił Radca Prawny Marian Seweryn poinformował, że z chwilą podjęcia tej uchwały rozpoczyna się likwidacja i będą obowiązywały przepisy prawa handlowego, które dość szczegółowo regulują sprawy likwidacji spółki. Zgromadzenie Wspólników powołuje likwidatora
i likwidator pracuje pod kontrolą Zgromadzenia Wspólników. Obowiązkiem likwidatora jest między innymi powiadomić Sąd o rozpoczęciu likwidacji. Od momentu podjęcia uchwały Spółka nie traci osobowości prawnej, ale do nazwy spółki dopisywane jest słowo „w likwidacji”. Spółka w ograniczonym stopniu może prowadzić działalność. Może się tak wydarzyć, że proces likwidacji zostanie uchylony. Natomiast, jeśli kończy się likwidacją spółki to likwidator pozbywa się majątku i musi zaspokoić wierzycieli. Majątek Spółki w Nowej wsi jest wyceniony na
ok. 9 mln zł., długi to ok. 1 mln zł dojdą jeszcze koszty likwidacji. Większa część majątku spółki w podstacji nieruchomości rolnych wróci do Powiatu bez opodatkowania. /zał. nr 13/
Starosta Janusz Różycki zabierając głos poinformował, że intencją Zarządu Powiatu jest, aby likwidator sprzedał cześć gruntów ok. 25 ha. Ze sprzedaży tych gruntów zostaną pokryte wszystkie zobowiązania spółki. Pozostała cześć majątku zostanie przekazana Powiatowi. Najkorzystniejszym sposobem zagospodarowania pozostałej części gospodarstwa była by próba wydzierżawienia.
Radny Maciej Dobrzyński zwrócił się z zapytaniem czy były podjęte jakiekolwiek kroki do sprawdzenia sugestii, które niejednokrotnie padały podczas rozmów nt. GCS
w Nowej Wsi. Czy były prowadzone rozmowy z uczelniami wyższymi, producentami środków ochrony roślin i innymi firmami, które zajmują się produkcją ogrodniczą.
Starosta Janusz Różycki poinformował, że sprawą GCS w Nowej wsi Zarząd Powiatu zajmuje się niemal od roku. Zastanawialiśmy się nad wszystkimi zaproponowanymi rozwiązaniami i uważamy, że najkorzystniejsze rozwiązanie to sprzedaż części gospodarstwa i wydzierżawienie pozostałego areału. Ze strony Zarządu były prowadzone rozmowy z różnego rodzaju firmami, osobami z branży rolniczej czy ogrodniczej.
Radny Maciej Dobrzyński zabierając głos przypomniał, że chwalimy się, że jesteśmy sadem europy, centrum sadowniczym o kolosalnym znaczeniu dla europy
i niestety, jako Rada Powiatu w pewnym sensie odpowiedzialna za to sadownictwo. Podejmujemy decyzję, która jest najprostsza, czyli sprzedać i zapomnieć. Dla minie nie zostały wykorzystane wszystkie możliwości, jakie w danym momencie możemy mieć.
W następnej kolejności Radny złożył wniosek, aby:
1. rozpoznać możliwości nawiązania współpracy ze szkołami wyższymi, producentami towarów do produkcji ogrodniczej,
2. zorganizowanie konferencji z udziałem przedstawicieli sadowników, przedstawicieli wydziałów sadownictwa uczelni wyższych oraz przedstawicieli firm zajmujących się produkcją towarów służących sadownictwu.,
3. rozeznanie możliwości pozyskania środków finansowych z UE na rozwój placówki o charakterze szkoleniowym i doświadczalnym pod kątem sadownictwa.
Starosta Janusz Różycki zabierając glos oznajmił, że najprostszą decyzją, jaka byłą proponowana to była sprzedaż spółki, ale Zarząd Powiatu wycofał się z tej decyzji po to, aby nie zamykać drogi na stworzenie czegoś takiego, o czym Rady mówił
w przyszłości. Na dzień dzisiejszy nie widzi takiej możliwości. Przy obecnej sytuacji sadownictwa dalsze zajmowanie się przez Powiat będzie tylko mnożyło straty, które trzeba pokryć.
Radny Stanisław Binkiewicz zwrócił się z zapytaniem czy do tej pory gdziekolwiek ukazała się informacja, że powiat ma grunty i planuje coś w tej sprawie zrobić. Czy firmy, które mogłyby być zainteresowane taką działalnością miały okazję się o tym dowiedzieć. Na jakiej podstawie została podjęta decyzja, że na dzień dzisiejszy nie jest to możliwe.
Starosta Janusz Różycki powiedział, że decyzja nie jest jeszcze podjęta. Prowadzone były rozmowy z bardzo wieloma ludźmi związanymi, że środowiskiem naukowym, Izbami Rolniczymi, Związkiem Sadowników i w tej sytuacji Zarząd Powiatu nie widzi innego rozwiązania.
Radny Wojciech Kot zwrócił się z zapytaniem, jaki wpływ na likwidatora będzie miała Rada Powiatu np. ile będzie mógł sprzedać majątku i za jaką cenę.
Radca Prawny Marian Seweryn odpowiedział, że Zgromadzenie Wspólników może zezwolić likwidatorowi na sprzedaż z wolnej ręki. Zasadą jest sprzedaż w drodze przetargu. Natomiast, jeżeli Wspólnicy wyrażą zgodę na sprzedaż z wolnej ręki, czyli konkretnemu podmiotowi mają prawo określić limit ceny. Następnie poinformował, że istnieje trzy miesięczny okres od momentu otwarcia likwidacji, aby wierzyciele mogli zgłaszać swoje wierzytelności.
Radny Wojciech Kot powiedział, że może dojść do takiej sytuacji, że za rok czasu po likwidacji spółki okaże się, że likwidator sprzedał za określoną cenę najatrakcyjniej dla nas część majątku i zostaniemy z częścią areału bez siedliska i dojazdu.
Radca Prawny Marian Seweryn odpowiedział, że Zarząd Powiatu, jako Zgromadzenie Wspólników chce mieć pełną kontrolę na likwidatorem. Bez zgody Zarządu Powiatu likwidator nie będzie sprzedawał nieruchomości najbardziej cennych.
Przewodniczący Komisji Planowania, Budżetu, Finansów i Mienia Powiatu poinformował, że Komisja pozytywnie /nie jednogłośnie/ zaopiniowała w/w projekt uchwały.
Radna Agata Zgutczyńska w swojej wypowiedzi wyraziła opinię, że jest przeciwna likwidacji spółki GCS w Nowej Wsi.
Radny Maciej Dobrzyński powrócił do sprawy wniosku, który złożył. Zwrócił się
z zapytaniem czy będzie głosowany. Następnie poinformował, że jeżeli wniosek byłby przegłosowany należałoby przedstawiony projekt uchwały w sprawie likwidacji spółki odłożyć w czasie.
Starosta Janusz Różycki zgłosił wiosek, aby nie przekładać w czasie likwidacji spółki. Natomiast w czasie likwidacji spółki można próbować zrealizować zamierzenia Radnego Macieja Dobrzyńskiego. Jeśli chce Radny odłożyć w czasie podjęcie uchwały to proszę zaproponować, w jaki sposób pokryć wygenerowane straty w spółce.
Następnie odpowiedział, że podjęcie uchwały pozwoli zamienić zobowiązania wymagalne na kredyt. Spółka, jeśli będzie działała dalej musi mieć środki. Można zakładać optymistyczne, że ze sprzedaży produktów, które ma zgromadzone uda jej się utrzymać do następnych zbiorów.
Radny Witold Wójcik zabierając głos w dyskusji oznajmił, że w kompetencjach Rady Powiatu nie ma takiego zadania jak prowadzenie działalności Spółki.
W kompetencjach Rady Powiatu są szpitale, szkoły. Ciągłe utrzymywanie tego stanu rzeczy gdzie, co miesiąc generowane są straty jest zbędne i niepotrzebne. Uważam, ze kroki podjęte przez Zarząd są bardzo dobre.
Radna Agata Zgutczyńska zabierając głos zwróciła się z zapytaniem czy faktycznie można ograniczyć działanie likwidatora.
Radca Prawny Marian Seweryn w odpowiedzi poinformował, że likwidatora można odwołać, jeśli byłyby jakieś zastrzeżenia.
Starosta Janusz Różycki poinformował, że wszelkie działania jak sprzedaż, wydzierżawienie czy przetworzenie gospodarstwa wymagają likwidacji spółki.
Radny Grzegorz Rejer zabierając głos w dyskusji poinformował, że pełnił funkcje likwidatora. Likwidator musi przedstawić plan likwidacji, który jest zatwierdzany przez Zarząd Powiatu.
Wszystkie posunięcia likwidatora będą monitorowane w tym przypadku przez Zarząd Powiatu.
Przewodniczący Rady Jerzy Kaźmierczak zwrócił się z zapytaniem czy
w przypadku, kiedy likwidator będzie sprzedawał jakąś cześć gospodarstwa to czy Rada Powiatu będzie jeszcze podejmowała decyzje odnoście sprzedaży.
Radca Prawny Marian Seweryn wyjaśnił, że Rada Powiatu nie będzie podejmowała decyzji odnoście sprzedaży. W kompetencji Rady Powiatu jest podjęcie lub nie podjęcie przedstawionej na dzisiejszej sesji uchwały. Dalsze działania będą zależne od kodeksu handlowego w ramach spółki.
Radny Wojciech Kot zwrócił się z zapytaniem, jakiego rzędu kwota jest przeznaczona dla likwidatora za pełnienie swojej funkcji.
Radny Grzegorz Rejer w odpowiedzi poinformował, że kwota jest zależna od Zgromadzenia Wspólników. Likwidator może zaproponować kwotę, ale to Zgromadzenie Wspólników wyraża zgodę na wysokość kwoty.
Starosta Janusz Różycki poinformował, że spółka mogłaby sprzedać cześć areału bez uchwały Rady Powiatu tak i likwidator mógłby sprzedać. Natomiast Zarząd Powiatu, jeśli będzie to możliwe prawnie wystąpi jednak o uchwałę żeby Rada wiedziała, jakie są działania realizowane. Nie chcemy podejmować żadnych decyzji
o sprzedaży bez wiedzy i zgody Rady Powiatu.
Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało
20 radnych. Uchwała Nr XX/168/2008 została przyjęta 15 głosów „za” przy
1 głosie wstrzymujący się i 4 głosach „przeciw” / p. Stanisław Binkiewicz,
p. Maciej Dobrzyński, p. Agata Zgutczyńska i p. Wojciech Kot/
Ad. 6.12
Projekt Uchwały Rady Powiatu Grójeckiego w sprawie zatwierdzenia zmian
w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście n / Pilicą – przedstawił Z-ca Naczelnika Wydz. E i Z Stanisław Walczak
/zał. nr 13/
Radna Agata Zgutczyńska zabierając głos zwróciła uwagę, że ośrodek zdrowia
w Drzewicy nie leży na terenie powiatu grójeckiego i dlaczego to my mamy ponosić koszty jego funkcjonowania. Czy to jest celowe i zasadne?
Z-ca Naczelnika Wydz. E i Z Stanisław Walczak wyjaśnił, że ośrodek funkcjonuje
dwie godz. w tygodniu a środki, z NFZ zasilają konto szpitala.
Radna Stefania Fetraś zabierając głos wyjaśniła, że większość pacjentów przychodni w Drzewicy jest kierowana do szpitala w Nowym Mieście dzięki temu mamy większy wpływ na ilość usług wykonywanych w szpitalu. Ośrodek zdrowia
w Drzewicy nie generuje kosztów. Szpital generuje zyski z tego tytułu. Rozszerzenie działalności o poradnie diabetologiczną wiąże się wyższym kontraktem niż przewidywane są koszty.
Przewodniczący Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej, Spraw Socjalnych
i Przeciwdziałania Bezrobociu poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
W tym miejscu porządku obrad salę opuścił Wicestarosta Marian Górski.
Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało
19 radnych. Uchwała Nr XX/169/2008 została przyjęta jednogłośnie 19 głosów „za”
Ad. 6.13
Projekt Uchwały Rady Powiatu Grójeckiego w sprawie wydatków budżetu Powiatu Grójeckiego, które nie wygasają z upływem roku budżetowego. w sposób szczegółowy omówiła Skarbnik Powiatu p. Jadwiga Ostrowska /zał. nr 14/
Przewodniczący Komisji Planowania, Budżetu, Finansów i Mienia Powiatu poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.
Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało
19 radnych. Uchwała Nr XX/170/2008 została przyjęta jednogłośnie 19 głosów „za”
Ad. 7
Interpelacje i zapytania radnych.
Radna Agata Zgutczyńska zwróciła uwagę, że nie wszystkie projekty uchwał Rady Powiatu są parafowane przez Radcę Prawnego. Zwróciła się z prośbą o wygaśnie czy wszystkie projekty uchwał powinny być parafowane przez radcę prawnego.
Radca Prawny Marian Seweryn wyjaśnił, że z przyczyn organizacyjnych zdarzają się przypadki, że nie wszystkie projekty uchwał są parafowane przez Radcę Prawnego. Brak podpisu Radcy Prawnego nie świadczy o nieważności uchwały. Wszystkie uchwały zatwierdzone przez Radę Powiatu przed wysłaniem do Nadzoru Prawnego Wojewody są parafowane przez Radcę Prawnego.
Radny Maciej Dobrzyński zabierając głos poruszył sprawę Traktu Królewskiego. Koszt wykonania studium to kwota ponad 16 tys. zł. Z przyczyn zaniedbania wysłanie wniosku nie powiodło się a koszty zostały poniesione. Czy Przewodniczący Rady Powiatu przewiduje wyciągnięcie konsekwencji z tego faktu?
Starosta Janusz Różycki wyjaśnił, że co do konsekwencji wobec mnie to nie będę się wypowiadał. Natomiast, co do studium wykonalności dzięki temu, że zostało ono wykonane mieliśmy świetnie uzasadniony wniosek do Programu Przebudowy Dróg Lokalnych i ten wniosek uzyskał akceptację. Otrzymaliśmy dofinansowanie na odcinek drogi relacji Grójec – Goszczyn. Natomiast planujemy wykonać dalszy odcinek, czyli Goszczyn – Przybyszew i ten odcinek chcemy zrobić wspólnie
z powiatem białobrzeskim i prawdopodobnie taki wniosek zostanie złożony, ale przy współpracy obydwu powiatów.
Ad. 8
Wolne wnioski i oświadczenia radnych.
Wiceprzewodnicząca Małgorzata Woźniak poruszyła sprawę, o której była mowa na Komisji Promocji a dotyczyła ona relacji między członkami komisji a pracownikami Starostwa. Następnie odczytała regulamin a w szczególności zadania, jakie należą do kompetencji komisji stałych oraz poinformowała, że zwierzchnikiem służbowym pracowników Starostwa jest Starosta.
Starosta Janusz Różycki zabierając głos podzielił stanowisko wyrażone przez swoją przedmówczynię, że osobą uprawnioną do wydawania poleceń pracownikom jest Starosta. Wszystkie uwagi w funkcjonowaniu urzędu i niedociągnięć w pracy należy zgłaszać do Starosty lub jego zastępcy.
Wiceprzewodniczący Wojciech Kłosiński poinformował, że Radny Arkadiusz Stępniewski zgłosił akces przystąpienia do Kluby Radnych „Razem”.
Przewodniczący Rady Jerzy Kaźmierczak poinformował, że wpłynął o na jego ręce pismo o utworzeniu nowego Klubu Radnych o nazwie „ Prawo i Sprawiedliwość” którego Przewodniczącym jest Radny Maciej Dobrzyński, który z uwagi na pełnioną funkcję w Klubie zgłasza chęć pracy w Komisji Rewizyjnej. Przewodniczący wyjaśnił, ze stosowany projekt uchwały odnoście składu Komisji Rewizyjnej zostanie przedstawiony na następnej sesji rady Powiatu.
W dalszej części Przewodniczący Rady poinformował, że w porozumieniu ze Starostą zamierza w połowie lutego 2009 r. zwołać uroczystą sesję Rady Powiatu związaną z 10-tą rocznicą utworzenia Powiatu Grójeckiego i funkcjonowania samorządu powiatowego.
Następnie Przewodniczący Rady zapoznał z pismem Dyr. LO w Grójca Zbigniewa Krawczaka i Prezesa Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza prof. dr Zdzisława Szeląga o zjeździe absolwentów LO w Grójcu z okazji 100-lecia istnienia szkoły .
Ad. 9
Na zakończenie Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek dzisiejszej Sesji został zrealizowany. Podziękował radnym oraz wszystkim uczestnikom za udział i o godz. 1420 zamknął posiedzenie wypowiadając formułę „Zamykam Sesję Rady Powiatu Grójeckiego”.
Protokołowała: Przewodniczył:
Ineza Banach Jerzy Kaźmierczak
Informacje o stronie
Podmiot publikujący: |
Brak danych |
Odpowiada za treść: |
Brak danych |
Wprowadził: |
Nieznany, data: 17.02.2009 r., godz. 11.33 |
Ostatnia aktualizacja: |
Nieznany, data: 17.02.2009 r., godz. 11.33 |
Czas |
Administrator |
Opis zmiany |
17.02.2009 r., godz. 11.33 |
Nieznany |
Dodanie strony do BIP. |