Główna treść strony
Grójec, 2006-08-11
Wyjaśnienie specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Grójec, 2006-08-11
Wyjaśnienie specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Starostwo Powiatowe
Ul. Piłsudskiego 59
05-600 Grójec
Do:
Uczestnicy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego /WSZYSCY
Nr sprawy: Or. 3431/8/06
W związku z prośbami o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia obowiązującej w przedmiotowym postępowaniu, działając w trybie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 z późn. zm.), wyjaśniam co następuje:
Dot.: dokumentacji przetargowej na Zmianę systemu wytarzania energii cieplnej z węglowego na gazowy w budynkach ZSP i PCKUiP w Nowej Wsi
prosimy o wyjaśnienie:
1. ze względu na brak obliczeń zaworów bezpieczeństwa ( wymóg UDT przy odbiorze) prosimy o podanie średnic i właściwych ciśnień dla zaworów bezpieczeństwa w kotłowni K l i K2 (w kotłowni K2 naczynia kotłowe są na 3 bary a zawory bezpieczeństwa na 6 barów, a w K l podane ciśnienia otwarcia zaworów bezpieczeństwa nie zgadzają się ciśnieniami roboczymi pracy kotłów).
2. Ze względu na brak obliczeń ciągu kominowego i specyfikacji elementów komina prosimy o uzupełnienie ponieważ dokonane przez nas obliczenia pokazują, że przy podanej wysokości jest za mała średnica, bądź przy tej średnicy jest za mała wysokość
3. Ze względu na brak doboru dróg gazowych dla palników prosimy o podanie typu drogi gazowej oraz jakie należy przyjąć ciśnienie gazu przy dojściu do palnika po uwzględnieniu strat na sieci.
4. Jakie typy palników i jakie drogi gazowe mają być zamontowane w Gospodarstwie Pomocniczym
5. W budynkach wielorodzinnych zaprojektowane kotły Immergas z zamkniętą komorą spalania mogą pracować z max. długością komina 12, l m, a w przedmiarze są kominy o wys. 15 i 13 m dla parteru i pierwszego piętra. Prosimy o rozwiązanie tego problemu.
6. Jak projektant rozwiązał temat wentylacji w pomieszczeniach kuchennych, w których maja być zamontowane nowe kuchnie gazowe a kanały wentylacyjne będą zajęte przez kanały spalinowe ( dotyczy budynku 28-rodzinnego).
7. Jakie należy zamontować grzejniki w łazienkach w budynkach mieszkalnych - opis techniczny odsyła do rysunków na których brak typów i wielkości. Czy te grzejniki będą wyposażone w zawory termostatyczne ? W przedmiarze brakuje pozycji z grzejnikami łazienkowymi.
8. Jakie należy przewidzieć kształtki elementów nawiewne - spalinowych dla kotłów wiszących z zamknięta komora spalania?
9. W kosztorysie elektrycznym w pozycji KNR 508/309/10 brak ilości.
10. Czy przy wymianie palników z olejowych na gazowe nie przewidziano żadnych robót elektrycznych?
11. Prosimy o podanie pojemności zładu grzewczego dla obiektów objętych płukaniem chemicznym.
12. Czy istnieje możliwość doboru urządzeń innych firm niż zaprojektowane o parametrach nie gorszych. Sugerujemy zamontowanie urządzeń kotłowych jednej firmy co usprawni obsługę i serwis przyszłemu użytkownikowi.
13. Prosimy o sprecyzowanie jaka część procentowa inwestycji polegającej na przebudowie instalacji c.o. odnosi się do lokalu mieszkalnego a jaka do budynku dydaktyczno-socjalnego PCKUiP i ZSP celem zastosowania właściwej stawki podatku Vat, albowiem prace towarzyszące budownictwu mieszkaniowemu są opodatkowane stawką 7% natomiast prace towarzyszące szkolnictwu 22% stawką podatku Vat.
14. Prosimy również o wyjaśnienie czy instalacja gazowa wraz z wymianą palników w dwóch kotłach w kotłowni-Gospodarstwo pomocnicze, będzie wykorzystywana do celów budownictwa mieszkaniowego.
15. W budynku 28 rodzinnym - sposób odprowadzenia spalin od zaprojektowanych w każdym lokalu indywidualnych kotłów dwufunkcyjnych z zamkniętą komorą spalania, przewidziany jest z wykorzystaniem istniejących kanałów spalinowych. 2 naszych ustaleń w czasie dokonania wizji lokalnej wynika że liczba istniejących kanałów jest niewystarczająca, aby zapewnić indywidualny wyrzut spalin dla każdego z lokali. Natomiast istniejące kanały są w większości nie drożne oraz w złym stanie technicznym (rozpadające się kanały spalinowe oraz kominy). Nie jest także zachowany poziomy przekrój kanałów spalinowych, co może uniemożliwić zastosowanie wkładek z blachy kwasoodpomej.
16. Prosimy o precyzyjne określenie systemu odprowadzania spalin oraz doprowadzenia powietrza do procesu spalania (typ systemu spalinowe -powietrznego). Nadmieniamy, że proponowane rozwiązanie odprowadzenia spalin oraz doprowadzenia powietrza dla potrzeb zaprojektowanych kotłów o mocy 23,3 kW jest sprzeczne z § 175 ust. l pukt l Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz-U-Nr 75, poz. 690).
17. Po bezpośrednich rozmowach z lokatorami budynku 28 rodzinnego, stwierdzamy, że istnieje w śród nich ogromny opór w stosunku do zaprojektowanej koncepcji ogrzewania indywidualnymi kotłami dwufunkcyjnymi. Mimo argumentu, że właścicielami lokali jest Starostwo, lokatorzy grożą nie wpuszczeniem do lokali.
18. podanie PKOB budynków, których dotyczy inwestycja
odpowiedzi:
Ad. l. Obliczenia zaworów bezpieczeństwa dokonano w opisie technicznym z obliczeniami dla kotłowni K! i K2:
Kotłownia K l przy kotłach Viessmann typ VITOPLEX 100 o wydajno9ści 224kW szt.2, należy przyjąć zawory o średnicy 25 mm typ SYR-1915 o ciśnieniu otwarcia 0,3MPa i wszystkie zawory bezpieczeństwa na instalacji grzewczej pracują przy ciśnieniu otwarcia 0,3MPa.
Kotłownia K2 przy kotłach kondensacyjnych De Dietrich typ E310 ECO o wydajności 280 kW szt.2, należy przyjąć zawory o średnicy 25mm typ SYR-1915 o ciśnieniu otwarcia 0,6 MPa i wszystkie zawory bezpieczeństwa w instalacji grzewczej pracują przy ciśnieniu otwarcia 0,6 MPa.
Wszystkie dobrane zawory bezpieczeństwa porównano z tabelą dobom zaworów SYR-1915 i są zgodne z wielkością obliczeń.
Ad.2. Dobór przekroju i wysokości komina dobrano według wykresu doboru przekrojów kominów okrągłych SCHIEDAL i ich średnicę i wysokość gwarantują prawidłowe odbiory spalin z zamontowanych kotłów:
Kotłownia Kl - dwa kominy o średnicy 300mm o wysokości 6m, Kotłownia K2 -jeden komin zbiorowy o średnicy 400mm o wysokości 15m.
Ad.3. Zaprojektowane ciągi gazowe o średnicach jak w projektach gazowych gwarantują ciągłą dostawę gazu w czasie rozruchu i w pracy ciągłej. Co świadczą poszczególne uzgodnienia z dostawcą gazu w zakresie wielkości punktu poboru gazu jak i uzgodnienie pojemności instalacji gazowej. Ciśnienie gazu przed palnikiem będzie wysokości 2 kPa co odpowiada zakresowi pracy palników.
Ad.4. W kotłowni gospodarstwa pomocniczego zaprojektowane są palniki dwu stopniowe GIERSCHA typ RG-30-ZNL szt.2.
- można zastosować inne palniki o zbliżonych parametrach nie gorszej jakości jak projektowane.
Ad.5. W budynku mieszkalnym 28 rodzinnym zastosowano kotły IMMERGAS z potwierdzeniem przedstawiciela producenta kotła, że przy pobieraniu powietrza dla potrzeb spalania gazu nie dłuższym niż 2 m od pieca i średnicy wylotu spalin 80 mm maksimum wyrzutu spalin może być do 18 m.
Ad.6. Według przeglądu kanałów wentylacyjnych i spalinowych w przedmiotowym budynku dokonanym przez specjalistyczny zakład kominiarski (protokoły w posiadaniu inwertora) stwierdza że każdy lokal ma samodzielny przewód spalinowy i wentylacyjny.
Ad. 7. W łazienkach należy zamontować takie same grzejniki jakie zamontowane są już w poszczególnych lokalach o wielkościach jak w projekcie. Dopuszcza się montowanie innych typów grzejników o wydajnościach nie mniejszych jak w projekcie.
Ad. 8. Do kosztorysowania należy przewidzieć następujące kształtki do kanału nawiewnego i spalinowego w poszczególnym lokalu:
Kanał nawiewny o średnicy 80mm: - kolano szt. l i czerpnia powietrza szt.l, długość rury do max. l,5m.
Kanał spalinowy o średnicy 80mm: - kolano szt.2 i zakończenie kanału (wyrzutnia z daszkiem), długość rur uzależniona od wysokości przewodu spalinowego.
Zarówno przewody i kształtki spalinowe i wentylacyjne wykonane blachy kwasoodpomej.
Ad.9. W pozycja kosztorysowa opiewa na 4 szt.
Ad. 10. Palniki gazowe należy połączyć przewodem z dostawy z palnikiem do istniejącej instalacji elektrycznej i sterowniczej zainstalowanych już kotłów olejowych.
Ad. 11. Pojemności zładów dla kotłowni Kl wynosi 34501, kotłownia K2 42001.
Ad. 12. Istnieje możliwość doboru urządzeń innych firm niż urządzeń w projekcie pod warunkiem:
- nie o gorszych parametrach,
- nie gorszych w zakresie ich pracy i przeznaczenia,
- nie można zamienić rodzaju materiału zastosowanego do budowy urządzenia (kotła żeliwnego nie można zastąpić kotłem stalowym, kondensacyjnego na z komorą zamkniętą spalnia z palnikiem nadmuchowym).
Ad. 13. Udział lokalu mieszkalnego budynku dydaktyczno - socjalnego PCKUiP i ZSP jest wysokości 20%.
Ad. 14. Kotłownia w gospodarstwie pomocniczym obsługuje budynki mieszkalne.
Ad. 15,16. Istniejąca liczba przewodów spalinowych i wentylacyjnych w budynku 28 -rodzinnym jest wystarczająca do zastosowania w systemie ogrzewania pieca gazowego dwu funkcyjnego dla poszczególnego lokalu. Starostwo jest w posiadaniu protokółów kominiarskich z przeglądu każdego lokalu, które stwierdzają możliwość zastosowania takiego pieca pod warunkiem włożenia do przewodu spalinowego wkładki z blachy kwasoodpornej z poborem powietrza dla potrzeb spalania gazu z zewnątrz budynku (opracowany projekt budowlany przewiduje takie rozwiązanie).
Ad.17. Jest to sprawa w kompetencji właściciela budynku tj.; Starostwa Powiatowego w Grójcu
Ad. 18. Stawka VAT dla Gospodarstwa Pomocniczego 7%, dla pozostałych 22%
Informacje o stronie
Podmiot publikujący: |
Brak danych |
Odpowiada za treść: |
Brak danych |
Wprowadził: |
Nieznany, data: 11.08.2006 r., godz. 18.23 |
Ostatnia aktualizacja: |
Nieznany, data: 11.08.2006 r., godz. 18.23 |
Czas |
Administrator |
Opis zmiany |
11.08.2006 r., godz. 18.23 |
Nieznany |
Dodanie strony do BIP. |