Główna treść strony
REGULAMIN
określający niektóre zasady wynagradzania za pracę oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, nagród oraz niektóre inne składniki wynagrodzenia, zasady wynagradzania za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw, a także wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego.
ROZDZIAŁ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Ilekroć w dalszych przepisach bez bliższego określenia jest mowa o:
1. Regulaminie – rozumie się przez to regulamin określający wysokości oraz szczególne warunki przyznawania nauczycielom:
- dodatków za wysługę lat,
- motywacyjnego,
- funkcyjnego,
- za warunki pracy,
- nagród,
- wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe,
- wynagrodzenia za doraźne zastępstwa,
- dodatku mieszkaniowego.
2. Karcie Nauczyciela – rozumie się przez to Ustawę z dnia 26 stycznia 1982 roku – Karta Nauczyciela ( Dz. U. Nr 118, poz. 1112 – tekst jedn. z 2003 r. z późn. zm.).
3. Rozporządzeniu – rozumie się przez to Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 roku w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych § 4 warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy / Dz. U. Nr 22, poz. 181/ 4. Organie prowadzącym szkołę, placówkę oświatową – rozumie się przez to Radę Powiatu Grójeckiego.
5. Szkole – należy przez to rozumieć, szkołę lub placówkę albo zespół szkół lub placówek, dla których organem prowadzącym jest Rada Powiatu Grójeckiego.
6. Dyrektorze lub wicedyrektorze – należy rozumieć dyrektora lub wicedyrektora jednostki organizacyjnej samorządu terytorialnego.
7. Rokiem szkolnym – należy przez to rozumieć okres pracy szkoły, placówki oświatowej od 01 września danego roku do 31 sierpnia roku następnego.
8. Klasie – należy przez to rozumieć także oddział lub grupę.
9. Uczniu – należy rozumieć przez to także wychowanka.
10. Tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin – należy przez to rozumieć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa jest w § 1 ust. 1 rozporządzenia.
11. Zakładowej organizacji związkowej – rozumie się przez to Związki Zawodowe ZNP i Związki NSZZ „Solidarność” działające na terenie Powiatu.
12. Średnim wynagrodzeniu – należy przez to rozumieć średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym określone w rozporządzeniu.
§ 2
Zgodnie z art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela wynagrodzenie nauczyciela składa się z:
1. wynagrodzenia zasadniczego,
2. dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy,
3. wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
4. nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art. 54 Karty Nauczyciela
ROZDZIAŁ 2
WYNAGRODZENIE ZASADNICZE
§ 3
Wysokość wynagrodzenia zasadniczego uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych.
Minister Edukacji Narodowej i Sportu, w porozumieniu z właściwymi ministrami oraz po zasięgnięciu opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego określa w drodze rozporządzenia, dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego:
1. corocznie wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o których mowa w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela oraz dla nauczycieli, których tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin ustala się na podstawie art. 42 ust. 7 oraz sposób udokumentowania prawa do określonej stawki wynagrodzenia zasadniczego.
2. sposób obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową i minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli realizujących tygodniowy, obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela.
§ 5
Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela ustala dyrektor szkoły, a w stosunku do dyrektora szkoły – Starosta Grójecki.
ROZDZIAŁ 3
DODATKI DO WYNAGRODZENIA
§ 6
Zgodnie z art. 30 ust. 2 Karty Nauczyciela wysokość dodatków do wynagrodzenia uzależniona jest odpowiednio od okresu zatrudnienia, jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji oraz trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunków pracy.
DODATEK ZA WYSŁUGĘ LAT
§ 7
Wysokość i zasady wypłacania nauczycielom dodatku za wysługę lat regulują przepisy: art. 33 ust. 1 Karty Nauczyciela oraz § 5 rozporządzenia.
§ 8
1. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym, że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.
2. Minister Edukacji Narodowej, w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej, określa w drodze rozporządzenia, szczególne przypadki zaliczania okresów zatrudnienia oraz innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat.
3. Dodatek za wysługę lat przysługuje:
a) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub do wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
b) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej jego stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca.
4. Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielowi za okres urlopu dla poratowania zdrowia oraz za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej. Dodatek ten przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
5. Dodatek za wysługę lat wypłaca się z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia.
DODATEK MOTYWACYJNY
§ 9
Warunkiem przyznania nauczycielowi dodatku motywacyjnego jest:
1. uzyskanie szczególnych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych,
2. jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem,
3. ocena pracy,
4. zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela,
5. Dla dyrektora ustala się dodatkowe warunki przyznania dodatku motywacyjnego:
a) celowe i racjonalne wydatkowanie środków finansowych szkoły, wynikające z niezbędnych potrzeb
b) racjonalne zarządzanie nieruchomością i majątkiem szkolnym,
c) dbałość o stan techniczny i estetykę obiektów szkolnych,
d) racjonalną i zgodną z potrzebami szkoły politykę kadrową,
e) właściwe i zgodne z potrzebami szkoły kierowanie doskonaleniem i dokształcaniem nauczycieli.
§ 10
1. Wysokość środków na dodatki motywacyjne dla nauczycieli ustala się w wysokości 6 % kwoty planowanej na wynagrodzenia zasadnicze tej grupy pracowników.
2. Wysokość środków na dodatki motywacyjne dla dyrektorów, zastępców dyrektorów i pozostałej kadry kierowniczej ustala się w wysokości 20 % wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie na każdy pedagogiczny etat kalkulacyjny kadry kierowniczej,
3. Fundusz na dodatek motywacyjny tworzony jest w ramach środków przyznanych uchwałą budżetową.
4. Dodatek motywacyjny może być przyznany w formie wyróżnienia nauczycielowi zatrudnionemu w wymiarze co najmniej na ½ etatu.
5. Dodatek motywacyjny nie zwiększa stawek wynagrodzenia zasadniczego.
6. Dodatek motywacyjny przyznaje się na czas nie krótszy niż 6 miesięcy ( od września do marca ) nie dłuższy niż jeden rok szkolny.
7. Indywidualna wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczycieli nie może być większa niż 15 % stawki wynagrodzenia zasadniczego a dla dyrektorów nie większa niż 50% stawki wynagrodzenia zasadniczego.
8. Dodatek motywacyjny przyznaje nauczycielowi dyrektor szkoły, a dyrektorowi – Starosta Grójecki, po zasięgnięciu opinii zakładowej organizacji związkowej.
9. Szczegółowe zasady i kryteria przyznawania dodatku motywacyjnego w granicach określonych w ust. 2 ustala dyrektor szkoły w uzgodnieniu z Radą Pedagogiczną po zasięgnięciu opinii przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych.
10. Dodatek motywacyjny nie jest przyznawany nauczycielom:
a) przebywającym na urlopach zdrowotnych lub bezpłatnych trwających dłużej niż jeden miesiąc,
b) w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,
c) w okresach kiedy nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze,
d) w okresie 6 miesięcy po powrocie z urlopu wychowawczego, zdrowotnego lub bezpłatnego trwającego dłużej niż jeden miesiąc,
e) w pierwszym roku pracy.
11. W uzasadnionych przypadkach dodatek motywacyjny przyznany nauczycielowi może zostać cofnięty przez dyrektora szkoły w porozumieniu z zakładową organizacją związkową.
12. Zmiana wysokości lub cofnięcie dodatku motywacyjnego dla dyrektorów szkół następuje na wniosek Naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia i Pomocy Społecznej Starostwa Powiatowego w Grójcu lub organu sprawującego nadzór pedagogiczny po zasięgnięciu opinii zakładowej organizacji związkowej.
13. W przypadku cofnięcia lub zmiany wysokości dodatku nauczycielowi przysługuje odwołanie do Starosty Grójeckiego, a gdy sprawa dotyczy dyrektora szkoły do Zarządu Powiatu. Odwołanie składa się na piśmie w ciągu 14 dni od otrzymania informacji o cofnięciu lub zmianie wysokości dodatku motywacyjnego.
14. Dodatek motywacyjny wypłaca się z dołu, do ostatniego dnia miesiąca.
DODATKI FUNKCYJNE
§ 11
Do uzyskania dodatku funkcyjnego upoważnieni są nauczyciele, którym powierzono:
1. stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły,
2. wychowawstwo klasy,
3. sprawowanie funkcji opiekuna stażu,
4. sprawowanie funkcji doradcy metodycznego lub nauczyciela konsultanta.
DODATEK Z TYTUŁU POWIERZENIA STANOWISKA
KIEROWNICZEGO
§ 12
1. Nauczycielom, którym powierzono stanowisko kierownicze w szkole, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości określonej w poniższej tabeli
TABELA DODATKÓW FUNKCYJNYCH
L.p.
stanowisko
Miesięcznie w złotych
od
do
1.
Szkoły wszystkich typów
a) dyrektor szkoły liczącej do 8 oddziałów
- dyrektor szkoły liczącej od 9 do 16 oddziałów
- dyrektor szkoły liczącej 17 oddziałów i więcej
b) wicedyrektor
c) kierownik warsztatu szkolnego
c) kierownik szkolenia praktycznego, zastępca kierownika warsztatu
160
190
280
160
230
120
370
420
650
380
420
325
2.
Specjalne Ośrodki Szkolno – Wychowawcze
a) dyrektor
b) wicedyrektor, kierownik internatu w specjalnym ośrodku szkolno – wychowawczym
190
140
450
325
3.
Internaty, świetlice szkolne
a) kierownik internatu
b) kierownik świetlicy, zastępca kierownika
90
50
230
190
4.
Poradnie psychologiczno – pedagogiczne
a) dyrektor poradni
b) wicedyrektor
90
70
210
190
5.
Ośrodki dokształcania zawodowego, ośrodki szkolenia zawodowego
a) dyrektor centrum kształcenia praktycznego lub ustawicznego
b) wicedyrektor
230
190
515
420
6.
Ogniska pracy pozaszkolnej
a) dyrektor
140
350
2. Przy ustalaniu wysokości dodatku funkcyjnego dyrektorów zespołów szkół bierze się pod uwagę łączną liczbę oddziałów.
3. Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektora, o którym mowa ust. 1, w granicach stawek określonych tabelą ustala Starosta Grójecki biorąc pod uwagę wielkość szkoły, liczbę uczniów oddziałów, ilość kadry kierowniczej w szkole, zatrudnionych pracowników, warunków lokalowych ( stanu technicznego budynku, liczby obiektów, w których funkcjonuje szkoła, warunków środowiskowych oraz wyników pracy szkoły.
4. Nauczycielowi przysługuje tylko jeden dodatek funkcyjny, o którym mowa w § 12 pkt 1, a w razie zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków funkcyjnych przysługuje dodatek wyższy.
5. Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko kierownicze w szkole na czas określony traci prawo do dodatku funkcyjnego z upływem tego okresu, a w razie odwołania ze stanowiska z końcem miesiąca, w którym nastąpiło odwołanie, jeśli odwołanie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.
6. W przypadku powierzenia stanowiska kierowniczego na okres nieobejmujący pełnych miesięcy, dodatek funkcyjny wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do czasu pełnienia związanych z nim obowiązków.
7. Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresie urlopu dla poratowania zdrowia oraz w okresach, za które nie przysługuje wynagrodzenie.
DODATEK ZA WYCHOWAWSTWO,
SPRAWOWANIE FUNKCJI OPIEKUNA STAŻU
ORAZ DORADCY METODYCZNEGO I NAUCZYCIELA KONSULTANTA
§ 13
1. Nauczycielom realizującym dodatkowe zadania, oraz zajęcia przysługują następujące dodatki funkcyjne:
a) Nauczycielom, którym powierzono wychowawstwo klasy przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości 2,7 % średniego wynagrodzenia.
b) Nauczycielowi sprawującemu funkcję opiekuna stażu przysługuje dodatek w wysokości 2,7 % średniego wynagrodzenia.
c) Nauczycielowi, któremu powierzono funkcję doradcy metodycznego lub nauczyciela konsultanta przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości 12 % średniego wynagrodzenia.
2. Prawo do dodatków funkcyjnych określonych niniejszym regulaminem powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie wychowawstwa klasy, funkcji opiekuna stażu lub doradcy metodycznego lub nauczyciela konsultanta, a jeżeli powierzenie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.
3. Dodatki funkcyjne, o których mowa w ust. 1 nie przysługują w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresie urlopu dla poratowania zdrowia, w okresach za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz od dnia pierwszego miesiąca następującego po miesiącu w którym nauczyciel przestał pełnienia stanowiska, wychowawstwa lub funkcji, a jeżeli zaprzestanie tego pełnienia nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.
4. Otrzymanie dodatku z tytułu pełnienia funkcji kierowniczej nie wyłącza prawa do otrzymywania dodatku, o którym mowa w ust. 1
5. Dodatek funkcyjny z tytułu pełnienia obowiązków opiekuna stażu przysługuje za każdą osobę odbywającą staż i powierzoną danemu nauczycielowi.
6. Dodatek funkcyjny za wychowawstwo klasy przysługuje za każdą klasę powierzoną nauczycielowi niezależnie od wymiaru czasu pracy nauczyciela.
7. Dodatki za stopnie specjalizacji przysługują dla nauczycieli, którzy w dniu 6 IV 2000 r pobierali ten dodatek. Dodatek przysługuje do momentu uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego.
I stopnia - 30 zł;
II stopnia - 47 zł;
III stopnia - 66 zł;
tytuł doktora - 83 zł;
tytuł doktora habilitowanego - 122 zł.
8. Dodatek funkcyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.
DODATKI ZA WARUNKI PRACY
§ 14
1. Zgodnie z art.34 ust. 1 Karty Nauczyciela nauczycielom pracującym w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy.
2. Wykaz trudnych i uciążliwych warunków pracy, stanowiących podstawę do przyznania z tego tytułu dodatku, o którym mowa w ust. 1, biorąc pod uwagę w szczególności stopień trudności zajęć realizowanych w warunkach trudnych i uciążliwych określa Minister Edukacji Narodowej i Sportu w porozumieniu z Ministrem Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w drodze odrębnego rozporządzenia.
3. Wykaz prac wykonywanych w warunkach szkodliwych dla zdrowia, stanowiących podstawę do przyznania dodatku, o którym mowa w ust. 1 określa Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w drodze odrębnego rozporządzenia.
DODATKI ZA TRUDNE WARUNKI PRACY
§ 15
Nauczycielom przysługują dodatki za pracę w trudnych warunkach tytułu prowadzenia przez nauczyciela:
1. praktycznej nauki zawodu szkół rolniczych, zajęć praktycznych w terenie z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej i mechanizacji rolnictwa – w wysokości 5 % średniego wynagrodzenia,
2. zajęć rewalidacyjno – wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim – w wysokości 20 % średniego wynagrodzenia,
3. zajęć dydaktycznych i wychowawczych w szkołach (klasach ) specjalnych – w wysokości 15 % średniego wynagrodzenia,
4. zajęć dydaktycznych w klasach łączonych w szkołach podstawowych - w wysokości 15 % średniego wynagrodzenia,
5. indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego – w wysokości 15 % średniego wynagrodzenia. Nauczycielom szkół nie będących specjalnymi, którzy prowadzą to nauczanie dodatek przysługuje w takiej części, w jakiej godziny pracy w trudnych warunkach pozostają do obowiązkowego wymiaru godzin,
6. zajęć wychowawczych w specjalnych ośrodkach szkolno – wychowawczych – w wysokości 10 % średniego wynagrodzenia,
7. zajęć grupowych i indywidualnych, wynikających z realizacji zadań diagnostycznych, terapeutycznych, doradczych i profilaktycznych z młodzieżą i dziećmi niepełnosprawnymi, upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim, z zaburzeniami zachowania, zagrożonymi niedostosowaniem społecznym, uzależnianiem oraz z ich rodzicami lub opiekunami w poradniach psychologiczno – pedagogicznych oraz w innych poradniach specjalistycznych – w wysokości 10 % średniego wynagrodzenia,
8. zajęć dydaktycznych w szkołach przysposabiających do pracy – w wysokości 15% średniego wynagrodzenia.
§ 16
1. Ilekroć w ust.1 mowa jest o średnim wynagrodzeniu należy przez to rozumieć średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym określone w rozporządzeniu
2. Dodatek za pracę w warunkach trudnych przysługuje w okresie faktycznego wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany, oraz w okresie niewykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego.
3. Dodatek za pracę w warunkach trudnych wypłaca się w całości, jeżeli nauczyciel realizuje w takich warunkach cały obowiązkowy go wymiar zajęć oraz w przypadku, gdy nauczyciel, któremu powierzono stanowisko kierownicze, realizuje w tych warunkach obowiązkowy go wymiar zajęć.
4. Dodatek za pracę w warunkach trudnych wypłaca się proporcjonalnie do przepracowanej liczby godzin – jeżeli nauczyciel realizuje w warunkach trudnych tylko część obowiązującego wymiaru lub jeżeli jest zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć.
DODATEK ZA PRACĘ W WARUNKACH UCIĄŻLIWYCH
§ 17
1. Nauczycielom przysługuje dodatek za pracę w warunkach uciążliwych z tytułu prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą, w sytuacjach określonych w § 9 z zastrzeżeniem ust.2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005r. w wysokości 5 % średniego wynagrodzenia,
2. Ilekroć w ust.1 mowa o średnim wynagrodzeniu należy przez to rozumieć średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym,
3. Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach, przysługuje dodatek za uciążliwe warunki pracy na zasadach określonych w ust. 1, z tym że do czasu pracy, od którego uzależnione jest prawo do tego dodatku, wlicza się również faktycznie odbyte przez nauczycieli godziny hospitacji oraz godziny instruktażu i kontroli realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych wykonywanych w kontakcie z dziećmi i młodzieżą,
4. Nauczycielce w ciąży, przeniesionej do pracy nieuciążliwej na podstawie orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego, że ze względu na stan ciąży nauczycielka nie powinna wykonywać pracy dotychczasowej, dodatek za uciążliwe warunki pracy przysługuje do dnia rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego w wysokości średniej miesięcznej dodatku z okresu 3 miesięcy przed przeniesieniem.
§ 18
1.W razie zbiegu tytułów do dodatku za trudne warunki pracy i za uciążliwe warunki pracy przysługuje prawo do jednego, wyższego dodatku.
2. W razie zbiegu do dodatku za prace w warunkach szkodliwych i dodatku za trudne albo uciążliwe warunki pracy przysługuje nauczycielowi prawo do obu tych dodatków.
§ 19
Dodatki za pracę w warunkach trudnych i uciążliwych wypłaca się z dołu.
DODATEK ZA PRACĘ W WARUNKACH SZKODLIWYCH DLA
ZDROWIA
§ 20
1. Nauczycielom pracującym w warunkach szkodliwych dla zdrowia przysługują z tego tytułu dodatki w wysokości.
a) 2 % średniego wynagrodzenia – przy I stopniu szkodliwości,
b) 3 % średniego wynagrodzenia – przy II stopniu szkodliwości,
c) 4 % średniego wynagrodzenia – przy III stopniu szkodliwości.
2. Wykaz prac w warunkach szkodliwych dla zdrowia z oznaczeniem ich szkodliwości stanowiących podstawę do przyznania z tego tytułu dodatku określa Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministrem Edukacji Narodowej zgodnie z art. 34 ust 3 Karty Nauczyciela,
3. Dodatki za pracę w warunkach szkodliwych wypłaca się z dołu
DODATKOWE WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ W PORZE NOCNEJ
§ 21
1. Zgodnie z art. 42b Karty Nauczyciela nauczyciel może być obowiązany do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej.
2. Za każdą godzinę pracy w porze nocnej nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 15% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.
3. Minister Pracy i Polityki Społecznej, w porozumieniu z właściwymi ministrami, określa, w drodze rozporządzenia, szkoły i przypadki, w których nauczyciel może być obowiązany do realizowania tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej, oraz warunki na jakich może się to odbywać, uwzględniając w szczególności:
a) konieczność zapewnienia opieki w porze nocnej w placówkach świadczących opiekę całkowitą lub przyjmujących dzieci także w nocy,
b) zapobieganie zagrożeniom dla wychowanków ze strony środowiska lokalnego,
c) warunki lokalowe szkół,
d) równomierne obciążenie nauczycieli pracą w porze nocnej.
4. Pora nocna obejmuje 8 godzin pomiędzy godzinami 2100 a 700. W tych granicach porę nocną określa dyrektor szkoły w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.
5. W razie zbiegu prawa do dodatku za pracę w warunkach trudnych albo w warunkach uciążliwych i za pracę w porze nocnej nauczycielowi przysługują obydwa dodatki.
ROZDZIAŁ 4
WYNAGRODZENIE ZA GODZINY PONADWYMIAROWE
I GODZINY DORAŹNYCH ZASTĘPSTW
§ 22
1. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz godziny zastępstw doraźnych wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
2. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową oraz za jedną godzinę zastępstwa doraźnego ustala się dzieląc stawkę wynagrodzenia zasadniczego ( łącznie z dodatkami za trudne i uciążliwe warunki pracy oraz za warunki szkodliwe dla zdrowia, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych odbywa się w takich warunkach ) przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych nauczyciela.
3. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa w ust. 1, uzyskuje się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
4. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności.
5. Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich realizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, a w szczególności w związku z:
a) zawieszeniem zajęć z powodu epidemii lub warunków atmosferycznych,
b) zagrożeniem życia lub zdrowia uczniów lub nauczycieli,
c) wyjazdem dzieci na wycieczki lub imprezy,
d) rekolekcjami,
e) udziałem nauczyciela w konferencji metodycznej
f) chorobą dziecka nauczania indywidualnego, trwającej nie dłużej niż jeden tydzień – za zgodą dyrektora, jeżeli nie ma możliwości ich odpracowywania,
traktuje się jako godziny faktycznie odbyte.
6. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy z uwzględnieniem przypadków:
a) opieki nad zdrowym dzieckiem ( 2 dni w roku ),
b) urlopu okolicznościowego określonego Kodeksem Pracy,
c) urlopu szkoleniowego udzielanego w celu kształcenia i doskonalenia,
d) zwolnienia z pracy na czas niezbędnych do wykonywania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej.
7. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru ( lub ¼ , gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy ) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednakże większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.
8. Wynagrodzenie za godziny doraźnych zastępstw ustala się wg zasad określonych w ust. 2 i 3.
9. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu.
ROZDZIAŁ 5
NAGRODY I INNE SKŁADNIKI WYNAGRODZENIA
NAGRODY
§ 23
Zgodnie z art. 49 ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela w budżecie powiatu tworzy się specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze w wysokości 1% planowanego rocznego osobowego funduszu wynagrodzeń nauczycieli.
§ 24
Ustala się następujący podział specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze:
1) 20% tego funduszu na nagrody organu prowadzącego ( nagrody Starosty Grójeckiego ),
2) 80% tego funduszu na nagrody dyrektorów szkół.
§ 25
1. Szczegółowe zasady i tryb przyznawania nagród Starosty Grójeckiego dla nauczycieli i dyrektorów szkół określa załącznik nr 1 do Regulaminu.
2. Regulamin przyznawania nagród dyrektora ustala dyrektor szkoły w uzgodnieniu z właściwymi organami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.
DODATEK MIESZKANIOWY
§ 26
1. Nauczycielowi, posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć w szkole prowadzonej przez organ samorządu terytorialnego, położonej na terenach wiejskich oraz miastach liczących do 5 000 mieszkańców przysługuje dodatek mieszkaniowy uzależniony od stanu rodzinnego w wysokości:
a) 4 % miesięcznej stawki średniego wynagrodzenia – dla 1 osoby,
b) 5 % miesięcznej stawki średniego wynagrodzenia – dla 2 osób,
c) 6 % miesięcznej stawki średniego wynagrodzenia – dla 3 osób,
d) 7 % miesięcznej stawki średniego wynagrodzenia – dla 4 i więcej osób,
2. Kwoty przypadającego dodatku zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że kwotę do 0,49 zł pomija się, a kwotę od co najmniej 0,50 zł zaokrągla do pełnego złotego.
3. Do członków rodziny nauczyciela uprawnionego do dodatku zalicza się wspólnie z nim zamieszkujących:
a) małżonka, który nie posiada własnego źródła dochodów lub który jest nauczycielem,
b) rodziców nauczyciela pozostających na wyłącznym utrzymaniu nauczyciela,
c) pozostające na utrzymaniu nauczyciela lub nauczyciela i jego małżonka dzieci do ukończenia 18 roku życia lub do czasu ukończenia przez nie szkoły ponadpodstawowej albo ponadgimnazjalnej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 21 roku życia,
d) pozostające na utrzymaniu nauczyciela lub nauczyciela i jego małżonka niepracujące dzieci będące studentami, do czasu ukończenia studiów wyższych, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26 roku życia,
e) dzieci niepełnosprawne nie posiadające własnego źródła dochodów.
4. O zaistniałej zmianie liczby członków rodziny, o których mowa w ust. 3, nauczyciel otrzymujący dodatek jest obowiązany niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły, a dyrektor szkoły otrzymujący dodatek – Starostę Grójeckiego. W przypadku nie powiadomienia dyrektora szkoły lub organu prowadzącego szkołę o zmianie liczby członków rodziny, nienależnie pobrane przez nauczyciela świadczenie podlega zwrotowi.
5. Nauczycielowi i jego małżonkowi zamieszkującemu z nim stale, będącemu także nauczycielem, przysługuje tylko jeden dodatek w wysokości określonej w ust. 1. Małżonkowie wspólnie wskazują pracodawcę, który będzie im wypłacał dodatek.
6. Dodatek przysługuje nauczycielowi niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego.
7. Nauczycielowi zatrudnionemu w kilku szkołach przysługuje tylko jeden dodatek, wypłacany przez wskazanego przez niego pracodawcę.
§ 27
Dodatek przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:
1. niewykonywania pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,
2. pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego,
3. odbywania zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, okresowej służby wojskowej; w przypadku gdy z nauczycielem powołanym do służby wojskowej zawarta była umowa o pracę na czas określony, dodatek wypłaca się nie dłużej niż do końca okresu, na który umowa ta została zawarta,
4. korzystania z urlopu wychowawczego przewidzianego w odrębnych przepisach.
§ 28
1. Dodatek przyznaje się na wniosek nauczyciela (dyrektora szkoły) lub na wspólny wniosek nauczycieli będących współmałżonkami.
2. Dodatek przyznaje dyrektor szkoły, a dyrektorowi szkoły – Starosta Grójecki.
3. Dodatek przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożony został wniosek o jego przyznanie.
DODATEK WIEJSKI
§ 29
Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 000 mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10 % wynagrodzenia zasadniczego – art. 54 ust.5 Karty Nauczyciela.
ROZDZIAŁ 6
WYNAGRODZENIE ODRĘBNE I ZA ZAJĘCIA DODATKOWE
§ 30
1. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których praca odbywa się we wszystkie dni tygodnia, którzy realizują zajęcia w dniu wolnym od pracy i nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego od pracy, przysługuje odrębne wynagrodzenie za wszystkie godziny efektywnie przepracowane w tym dniu, płatne jak za godziny ponadwymiarowe.
2. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach niewymienionych w ust. 1, którzy w dniu wolnym od pracy realizują planowane i odpowiednio udokumentowane zorganizowane zajęcia dydaktyczne i opiekuńczo – wychowawcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za efektywnie przepracowane godziny ponadwymiarowe, nie więcej jednak niż za 4 godziny.
3. Nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze, sprawującym w dniu wolnym od pracy nadzór nad przebiegiem egzaminu, zajęć dydaktyczno – wychowawczych i opiekuńczo - wychowawczych, nie przysługuje z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie.
4. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do nauczycieli placówek wychowania pozaszkolnego, którzy za pracę w dniu wolnym od pracy powinni otrzymać inny dzień wolny od pracy.
§ 31
Nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin przysługuje wynagrodzenie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zajęć określonych w umowie o pracę. W razie zastępowania nieobecnych nauczycieli przez nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin – za faktycznie zrealizowane godziny zastępstw przysługuje wynagrodzenie według zasad ustalonych dla godzin ponadwymiarowych.
§ 32
1. Nauczycielowi nie przysługuje wynagrodzenie za czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, a także za inne okresy, za które na podstawie odrębnych przepisów nie przysługuje wynagrodzenie.
2. Stawkę wynagrodzenia za jeden dzień niewykonywania pracy z przyczyn wymienionych w ust. 1 ustala się dzieląc wszystkie składniki wynagrodzenia wypłacane z góry przez 30.
3. Wysokość wynagrodzenia za okresy, o których mowa w ust. 1, oblicza się mnożąc liczbę dni niewykonywania pracy przez stawkę określoną w ust. 2.
ROZDZIAŁ 7
PRZEPISY KOŃCOWE
§ 33
Zmiany do niniejszego regulaminu mogą być wprowadzane w drodze uchwały Rady Powiatu.
§ 34
Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem 01 stycznia 2006
§ 35
Regulamin został uzgodniony z:
1. Powiatowy Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego:
2. Komisją Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Grójcu,
Informacje o stronie
Podmiot publikujący: |
Brak danych |
Odpowiada za treść: |
Brak danych |
Wprowadził: |
Nieznany, data: 06.06.2006 r., godz. 13.45 |
Ostatnia aktualizacja: |
Nieznany, data: 06.06.2006 r., godz. 13.45 |
Czas |
Administrator |
Opis zmiany |
06.06.2006 r., godz. 13.45 |
Nieznany |
Dodanie strony do BIP. |