Program działań na rzecz osób niepełnosprawnych
w powiecie grójeckim w latach 2004 – 2007
SPIS TREŚCI
I. Idea opracowania programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych 3
II. Informacja o instytucjach i organizacjach działających na rzecz osób 4
niepełnosprawnych na terenie powiatu grójeckiego
III. Potrzeby osób niepełnosprawnych 8
IV. Realizacja potrzeb osób niepełnosprawnych 14
V. Podsumowanie 18
I. Idea opracowania programu działania na rzecz osób niepełnosprawnych
System rehabilitacji zawodowej i społecznej nie jest w naszym kraju kompletny
i spójny. Istotne luki i niekonsekwencje powodują, że wiele osób jest spychanych na dalekie peryferie życia społecznego. Brak sprawnego spójnego systemu pomocy osobom niepełnosprawnym sprawia często, że te osoby stają się beneficjentami pomocy społecznej
i biorcami rent inwalidzkich.
Reforma administracyjna kraju, konieczność reorganizacji dotychczasowej sieci wszystkich podmiotów zajmujących się tą dziedziną życia społecznego niesie za sobą potrzebę podjęcia nowych , skoordynowanych i bardziej efektywnych działań o zasięgu powiatowym. Działaniom takim wychodzą naprzeciw, z jednej strony Karta Praw Osób Niepełnosprawnych i przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z póź. zm.), z drugiej zaś decentralizacja i zmiana polityki finansowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Celem programu jest stworzenie nowoczesnego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych
i ich rodzin, który umożliwi prowadzenie szerokich działań edukacyjnych, rehabilitacyjnych
i leczniczych. Budowa systemu wsparcia osób niepełnosprawnych odbywać się powinna kompleksowo, przy czynnym udziale wszystkich istniejących na terenie powiatu podmiotów zajmujących się tą problematyką. Dzięki temu będzie można w pełni wykorzystać ich potencjał i możliwości, a jednocześnie posiadać kompletną informację. Do skutecznej realizacji zamierzonych celów niezbędna będzie współpraca władz powiatowych, gminnych, organizacji pozarządowych oraz innych instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, mogących wspierać przedsięwzięcie programu merytorycznie
i finansowo.
II. Informacja o instytucjach i organizacjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie powiatu grójeckiego.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grójcu
Celem działania Centrum jest realizacja zadań powiatu w zakresie pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej, a także inspirowanie, nadzorowanie i koordynowanie działań powiatowych jednostek pomocy społecznej.
W zakresie zadań finansowych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Centrum realizuje:
- zwrot kosztów poniesionych w związku z przystosowaniem istniejących stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych,
- udzielanie pożyczek na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej lub rolniczej,
- umarzanie pożyczek udzielanych osobom niepełnosprawnym na prowadzenie działalności gospodarczej,
- dofinansowanie do wysokości 50 % oprocentowania kredytu bankowego na kontynuowanie działalności gospodarczej lub rolniczej,
- finansowanie w części lub całości kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej,
- dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych,
- dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych,
- dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, urbanistycznych, transportowych, w komunikowaniu się i technicznych na wniosek osoby indywidualnej niepełnosprawnej,
- dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów,
- udzielanie informacji osobom niepełnosprawnym o ich prawach i uprawnieniach.
Dom Pomocy Społecznej w Tomczycach
Jest to placówka przeznaczona dla osób przewlekle somatycznie chorych. W placówce na stałe przebywa 110 osób (kobiet i mężczyzn), częściowo są to osoby niepełnosprawne o różnym stopniu i rodzajach niepełnosprawności. Dom ten jest w niewielkim stopniu przystosowany dla osób niepełnosprawnych, posiada salę rehabilitacyjną, gabinet lekarski, opieka medyczna sprawowana jest przez internistę, stomatologa i innych specjalistów.
Dom Pomocy Społecznej w Nowym Mieście n/Pilicą - I
Jest to placówka dla przewlekle somatycznie chorych kobiet, prowadzona przez siostry zakonne. Na stałe przebywa tam 25 mieszkańców. Dom nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Dom Pomocy Społecznej w Nowym Mieście n/Pilicą –II
Jest to placówka przeznaczona dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i psychicznie chorych. Przebywa tam na stałe 74 mieszkańców (kobiet i mężczyzn) . Dom jest bardzo dobrze przystosowany do osób niepełnosprawnych, wyposażony jest w windę, salę rehabilitacyjną, opieka medyczna sprawowana jest przez różnych specjalistów w miarę potrzeb.
Dom Pomocy Społecznej w Lesznowoli
Ta placówka przeznaczona jest dla osób przewlekle psychicznie chorych, posiada 110 miejsc i w niewielkim stopniu jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych (brak windy, uchwytów). Posiada gabinet lekarski, całodobową opiekę medyczną sprawowaną przez specjalistów.
Ośrodki Pomocy Społecznej
Na terenie Powiatu Grójeckiego działa 10 Miejskich/Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej. W ramach swej działalności ośrodki podejmują również współpracę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie np. przy umieszczaniu osób w Domach Pomocy Społecznej, przeprowadzaniu wywiadów środowiskowych itp. Realizując zadania z zakresu pomocy społecznej Ośrodki udzielają osobom niepełnosprawnym pomocy w zakresie:
- pomocy finansowej (zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne, renty socjalne, zasiłki stałe, okresowe itp.),
- usługi i opiekę pielęgnacyjną,
- pomoc specjalistyczną (poradnictwo, terapia, praca socjalna),
- przyznawanie pomocy rzeczowej.
Zakłady Opieki Zdrowotnej
Publiczne i Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej w swoich działaniach realizują:
- leczenie ogólne i specjalistyczne,
- udzielają informacji o placówkach wsparcia i rehabilitacyjnych,
- kierują na leczenie szpitalne i w ośrodkach rehabilitacyjnych.
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Grójcu i w Warce
Celem obu poradni jest wspomaganie rozwoju i efektywności uczenia się dzieci i młodzieży, pomocy uczniom w wyborze kierunku kształcenia i zawodu oraz udzielanie dzieciom i młodzieży, ich rodzicom lub opiekunom, nauczycielom o wychowawcom pomocy psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej.
Poradnie realizują swoje zadania przez prowadzenie działalności: diagnostycznej, terapeutycznej, doradczej i profilaktycznej.
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Jurkach
Głównym celem placówki jest wszechstronny rozwój i pomoc uczniom upośledzonym.
W skład Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Jurkach wchodzą: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Szkoła Zawodowa. W Szkole Podstawowej oraz w Gimnazjum, oprócz przedmiotów ogólnokształcących prowadzone są zajęcia z rewalidacją indywidualną – wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach szkolnych. Natomiast w Szkole Zawodowej w III klasie uczniowie poddawani są dodatkowym badaniom psychologicznym. Okazuje się bowiem, że wielu wychowanków po odbyciu cyklu kształcenia osiaga pełną normę intelektualną. Ośrodek zatrudnia nauczycieli i wychowawców przygotowanych do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.
Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu
Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu działa na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1994r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. (Dz.U. z 2001r. Nr 6, poz. 56) oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i zatrudniania osób niepełnosprawnych. W ramach tych zadań Urząd Pracy prowadzi:
- rejestrację osób bezrobotnych niepełnosprawnych oraz poszukujących pracy,
- pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych , ich szkolenie oraz przekwalifikowanie,
Urząd Pracy współpracuje z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w zakresie kierowania osób niepełnosprawnych do pracy w Zakładach Pracy Chronionej na terenie naszego Powiatu.
Na 31 grudnia 2002r. w ewidencji urzędu zarejestrowanych było:
- 85 osób bezrobotnych niepełnosprawnych
- 20 osób niepełnosprawnych poszukujących pracy
Do Powiatowego Urzędu Pracy w 2002r. wpłynęło 28 ofert pracy dla osób niepełnosprawnych. Wśród ofert najczęściej wolne miejsca pracy dotyczyły stanowisk pracy dla pakowaczy (12), pracowników produkcji spożywczej (9), pracowników ochrony (3), sprzątaczek (1), pomoc mechanika (1), pracowników biurowych (2).
Z poradnictwa zawodowego skorzystało w ubiegłym roku 8 osób ze statusem „bezrobotny”.
Szkoleń żadnych dla tych osób nie było.
Organizacje Pozarządowe
Istotną rolę w zakresie wspierania osób niepełnosprawnych i ich rodzin pełnią organizacje pozarządowe. Nikt lepiej nie zna środowiska osób niepełnosprawnych jak oni sami poprzez organizowanie się w związki, fundacje i stowarzyszenia oraz działanie w zakresie wsparcia, samopomocy, rozwijania współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i innymi placówkami. Te organizacje najlepiej znają potrzeby swoich podopiecznych i najskuteczniej je zaspokajają. Taka forma działania jest też najtańsza. Dlatego też należy wspierać je w merytorycznym działaniu i finansowo. Jako najbardziej prężnie działające należy wymienić:
- Polski Związek Niewidomych w Grójcu
- Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Grójcu
-
III. Potrzeby osób niepełnosprawnych
Do najistotniejszych problemów osób niepełnosprawnych należą:
- utrudniony dostęp do leczenia, opieki medycznej, wczesnej diagnozy i rehabilitacji,
- utrudniony dostęp do nauki w klasach integracyjnych,
- brak możliwości zatrudnienia na otwartym rynku pracy oraz w zakładach pracy chronionej,
- bariery architektoniczne, urbanistyczne, w komunikowaniu się i techniczne, w obiektach użyteczności publicznej i mieszkaniach,
- bariery w komunikacji i środkach transportu publicznego,
- mała ilość imprez rekreacyjnych, kulturalnych i sportowych
- brak przedszkoli i szkół specjalnych dla dzieci
TABELA NR 1
DOSTOSOWANIE OŚRODKÓW POMOCY SPOŁECZNEJ DO POTRZEB OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W POWIECIE GRÓJECKIM I POWIATOWEGO CENTRUM POMOCY RODZINIE
Specyfikacja
Gmina Podjazd lub pochylnia Winda Ciągi piesze Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
MGOPS Grójec _ _ _ _
MGOPS Warka _ _ _ _
GOPS Błędów _ _ _ _
GOPS Belsk D. _ _ _ _
GOPS Pniewy _ _ _ _
GOPS Jasieniec _ _ _ _
GOPS Goszczyn _ _ _ _
GOPS Nowe Miasto _ _ _ _
GOPS Mogielnica + _ _ +
GOPS Chynów _ _ _ _
PCPR Grójec _ _ _ _
TABELA NR 2
DOSTOSOWANIE DOMÓW POMOCY SPOŁECZNEJ DO POTRZEB OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W POWIECIE GRÓJECKIM
Specyfikacja
DPS Podjazd lub pochylnia Winda Ciągi piesze Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
DPS w Tomczycach + _ + +
DPS w Lesznowoli _ _ + _
DPS w Nowym Mieście
(ul. Ogrodowa 18) + + + +
DPS w Nowym Mieście _ _ _ _
TABELA NR 3
DOSTOSOWANIE PRZYCHODNI SPECJALISTYCZNYCH / OGÓLNYCH / OŚRODKÓW ZDROWIA DO POTRZEB OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W POWIECIE GRÓJECKIM
Specyfikacja
Gmina
Podjazd lub pochylnia
Winda
Ciągi piesze Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
Belsk Duży _ _ _ _
Błędów + _ _ +
Chynów + _ _ _
Goszczyn + _ _ +
Grójec + + _ _
Jasieniec _ _ _ _
Mogielnica + _ + +
Nowe Miasto + _ + +
Pniewy _ _ _ _
Warka + _ _ +
TABELA NR 4
DOSTOSOWANIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW DO POTRZEB OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W POWIECIE GRÓJECKIM
Specyfikacja
Gmina Ilość szkół
ogółem Ilość szkół częściowo dostosowanych Ilość szkół całkowicie dostosowanych
Belsk Duży 4(p) + 1(g) 1 --
Błędów 6(p) + 1(g) 1 --
Chynów 8(p) + 2(g) 1 --
Goszczyn 3(p) + 1(g) -- --
Grójec 4(p) + 1(g) 1 --
Jasieniec 6(p) + 1(g) -- --
Mogielnica 5(p) + 1(g) 1 1
Nowe Miasto 3(p) + 1(g) 1 _
Pniewy 4(p) + 1(g) 1 --
Warka 12(p) + 2(g) 1 --
(p) – szkoły podstawowe (g) – gimnazja
TABELA NR 5
DOSTOSOWANIE URZĘDÓW ADMINISTRACJI SAMORZĄDOWEJ DO POTRZEB OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W POWIECIE GRÓJECKIM
Specyfikacja
Gmina
Podjazd lub pochylnia
Winda
Ciągi piesze Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
Starostwo Powiatowe _ _ _ _
Belsk Duży _ _ _ _
Błędów _ _ _ _
Chynów _ _ _ _
Goszczyn _ _ _ _
Grójec _ _ _ _
Jasieniec _ _ _ _
Mogielnica + _ _ +
Nowe Miasto _ _ _ _
Pniewy + _ _ _
Warka _ _ _ _
TABELA NR 6
DOSTOSOWANIE SZKÓŁ SPECJALNYCH I SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH DO POTRZEB OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W POWIECIE GRÓJECKIM
Nazwa placówki oświatowej Podjazd lub pochylnia Winda Ciągi piesze Pomieszczenia higieniczno-sanitarne
Zespół Szkół Specjalnych w Grójcu _ _ _ _
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Mieście _ _ _ _
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jurkach _ _ _ _
Liceum Ogólnokształcące w Grójcu _ _ _ _
Zespół Szkół Zawodowych w Grójcu _ _ _ _
Zespół Szkół Rolniczych w Jasieńcu _ _ _ _
Liceum Ogólnokształcące w Mogielnicy + _ _ +
Liceum Ogólnokształcące w Nowym Mieście _ _ _ _
Liceum Ogólnokształcące w Warce _ _ _ _
Zespół Szkół Zawodowych w Warce _ _ _ _
Zespół Szkół Ogrodniczych w Nowej Wsi C.K.P _ _ _ _
TABELA NR 7
ZBIORCZE ZESTAWIENIE DOSTOSOWANIA BUDYNKÓW UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W POWIECIE GRÓJECKIM
Rodzaj placówki Ilość budynków - ogółem Ilość budynków dostosowanych dla osób niepełnosprawnych
całkowicie częściowo w trakcie adaptacji
Budynki administracji państwowej i samorządowej 25 1 3 0
Budynki ośrodków pomocy społecznej 5 0 0 0
Budynki zakładów opieki zdrowotnej 16 1 6 1
Budynki szkół, przedszkoli, innych placówek oświatowo -wychowawczych 75 4 6 0
Budynki banków i urzędów pocztowych 27 3 9 0
Budynki placówek kultury: kin, teatrów 8 Brak danych 1 Brak danych
Obiekty sportowe: hale, stadiony 9 2 3 1
Budynki dworcowe, stacje kolejowe 5 0 3 0
IV. Realizacja potrzeb osób niepełnosprawnych
1. Powołanie Rady ds. Osób Niepełnosprawnych
Rada jest organem opiniodawczo – doradczym Starosty.
Do zakresu Rady należy:
- inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem,
- inicjowanie rozwiązań w zakresie zaspokajania potrzeb osób niepełnosprawnych,
- koordynacja zadań w zakresie realizacji programu,
- opiniowanie wniosków w zakresie zatrudnienia, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,
- opiniowanie rocznych harmonogramów realizacji „Programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych w Powiecie Grójeckim w latach 2003 – 2007”,
- opracowanie i modernizacja standardów postępowania.
Rada składa się z przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.
Planowany termin powołania Rady – I kwartał 2004r.
2. Powstanie „Punktu Informacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych”
Zadania:
- udzielanie informacji o prawach i uprawnieniach osób niepełnosprawnych,
- udzielanie informacji o zadaniach finansowych z funduszu PFRON realizowanych przez jednostki samorządu powiatowego,
- udzielanie informacji o instytucjach, placówkach działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
Siedziba „PUNKTU” – biuro PCPR.
Planowany termin utworzenia „Punktu Informacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych” – IV kwartał 2003r.
3. Zaplecze rehabilitacyjne przy placówkach służby zdrowia, szkołach specjalnych i oddziałach integracyjnych oraz zaopatrzenie ortopedyczne dla osób indywidualnych.
a) placówki służby zdrowia – doposażenie w potrzebny sprzęt rehabilitacyjny w istniejących placówkach służby zdrowia,
b) szkoły specjalne – doposażenie w potrzebny sprzęt rehabilitacyjny,
c) oddziały integracyjne – utworzenie i wyposażenie gabinetów rehabilitacyjnych w podstawowy sprzęt rehabilitacyjny,
d) zaopatrzenie ortopedyczne – dofinansowanie do zaopatrzenia osób niepełnosprawnych do zakupu przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych oraz leczniczych środków technicznych i sprzętu rehabilitacyjnego.
4. Warsztat Terapii Zajęciowej
W związku ze zgłaszanymi potrzebami objęcia dorosłych osób niepełnosprawnych terapią zajęciową istnieje potrzeba utworzenia na terenie naszego powiatu Warsztatu Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i z zaburzeniami psychicznymi. Warsztat zlokalizowany będzie przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu. Pomieszczenia przeznaczone będą do adaptacji, dokonany zostanie remont i wyposażony w odpowiedni sprzęt. Placówka zostanie powołana przez organizację pozarządową i samorząd powiatowy.
Planowany termin utworzenia WTZ – 1 listopad 2003r.
Środki finansowe na utworzenie WTZ – 65 400,00 zł
Środki finansowe na działalność warsztatu za okres 2 m-cy – 46 920,00 zł
Odpowiedzialny – samorząd
5. Wspieranie zawodowe osób niepełnosprawnych
W zakresie wsparcia zawodowego osób niepełnosprawnych bezrobotnych lub poszukujących pracy proponuje się:
- tworzenie nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych,
- udzielanie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej,
- dofinansowanie do oprocentowania kredytu bankowego udzielonego na kontynuację działalności gospodarczej lub rolniczej,
- wprowadzenie przez jednostki szkolące programów nauczania dla osób różnego typu naruszeniem sprawności organizmu w zakresie narządu ruchu, wzroku narządu mowy, słuchu, przeznaczenie środków z PFRON na rozpowszechnienie informacji wśród pracodawców np. usług świadczonych przez Powiatowym Urząd Pracy na rzecz niepełnosprawnych bezrobotnych i poszukujących pracy,
Termin realizacji zadań – 2003-2007r.
Odpowiedzialny – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grójcu i Powiatowy Urząd Pracy
6. Likwidacja barier architektonicznych, urbanistycznych, w komunikowaniu się i technicznych w budynkach użyteczności publicznej oraz barier transportowych.
Jednym ze sposobów wspierania osób niepełnosprawnych w powiecie grójeckim jest likwidacja barier architektonicznych, komunikacyjnych i transportowych utrudniających poruszanie się. Wskazujemy konieczność przystąpienia do realizacji likwidacji barier w oparciu o porozumienie z gminami. Zgodnie z uzyskanymi informacjami z gmin i jednostek powiatowych o stanie infrastruktury likwidować należy:
bariery architektoniczne poprzez:
- budowę podjazdów, pochylni i wejść do budynków,
- montaż wind, podnośników dźwigów i platform schodowych,
- dostosowanie pomieszczeń higieniczno – sanitarnych
w budynkach administracji samorządowej, zakładach opieki zdrowotnej, szkołach i przedszkolach oraz innych budynkach użyteczności publicznej i mieszkaniach indywidualnych.
bariery komunikacyjne poprzez:
- zakup i montaż sygnalizacji dźwiękowej na przejściach dla pieszych posiadających sygnalizację świetlną,
- likwidacja krawężników i zróżnicowanie faktury nawierzchni na przejściach dla pieszych w głównych ciągach komunikacyjnych,
- oznakowanie miejsc postojowych dla podjazdów osób niepełnosprawnych na obszarach zurbanizowanych poszczególnych gmin.
bariery transportowe poprzez:
- dofinansowanie do zakupów podjazdów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych
dla jednostek i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, zakładów pracy chronionej oraz komunikacji publicznej.
Termin realizacji zadania – 2004-2007r.
Odpowiedzialny – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
7. Drugi Warsztat Terapii Zajęciowej
W naszym powiecie jest duża ilość osób niepełnosprawnych – 3 123. Starość i niepełnosprawność bardzo często łączy się z samotnością, wyizolowaniem ze społeczności lokalnej, a niekiedy również zerwaniem więzi z rodziną. Osoby samotne oczekują pomocy nie tylko materialnej czy rzeczowej. Bardzo często najmocniej doskwiera im brak kontaktu z innymi ludźmi oraz brak jakichkolwiek zajęć, które aktywizowały ich na co dzień. Szczególnie potrzebne jest to osobom z zaburzeniami psychicznymi, których poziom intelektualny pozwala na aktywność zajęciową. Takim rozwiązaniem będzie kolejny Warsztat Terapii Zajęciowej , a planowany termin jego utworzenia to I kwartał 2005r.
Odpowiedzialny – samorząd
8. Przedszkole integracyjne
Utworzenie oddziału dla dzieci niepełnosprawnych przy przedszkolu nr 1 .prowadzonego przez siostry zakonne w Grójcu.
Odpowiedzialny- Przedszkole nr 1 w Grójcu
Termin realizacji zadania III kwartał 2004r.
V. Podsumowanie
W niniejszym programie przedstawione zostały w krótkiej charakterystyce instytucje i organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych , potrzeby osób niepełnosprawnych oraz zakres działania na najbliższe cztery lata celem likwidacji utrudnień i ograniczeń uniemożliwiających życie codzienne, naukę, pracę oraz pełnienie ról społecznych.
Wydaje się, że proponowane rozwiązania są na dzisiaj realne zarówno pod względem technicznym jak i finansowym i trafiają w zapotrzebowanie konkretnych osób doświadczających trudności, a zajmujących ważne miejsce w środowisku lokalnym.
Wykwalifikowana kadra działająca na tym polu daje gwarancję stałego, wnikliwego diagnozowania zmieniających się potrzeb i elastycznego reagowania zmianą proponowanych form wsparcia.
Program ukierunkowany jest na realizację zadań w zakresie dostępu do leczenia i opieki medycznej, wczesnej diagnostyki, rehabilitacji i edukacji leczniczej, nauki w szkołach wspólnie ze swymi pełnosprawnymi rówieśnikami, jak również do korzystania ze szkolnictwa specjalnego, pomocy psychologicznej i pedagogicznej, pracy na otwartym rynku pracy, życia w środowisku wolnym od barier funkcjonalnych, posiadania samorządnej reprezentacji swego środowiska, pełnego uczestnictwa w życiu publicznym, społecznym, kulturalnym, artystycznym i sportowym.
Zadania będą realizowane przy udziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Trudno określić możliwość realizacji zadań ze względu na wysokość przekazywanych corocznie środków Funduszu. Istnieje zatem możliwość przesunięcia realizacji zadań na następne lata.
Program ma charakter otwarty i będzie systematycznie aktualizowany w miarę pojawiających się potrzeb.
Program działań na rzecz osób niepełnosprawnychw powiecie grójeckim w latach 2004-2007 - Biuletyn Informacji Publicznej, Powiat Grójecki
Gdzie jesteśmy
Menu główne
Główna treść strony
Program działań na rzecz osób niepełnosprawnychw powiecie grójeckim w latach 2004-2007
Załącznik do uchwały Nr..IX/79/2003 Rady Powiatu Grójeckiego z dnia..04.XII.2003
Informacje o stronie
Podmiot publikujący: | Brak danych |
Odpowiada za treść: | Brak danych |
Wprowadził: | Nieznany, data: 28.03.2006 r., godz. 11.37 |
Ostatnia aktualizacja: | Małgorzata Woźniak, data: 21.04.2023 r., godz. 13.13 |
Czas | Administrator | Opis zmiany |
---|---|---|
21.04.2023 r., godz. 13.13 | Małgorzata Woźniak | Edycja strony |
28.03.2006 r., godz. 11.37 | Nieznany | Dodanie strony do BIP. |