Główna treść strony
Odpowiedzi na pytania z dnia 11 grudnia 2015
Grójec, dn. 11.12.2015 r.
OR.272.9.2015
Do Wykonawców uczestniczących w postępowaniu przetargowym.
dot.: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Nazwa zadania: „ Ubezpieczenie mienia i odpowiedzialności Powiatu Grójeckiego”
Zamawiający:
Powiat Grójecki
reprezentowany przez
Zarząd Powiatu
Ul. Józefa Piłsudskiego 59
05-600 Grójec
Działając na podstawie art. 38 Ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą, Zamawiający udziela odpowiedzi na pytania zadane przez Wykonawców:
Pytanie nr 1:
Uprzejmie prosimy o podanie dodatkowych informacji:
- Częstość objazdów kontrolujących stan nawierzchni i innych elementów wpływających na bezpieczeństwo użytkowników dróg.
- Maksymalny czas reakcji na zgłaszane zagrożenia,
- Sposób reakcji za zgłaszane zagrożenia (między innymi chodzi o zabezpieczenie dziur i stawienia znaków).
- Czy ubezpieczane mienie znajduje się na terenach bezpośredniego zagrożenia powodzią,
- Czy ubezpieczane mienie znajduje się na terenach dotkniętych powodzią po 1996 roku.
Odpowiedź na pytanie nr 1:
- Częstość objazdów kontrolujących stan nawierzchni i innych elementów wpływających na bezpieczeństwo użytkowników dróg: raz na 2 tygodnie
- Maksymalny czas reakcji na zgłaszane zagrożenia: niezwłocznie, do 3 dni
- Sposób reakcji za zgłaszane zagrożenia (między innymi chodzi o zabezpieczenie dziur i stawienia znaków): w zależności od specyfiki i rozmiaru zagrożenia oraz możliwości technicznych ustawiane jest oznakowanie (a następnie zagrożenie jest usuwane), bądź zagrożenie jest usuwane natychmiast.
- Ubezpieczone mienie nie znajduje się na terenach dotkniętych powodzią po 1996 r.
Pytanie nr 2:
Proszę o wyrażenie zgody na zastosowanie n/w definicji:
1) Akcja ratownicza – działania mające na celu ratowanie ubezpieczonego mienia, w szczególności działania straży pożarnej i policji.
2) Akty terroru - nielegalne działania i akcje organizowane z pobudek ideologicznych, religijnych, politycznych lub społecznych, indywidualne lub grupowe, prowadzone przez osoby działające samodzielnie lub na rzecz, bądź z ramienia jakiejkolwiek organizacji lub rządu skierowane przeciwko osobom, obiektom lub społeczeństwu, mające na celu wywarcie wpływu na rząd, wprowadzenie chaosu, zastraszenie ludności i dezorganizację życia publicznego przy użyciu przemocy lub groźby użycia przemocy.
3) Budowla – obiekt budowlany nie będący budynkiem lub obiektem małej architektury, wraz z instalacjami i urządzeniami, stanowiący całość techniczno-użytkową, wybudowany zgodnie z ustawą Prawo budowlane.
4) Budynek – obiekt budowlany trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadający fundament i dach, wraz z wbudowanymi instalacjami, urządzeniami technicznymi oraz zainstalowanymi na stałe elementami wykończeniowymi, stanowiący całość techniczno-użytkową, wybudowany zgodnie z ustawą Prawo budowlane.
5) Deszcz nawalny - opad deszczu, potwierdzony przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW), o współczynniku wydajności co najmniej 4 (cztery) według stosowanej przez IMiGW skali. W przypadku braku możliwości uzyskania opinii IMiGW, bierze się pod uwagę stan faktyczny i rozmiar szkód w miejscu ubezpieczenia, świadczące o działaniu deszczu nawalnego.
6) Dozór stały - ochrona ubezpieczonego mienia przez osoby zatrudnione przez Ubezpieczającego /Ubezpieczonego lub koncesjonowaną agencję ochrony mienia, z którą Ubezpieczający /(Ubezpieczony) podpisał umowę o dozór mienia.
7) Dym i sadza – zawiesina cząsteczek w powietrzu, będąca bezpośrednim skutkiem spalania, która nagle wydobyła się ze znajdujących się w miejscu ubezpieczenia urządzeń, eksploatowanych zgodnie z przeznaczeniem, przy sprawnym funkcjonowaniu urządzeń wentylacyjnych i oddymiających, lub są następstwem powstania pożaru w miejscu ubezpieczenia lub w jego bezpośrednim otoczeniu.
8) Franszyza redukcyjna - ustalona w umowie ubezpieczenia wartość wyrażona procentowo lub kwotowo, pomniejszająca łączne odszkodowanie za wszystkie szkody wynikłe z jednego zdarzenia.
9) Gotówka - krajowe i zagraniczne środki płatnicze, na które składają się monety i banknoty.
10) Grad - opad atmosferyczny składający się z bryłek lodu. Fakt wystąpienia opadu gradu ustala się w oparciu o informacje uzyskane z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW). W przypadku braku możliwości uzyskania opinii IMiGW, bierze się pod uwagę stan faktyczny i rozmiar szkód w miejscu ubezpieczenia, świadczące o działaniu gradu.
11) Graffiti - napisy lub rysunki wykonane na przedmiocie ubezpieczenia bez zgody lub wiedzy Ubezpieczającego /
Ubezpieczonego
12) Huk ponaddźwiękowy - bezpośrednie działanie fali uderzeniowej wywołanej przez samoloty podczas przekraczania prędkości dźwięku.
13) Huragan - działanie wiatru o prędkości nie mniejszej niż 17,5 m/s, wyrządzającego masowe szkody, potwierdzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW). W przypadku braku możliwości uzyskania opinii IMiGW, bierze się pod uwagę stan faktyczny i rozmiar szkód w miejscu ubezpieczenia, świadczące o działaniu huraganu.
14) Indukcja elektromagnetyczna – zjawisko powstawania siły elektromotorycznej w przewodniku na skutek zmian strumienia pola magnetycznego. Zmiana ta może być spowodowana zmianami pola magnetycznego lub względnym ruchem przewodnika i źródła pola magnetycznego
15) Instalacje elektryczne urządzenia, przewody i linie elektryczne (elektroenergetyczne) wchodzące w skład obiektów budowlanych.
17) Koszty uprzątnięcia pozostałości po szkodzie – koszty związane m.inn. z :
a) Uprzątnięciem uszkodzonych elementów ubezpieczonego mienia, które musiały być wyburzone, zdemontowane lub usunięte przed rozpoczęciem właściwej naprawy uszkodzeń zgodnie z wymaganą technologią,
b) Uprzątnięciem elementów nieuszkodzonych, które musiały być wyburzone, zdemontowane lub usunięte przed rozpoczęciem właściwej naprawy uszkodzeń zgodnie z wymaganą technologią,
c) Usunięciem i wywozem naniesionych obcych materiałów takich jak śmieci, muł rzeczny, ziemia, gałęzie, zawiesiny, osady czy inne zanieczyszczenia,
d) Oczyszczeniem tych elementów ubezpieczonego mienia, które uległy zmuleniu, zalaniu, lub innemu zanieczyszczeniu
18) Lawina - gwałtowne zsuwanie się lub staczanie mas śniegu, lodu, skał, kamieni, błota ze zboczy górskich.
19) Lokal – przestrzeń wydzielona w budynku trwałymi ścianami, wraz z wbudowanymi instalacjami, urządzeniami technicznymi oraz zainstalowanymi na stałe elementami wykończeniowymi, stanowiąca całość techniczną i użytkową, składająca się z jednego lub większej liczby pomieszczeń, użytkowana wyłącznie przez Ubezpieczającego / Ubezpieczonego na podstawie tytułu prawnego, w związku z prowadzoną przez
niego działalnością gospodarczą.
20) Maszyny, urządzenia, wyposażenie – mienie ruchome, wykorzystywane przez Ubezpieczającego / Ubezpieczonego w prowadzonej działalności gospodarczej, ujęte w ewidencji środków trwałych Ubezpieczającego / Ubezpieczonego, z wyłączeniem niskocennych składników majątku.
21) Materiały wybuchowe – substancje chemiczne stałe lub ciekłe, albo mieszaniny substancji, zdolne do reakcji chemicznej wytwarzaniem gazu o takiej temperaturze i ciśnieniu i z taką szybkością, że mogą powodować zniszczenia w otaczającym środowisku, a także wyroby wypełnione materiałem wybuchowym;
22) Miejsce ubezpieczenia – miejsce, w którym przedmiot ubezpieczenia jest objęty ochroną ubezpieczeniową, wskazane w umowie ubezpieczenia.
23) Mienie pracownicze – mienie osobiste pracowników Ubezpieczającego / Ubezpieczonego, znajdujące się za jego zezwoleniem w miejscu pracy, oraz własne narzędzia niezbędne do wykonywania pracy, z wyłączeniem gotówki, czeków, weksli, kart płatniczych, dokumentów, biżuterii,
komputerów przenośnych, telefonów komórkowych, sprzętu fotograficznego, sprzętu video, wyrobów futrzarskich, pojazdów mechanicznych (za wyjątkiem wózków inwalidzkich).
Mienie osób trzecich – mienie ruchome stanowiące własność osób trzecich, przyjęte przez Ubezpieczającego / Ubezpieczonego na podstawie pisemnej umowy lub dowodów przyjęcia, potwierdzających fakt wydania tego mienia Ubezpieczającemu / Ubezpieczonemu, w celu wykonania usługi prania, czyszczenia, naprawy, obróbki, przeróbki, sprzedaży, przechowania lub innym celu wskazanym przezUbezpieczającego / Ubezpieczonego, zgodnym z umową zawartą pomiędzy Ubezpieczającym / Ubezpieczonym a osobą trzecią.
25) Nakłady inwestycyjne - wydatki poniesione przez Ubezpieczającego/ Ubezpieczonego na roboty wykończeniowe, instalacje, remonty i/lub adaptacje w budynkach lub lokalach, nie stanowiących jego własności.
26) Napór śniegu:
a) bezpośrednie działanie ciężaru śniegu lub lodu na elementy konstrukcji dachów lub elementy nośne budynków lub budowli.
b) przewrócenie się mienia sąsiedniego na ubezpieczony budynek lub budowlę wskutek działania ciężaru śniegu powodujące szkody w ubezpieczonym mieniu.
27) Niskocenne składniki majątku - maszyny, urządzenia i wyposażenie, które ze względu na niską wartość początkową zostały jednorazowo wliczone do kosztów operacyjnych i nie są ujęte w ewidencji środków trwałych Ubezpieczającego / Ubezpieczonego, zgodnie z Ustawą o rachunkowości.
28) Obiekt budowlany –przez pojęcie to należy rozumieć:
a) budynek wraz z instalacjami i urzadzeniami technicznymi
b) budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami
c) obiekt małej architektury.
29) Obiekty małej architektury – ogrodzenia, bramy wraz z siłownikami i napędami, altany, tarasy, lampy ogrodowe, studnie, posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej położone w miejscu ubezpieczenia.
30) Opady radioaktywne – odpady promieniotwórcze: stałe, ciekłe lub gazowe, zawierające substancje promieniotwórcze
31) Osunięcie się ziemi - nie spowodowany działalnością człowieka ruch ziemi na stokach.
32) Powódź — zalanie terenu w następstwie podniesienia się poziomu wody w korytach wód płynących lub stojących wskutek następujących naturalnych zjawisk, takich jak:
a) opady atmosferyczne,
b) spływ wód po zboczach lub stokach na terenach górskich lub falistych,
c) topnienie kry lodowej,
d) tworzenie się zatorów lodowych,
e) piętrzenie się wód spowodowanych oddziaływaniem silnego wiatru.
Fakt wystąpienia powodzi ustala się w oparciu o informacje uzyskane z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW). W przypadku braku możliwości uzyskania odpowiednich informacji z IMiGW, bierze się pod uwagę stan faktyczny i rozmiar szkód w miejscu ubezpieczenia, świadczące o wystąpieniu powodzi.
33) Pożar - działanie ognia, który przedostał się poza palenisko lub powstał bez paleniska i rozprzestrzenił się o własnej sile.
34) Przepięcie - napięcie przekraczające wartości dopuszczalne określone przez producenta dla danej maszyny lub urządzenia, pojawiające się wskutek nagłych zmian napięcia lub natężenia w sieci elektrycznej.
35) Sabotaż - nielegalne działania i akcje organizowane z pobudek ideologicznych lub politycznych, indywidualne lub grupowe, skierowane przeciwko osobom lub obiektom, mające na celu wywołanie zakłóceń w transporcie publicznym lub w pracy firm usługowych albo produkcyjnych.
36) Sieć elektroniczna - urządzenia wraz z układami połączeń między nimi, służące do transmisji wszelkiego rodzaju danych, głosu, wizji oraz innych rodzajów przekazu za pomocą sygnałów elektronicznych (napięcia lub prądu o amplitudzie stałej, zmiennej lub nieciągłej).
37) Sieć elektryczna (elektroenergetyczna) - część systemu elektroenergetycznego obejmująca linie przesyłowe napowietrzne i kablowe oraz stacje transformatorowo –rozdzielcze.
38) System ubezpieczenia na pierwsze ryzyko – system ubezpieczenia, w którym suma ubezpieczenia ustalana jest według wysokości prawdopodobnej maksymalnej straty, jaka może powstać wskutek jednego zdarzenia objętego zakresem ubezpieczenia.
39) System ubezpieczenia na sumy stałe - system ubezpieczenia, w którym suma ubezpieczenia powinna odpowiadać całkowitej wartości mienia (w odniesieniu do danego przedmiotu ubezpieczenia).
41) Szkoda – utrata, uszkodzenie lub zniszczenie ubezpieczonego mienia bezpośrednio wskutek wystąpienia jednego lub kilku zdarzeń (przyszłych i niepewnych) objętych zakresem ubezpieczenia, występującego niespodziewanie i niezależnie od woli Ubezpieczającego / Ubezpieczonego.
43) Środki obrotowe – mienie stanowiące własność Ubezpieczającego / Ubezpieczonego, zaliczane do rzeczowych składników majątku obrotowego w rozumieniu ustawy o rachunkowości, takie jak: towary, surowce, półprodukty, wyroby gotowe lub w toku produkcji, materiały pomocnicze, opakowania, części zapasowe maszyn i urządzeń.
44) Trzęsienie ziemi - nie wywołane działalnością człowieka zaburzenie systemu równowagi we wnętrzu ziemi, któremu towarzyszą wstrząsy i drgania gruntu.
45) Uderzenie pioruna - bezpośrednie odprowadzenie ładunku elektrycznego z atmosfery do ziemi przez ubezpieczone mienie.
46) Uderzenie pojazdu - bezpośrednie uderzenie w przedmiot ubezpieczenia pojazdu, którego posiadaczem nie jest Ubezpieczający/ Ubezpieczony.
47) Upadek statku powietrznego - katastrofa bądź przymusowe lądowanie statku powietrznego, a także upadek jego części lub
przewożonego w nim ładunku.
48) Wybuch - gwałtowna zmiana stanu równowagi układu z jednoczesnym wyzwoleniem się gazów, pyłów lub pary, wywołanym ich właściwością rozprzestrzeniania się. W odniesieniu do naczyń ciśnieniowych i innych tego rodzaju zbiorników, zdarzenie można uznać za wybuch tylko wówczas, gdy ściany tych naczyń i zbiorników uległy rozdarciu w takich rozmiarach, iż wskutek ujścia gazów, pyłów, pary lub cieczy nastąpiło nagłe wyrównanie ciśnień. Za wybuch uważa się również implozję polegającą na uszkodzeniu zbiornika lub aparatu próżniowego ciśnieniem zewnętrznym.
49) Zapadanie się ziemi - obniżenie terenu z powodu zawalenia się naturalnych podziemnych pustych przestrzeni w gruncie.
Odpowiedź na pytanie nr 2:
Zamawiający nie wyraża zgody na zastosowanie w/w definicji.
Pytanie nr 3:
Proszę o zmianę limitu w klauzuli katastrofy budowlanej na 1 000 000 zł.
Odpowiedź na pytanie nr 3:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę limitu w klauzuli katastrofy budowlanej na 1 000 000 zł.
Pytanie nr 4:
Proszę o przeniesienie z klauzul obligatoryjnych klauzuli akceptacji zmiany wartości mienia do klauzul fakultatywnych.
Odpowiedź na pytanie nr 4:
Zamawiający nie wyraża zgody na przeniesienie z klauzul obligatoryjnych klauzuli akceptacji zmiany wartości mienia do klauzul fakultatywnych.
Pytanie nr 5:
Proszę o przeniesienie z klauzul obligatoryjnych klauzuli zalaniowej do klauzul fakultatywnych.
Odpowiedź na pytanie nr 5:
Zamawiający nie wyraża zgody na przeniesienie klauzuli zalaniowej z klauzul obligatoryjnych do klauzul fakultatywnych.
Pytanie nr 6:
Proszę o przeniesienie z klauzul obligatoryjnych klauzuli ubezpieczenia prac budowlano-montażowych do klauzul fakultatywnych.
Odpowiedź na pytanie nr 6:
Zamawiający nie wyraża zgody na przeniesienie klauzuli ubezpieczenia prac budowlano-montażowych z klauzul obligatoryjnych do klauzul fakultatywnych.
Pytanie nr 7:
Proszę o przeniesienie z klauzul obligatoryjnych klauzuli ubezpieczenia nasadzeń drzew i krzewów do klauzul fakultatywnych.
Odpowiedź na pytanie nr 7:
Zamawiający nie wyraża zgody na przeniesienie klauzuli ubezpieczenia nasadzeń drzew i krzewów z klauzul obligatoryjnych o klauzul fakultatywnych.
Pytanie nr 8:
- Proszę o zmianę wartości budynków i budowli, których wiek przekracza 70 lat na wartość rzeczywistą.
- Proszę o zmianę wartości budynków i budowli, których brak danych o roku budowy w wykazie na wartość rzeczywistą.
Odpowiedź na pytanie nr 8:
Zamawiający nie wyraża zgody na proponowaną zmianę rodzaju wartości przedmiotowych budynków.
Pytanie nr 9:
Proszę o zmianę wartości budynków i budowli nieużytkowanych i posiadających zły stan dachu na wartość rzeczywistą.
Odpowiedź na pytanie nr 9:
Zamawiający nie wyraża zgody na proponowaną zmianę rodzaju wartości przedmiotowych budynków.
Pytanie nr 10:
Proszę o zmianę zakresu dla budynków i budowli nieużytkowanych na:
„Ubezpieczyciel będzie ponosił odpowiedzialność za szkody bezpośrednio spowodowane przez:
1) pożar,
2) uderzenie pioruna,
3) wybuch,
4) upadek statku powietrznego.
oraz
• teren, na którym znajdują się budynki i budowle jest ogrodzony, oświetlony w porze nocnej oraz całodobowo dozorowany,
• wszystkie maszyny i urządzenia są oczyszczone i zakonserwowane, odłączone od źródeł zasilania oraz regularnie kontrolowane,
• gaśnice oraz inne zabezpieczenia przeciwpożarowe są sprawne i utrzymane w gotowości do użycia”
Odpowiedź na pytanie nr 10:
Zamawiający nie wyraża zgody na proponowaną zmianę zakresu ubezpieczenia przedmiotowych budynków.
Pytanie nr 11:
Proszę o zmianę zakresu dla budynków i budowli posiadających zły stan dachu na:
„Ubezpieczyciel będzie ponosił odpowiedzialność za szkody bezpośrednio spowodowane przez:
1) pożar,
2) uderzenie pioruna,
3) wybuch,
4) upadek statku powietrznego.
Odpowiedź na pytanie nr 11:
Zamawiający nie wyraża zgody na proponowaną zmianę zakresu ubezpieczenia przedmiotowych budynków.
Pytanie nr 12:
Proszę o informację czy obiekty budowlane oraz wykorzystywane instalacje techniczne podlegają regularnym przeglądom okresowym stanu technicznego i/lub dozorowi technicznemu, wykonywanym przez uprawnione podmioty? Czy w protokołach z dokonanych przeglądów nie stwierdzono zastrzeżeń warunkujących ich użytkowanie. W szczególności przeglądy okresowe dotyczą:
a) przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia;
b) sprzętu przeciwpożarowego;
c) instalacji elektrycznej i odgromowej;
d) instalacji gazowej;
e) przewodów kominowych (dymowe, spalinowe, wentylacyjne);
f) instalacji gazów medycznych;
g) instalacji wodociągowej przeciwpożarowej;
h) instalacji ciśnieniowych;
i) urządzeń dźwigowych.
Odpowiedź na pytanie nr 12:
Obiekty budowlane oraz wykorzystywane instalacje techniczne podlegają regularnym przeglądom okresowym stanu technicznego i/lub dozorowi technicznemu zgodnie z przepisami prawa. Ze względu na liczbę obiektów zgłoszonych do ubezpieczenia oraz ograniczenia czasowe Zamawiający nie jest w stanie określić, czy w protokołach z dokonanych przeglądów nie stwierdzono zastrzeżeń warunkujących ich użytkowanie.
Pytanie nr 13:
Proszę o zmianę terminu składania ofert na 18.12.2015 r.
Odpowiedź na pytanie nr 13:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę terminu składania ofert na 18.12.2015 r.
Pytanie nr 14:
Prosimy o informację, czy lokalizacje wskazane do ubezpieczenia znajdują się na terenach zalewowych, w przypadku odpowiedzi twierdzącej prosimy o wskazanie tych lokalizacji
Odpowiedź na pytanie nr 14:
Lokalizacje wskazane do ubezpieczenia nie znajdują się na terenach zalewowych.
Pytanie nr 15:
Prosimy o informację, czy lokalizacje wskazane do ubezpieczenia znajdują się na terenach osuwiskowych.
Odpowiedź na pytanie nr 15:
Lokalizacje wskazane do ubezpieczenia nie znajdują się na terenach osuwiskowych.
Pytanie nr 16:
Prosimy o informację czy od 1997 r. na terenach wskazanych do ubezpieczenia wystąpiła powódź
Odpowiedź na pytanie nr 16:
Od 1997 r. na terenach wskazanych do ubezpieczenia nie wystąpiła powódź.
Pytanie nr 17:
Prosimy o informację czy na terenach wskazanych do ubezpieczenia znajduje się wysypisko śmieci, sortownia odpadów, jeśli tak, czy jest ono użytkowane.
Odpowiedź na pytanie nr 17:
Na terenach wskazanych do ubezpieczenia nie znajduje się wysypisko śmieci, sortownia odpadów.
Pytanie nr 18:
Prosimy o informację czy któryś z budynków wykonany jest z płyt warstwowych z wypełnieniem poliuretanowym lub styropianowym.
Odpowiedź na pytanie nr 18:
Informacja o materiałach, z których wykonane są budynki zawarta jest
w tabeli nr 2 (Wykaz budynków i budowli w Powiecie Grójeckim) załącznika nr 4 do SIWZ. Zamawiający nie jest w stanie w terminie pozwalającym na rozstrzygnięcie procedury przetargowej przekazać pełnej informacji, o którą Wykonawca wnioskuje w pytaniu.
Pytanie nr 19:
Prosimy o przesunięcie terminu składania ofert do 16.12.2015 r.
Odpowiedź na pytanie nr 19:
Zamawiający nie wyraża zgody na przesunięcie terminu składania ofert do 16.12.2015 r.
Informacje o stronie
Podmiot publikujący: |
Brak danych |
Odpowiada za treść: |
Brak danych |
Wprowadził: |
Nieznany, data: 11.12.2015 r., godz. 15.17 |
Ostatnia aktualizacja: |
Nieznany, data: 11.12.2015 r., godz. 15.17 |
Czas |
Administrator |
Opis zmiany |
11.12.2015 r., godz. 15.17 |
Nieznany |
Dodanie strony |