Główna treść strony
Protokół Nr XXXVII
z sesji Rady Powiatu Grójeckiego odbytej w dniu 30 grudnia 2013 r. Sesja odbyła się w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Grójcu.
Przewodniczący Rady Witold Wójcik o godzinie 10.00 otworzył Sesję wypowiadając formułę „Otwieram Sesję Rady Powiatu Grójeckiego”. Następnie powitał Panie i Panów Radnych Powiatu Grójeckiego oraz Starostę Grójeckiego Pana Mariana Górskiego. Ponadto powitał zaproszonych gości oraz pracowników Starostwa.
Ad. 2
Przewodniczący Rady poinformował, że obecnie w Sesji uczestniczy 19 radnych, co pozwala na podejmowanie prawomocnych decyzji. Lista obecności stanowi (zał. nr 1) do niniejszego protokołu.
W tym miejscu porządki obrad wszyscy obecni na sali obrad złożyli sobie noworoczne życzenia i połamali się opłatkiem.
Ad. 3
Przewodniczący rady Witold Wójcik poinformował, że Klub Radnych „Wspólny Powiat” złożył wniosek /załącznik nr 2/ o rozszerzenie dzisiejszego porządku obrad. Tą sprawą zajmiemy się w pkt. wolne wnioski ponieważ są to wewnętrzne sprawy radnych.
Radca Prawny Marian Seweryn poinformował, że to jest istotna sprawa
i Przewodniczący powinien Radę Powiatu zapoznać z tym zgłoszeniem.
Odpowiadając Przewodniczący Rady poinformował, że wszystkie tego typu sprawy były rozpatrywane w punktach na koniec sesji. Są to sprawy wewnętrzne
i powinniśmy to rozpatrzeć na koniec sesji ponieważ mamy gości, którym niepotrzebnie będziemy zabierać czas.
Następnie Przewodniczący Rady przedstawił autopoprawkę Zarządu Powiatu do projektu uchwały budżetowej na 2014 r. /załącznik nr 3/
Przewodniczący Rady Witold Wójcik poinformował, że wpłynęła dwa pisma. Pierwsze informująco o rozwiązaniu „Klubu Radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego” - załącznik nr 4. Drugie pismo dot. Klubu Radnych o nazwie „Wspólny powiat” - załącznik nr 5.
Następnie Przewodniczący Rady poinformował, że wniosek złożony przez Klub Radnych „Wspólny Powiat” dot. wprowadzenia dwóch punktów do porządku obrad dot. Odwołania Przewodniczącego Rady Powiatu Grójeckiego oraz Powołania Przewodniczącego Rady Powiatu Grójeckiego.
Radny Maciej Dobrzyński poprosił o uzasadnienie wprowadzenia tych projektów uchwał.
Radca Prawny Marian Seweryn wyjaśnił, że w pkt. w którym te sprawy będą omawiane to będzie przedstawione uzasadnienie.
Wiceprzewodniczący Rady Krzysztof Ambroziak zabierając głos poinformował, że te punkty powinny być wprowadzone na samym początku porządku obrad sesji. Wiceprzewodniczący zgłosił wniosek formalny o wprowadzenie dwóch pkt. na początku porządku obrad sesji tj. pkt. 4 i pkt. 5.
Radny Maciej Dobrzyński poinformował, że jesteśmy zaskoczeni tą sytuacją
i proponuję wprowadzenie tych punktów na koniec obrad sesji.
Radca Prawny Marian Seweryn wyjaśnił, że został zgłoszony wniosek formalny dot. umieszczenia pkt. w porządku obrad i powinien być przegłosowany.
Przewodniczący Rady Witold Wójcik powiedział, że to Przewodniczący Rady organizuje sesję i ustala kolejność pkt. porządku obrad.
Radny Powiatu Stanisław Binkiewicz poprosił o przedstawianie przepisu czego może dotyczyć wniosek formalny.
Radca Prawny Marian Seweryn odczytał definicję wniosku formalnego ze Statutu Powiatu Grójeckiego § 13.
Wiceprzewodniczący Rady Krzysztof Ambroziak powiedział, że porządek obrad przyjmuje Rada Powiatu. Jest złożony wniosek formalny i proszę o przegłosowanie.
Radna Powiatu Małgorzata Woźniak poinformowała, że dziś się dowiedzieliśmy
o sprawie odwołania Przewodniczącego Rady. Nie przypominam sobie aby na tej sali były głosowane sprawy kolejności punktów w porządku obrad. Przyjmowaliśmy porządek obrad a Przewodniczący pilnuje porządku i ma prawo decydować
o kolejności.
Przewodniczący Rady ogłosił 30 minutową przerwę w obradach.
Po przerwie Przewodniczący Rady wznowił obrady. Obecnych 20 radnych.
Wiceprzewodniczący Rady Krzysztof Ambroziak poinformował, że pkt. 4 porządku to – Odwołanie Przewodniczącego Rady Powiatu Grójeckiego natomiast. pkt. 5 porządku obrad – Powołanie Przewodniczącego Rady Powiatu Grójeckiego.
Radny Powiatu Stanisław Sitarek zabierając głos poinformował, że na początku sesji łamaliśmy się opłatkiem. Zaapelował do kolegów nowego klubu – macie większość w każdym momencie możecie wszystko przegłosować. Przewodniczący Rady przez trzy lata prowadził sesje i chyba nikomu krzywdy nie zrobił, starał się wszystkim dać głos tego głosu nikomu nie odebrał.
Następnie Przewodniczący Rady zaproponował następujący porządek obrad.
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Odwołanie Przewodniczącego Rady Powiatu Grójeckiego.
5. Powołanie Przewodniczącego Rady Powiatu Grójeckiego.
6. Sprawozdanie Starosty Grójeckiego z pracy Zarządu Powiatu od ostatniej sesji Rady Powiatu Grójeckiego i informacje Starosty Grójeckiego.
7. Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał w sprawach:
7.1. uchwalenia Powiatowego Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Grójeckiego na lata 2013– 2016 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2017 – 2020,
7.2. uchwalenia Budżetu Powiatu Grójeckiego na rok 2014 r.
7.3. uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Grójeckiego na lata 2014-2027.
7.4. zmieniająca Uchwałę Budżetową Powiatu Grójeckiego na 2013 r,
7.5. zamiaru likwidacji Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Nowym Mieście n/Pilicą,
7.6. zamiaru likwidacji Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Nowym Mieście n/Pilicą,
7.7. upoważnienia Zarządu Powiatu do sprzedaży nieruchomości zabudowanej Gminie Nowe Miasto,
7.8. ustalenia rozkładu godzin aptek ogólnodostępnych na obszarze Powiatu Grójeckiego w 2014 r.
7.9. odwołania członków Rady Społecznej działającej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście n/Pilicą,
7.10. ustalenia wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi oraz wysokości kosztów powstałych w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu, obowiązujących w 2014 r.
7.11. poprawy działalności Grójeckiego Oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
8. Interpelacje i zapytania radnych.
9. Wolne wnioski i oświadczenia radnych.
10. Zamknięcie posiedzenia.
Następnie Przewodniczący Rady Witold Wójcik zwrócił się do Radcy Prawnego
z zapytaniem czy wniosek o zmianie porządku obrad dot. odwołania i powołania Przewodniczącego Rady powinien być podpisany przez kilku radnych bo jest podpisany tylko przez jednego. Statut mówi, że wniosek powinien być podpisany przez pięciu Radnych.
Radca Prawny Marian Seweryn wyjaśnił, że wniosek o zmianę porządku obrad może wystąpić Radny, Komisja, Klub Radnych, Starosta lub jego zastępca.
Radny Powiatu Stanisław Binkiewicz poinformował, że wniosek złożony przez Klub „Wspólny Powiat” podał złą podstawę prawną.
Przewodniczący Rady Witold Wójcik ogłosił 10 minutową przerwę w celu poprawienia wniosku przez Klub Radny „Wspólny Powiat”.
Po przerwie Przewodniczący Rady wznowił obrady. Obecnych 21 radnych.
Przewodniczący Rady odczytał poprawiony wniosek Klubu Radnych „Wspólny Powiat”.
Przewodniczący Rady Powiatu Witold Wójcik poddał porządek obrad pod głosowanie. Głosowało 21 radnych. Porządek został przyjęty 19 głosów „za” przy
9 głosach „przeciw”.
Ad. 4
Odwołanie Przewodniczącego Rady Powiatu Grójeckiego.
Przewodniczący Rady Witold Wójcik poinformował, że pierwszej kolejności należy powołać Komisję Skrutacyjną.
Radny Powiatu Stanisław Binkiewicz zabierając głos poinformował, że jak był wybierany Przewodniczący Rady to w porządku obrad był to odrębny punkt. Odnośnie wyboru komisji skrutacyjnej chciałbym wiedzieć jakie są przepisy prawne powołania takiej komisji.
W odpowiedzi Radca Prawny Marian Seweryn poinformował, że nie ma dokładnych przepisów w tej sprawie. Odwołanie Przewodniczącego Rady następuje
w głosowaniu tajnym to jest oczywiste, że należy powołać komisję skrutacyjną.
Radny Powiatu Stanisław Sitarek zabierając głos, powiedział, że jeśli Klub Radnych „Wspólny Powiat” zamierzał i zrobił coś takiego to powinien przygotować to dobrze. Jeśli był wniosek o odwołalnie to powinno się przewidzieć, że powinna być także komisja skrutacyjna. Takie działania źle rokują w rządzeniu tym powiatem. Jest to robione byle jak jest to zwyczajne naginanie prawa.
Radny Powiatu Waldemar Kopczyński wyjaśnił, że taki układ porządku obrad wraz z pkt. o powolnie komisji skrutacyjnej był na początku kadencji gdzie był wybierany Przewodniczący Rady. Klub Radnych nie zgłosił takiego punkt dot. komisji skrutacyjnej ponieważ nie wiadomo czy zostanie zaakceptowany porządek obrad
z wnioskowanymi zmianami.
Wiceprzewodniczący Krzysztof Ambroziak poinformował, że Klub dyskutował nad punktem powołania Komisji Skrutacyjnej. Jednak doszliśmy do wniosku, że skoro jest odwołanie i powołanie Przewodniczącego Rady to jest logiczne, że odbywa się to
w głosowaniu tajnym.
Przewodniczący Rady Powiatu Witold Wójcik poprosił o zgłaszanie kandydatów do Komisji Skrutacyjnej. Każdy Klub powinien zgłosić swojego przedstawiciela.
Radny Powiatu Maciej Dobrzyński poprosił o uzasadnienie wniosku dot. odwołania z funkcji Przewodniczącego Rady Powiatu . To co dzieje się na dzisiejszej sesji to nic innego tylko bałagan i kompromitacja.
Radny Powiatu Stanisław Sitarek poinformował, że jeśli Rada Powiatu nad czymś głosuje to jest to w formie uchwały.
Przewodniczący Klubu Krzysztof Ambroziak do pracy w Komisji Skrutacyjnej zgłosił Radnego Waldemara Kopczyńskiego.
Radny Powiatu Waldemar Kopczyński wyraził zgodę na pracę w Komisji Skrutacyjnej.
Przewodniczący Klubu Maciej Dobrzyński do pracy w Komisji Skrutacyjnej zgłosił Radnego Stanisława Binkiewicza.
Radny Powiatu Stanisław Binkiewicz wyraził zgodę na pracę w Komisji Skrutacyjnej.
Przewodniczący Klubu Małgorzata Woźniak do pracy w Komisji Skrutacyjnej zgłosiła swoją kandydaturę.
Przewodniczący Rady Witold Wójcik poddał pod głosowanie skład Komisji Skrutacyjnej w osobach: Waldemar Kopczyński, Stanisław Binkiewicz, Małgorzata Woźniak.
Głosowało 21 Radnych. Skład Komisji Skrutacyjnej został przyjęty 14 głosów „za” przy 6 głosach „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym się”.
Radny Powiatu Maciej Dobrzyński poprosił jeszcze raz o uzasadnienie wniosku dot. odwołania z funkcji Przewodniczącego Rady Powiatu .
Wiceprzewodniczący Krzysztof Ambroziak zabierając głos poinformował, że od kilku już spotkań różne tematy krążą tu między nami do rozmowy ale główna kumulacja nasiliła się o sytuacji w szpitalu w Nowym Mieście. Spotkań w ostatnim miesiącu grudniu i listopadzie było ok. 5-6 Klubu jeszcze jako PSL. Docierały do mnie informacje również i od Państwa o tej sytuacji. Widzieliśmy na tej sali do czego zostały sprowadzone obrady sesji Rady Powiatu i w co się przerodziły. Na kilku spotkaniach Klubu doszliśmy do tego wniosku. Wcześniej sugerowaliśmy jak również ja sam sugerowałem Przewodniczącemu Rady aby były krótkie i merytoryczne informacje. Takie dyskusje powinny odbywać się na innym forum niż jest sesja Rady Powiatu. Za przeproszeniem jest to wyciąganie brudów i doprowadzenie do takiej sytuacji jaka się tutaj wydążyła. Między innymi to przeważyło nad naszym wnioskiem. Jeśli coś pominąłem z tych spotkań na których rozmawialiśmy na ten temat to proszę o uzupełnienie członków klubu.
Przewodniczący Rady Witold Wójcik odnosząc się do wypowiedzi przedmówcy powiedział, że jeśli mówi się, że tematy krążyły i szpital był głównym powodem odwołania to wysoka Rado trzeba się zastanowić co było genezą konfliktu
w szpitalu. Czy genezą konfliktu było to, że ja na sesji dałem możliwość wszystkim wypowiedzenia się. Czy genezą tego konfliktu było to, że ja powiedziałem że my radni mamy misję słuchania tych ludzi. Czy to byliby ludzie z Warki czy Chynowa to trzeba wszystkich wysłuchać. Nie wolno niektórych spraw zamiatać pod dywan. My sami możemy występować i pół godziny w jednej sprawie a p. doktor która ma poważny problem ma mieć jakieś ograniczenia. Na ostatniej sesji byliśmy świadkami jak Zarząd Powiatu miał stenogram z sesji wiedział, że to był wniosek do zarządu
a opluwany zostałem „pasztetami”, że wyprodukowałem „pasztet”. Pół godziny tracimy na wyjaśnienia, osłuchiwanie nagrania. Zarząd Powiatu zapoznał się wcześniej z tym stenogramem. Czy Zarząd Powiatu na swoim posiedzeniu nie mógł przesłuchać tego nagrania i tę kwestię rozstrzygnąć. Nad taką rzeczą możemy dyskutować i pół godziny a osoba z problemem życiowym co ma mieć chwilę. Wyciąganie brudów na sesji – to były rzeczy merytoryczne które były zgłaszane. Nie można nazwać rzeczami brudnymi coś co tam się dzieje wniosek lekarzy jest zgłaszany w szpitalu a tam nie ma żadnej reakcji to gdzie te osoby miały przyjść. To jest enklawa pewnych osób. Z naszych radnych ktoś jest w szpitalu co dziennie – czy to jest normalne czy chore.
Wiceprzewodniczący Rady Krzysztof Ambroziak poinformował, że przedstawia swoje odczucia oraz jakie głosy od radnych do niego wpływały i były omawiane na posiedzeniach Klubu. Były stwierdzenia, że osoba zaproszona mogła zabrać głos trzy razy a radny nie mógł się doprosić głosu. Natomiast spotkania
z przedstawicielami szpitala powinny odbywać się na forum Zarządu Powiatu Przewodniczący, Wiceprzewodniczący Rady a nie na forum sesji gdzie są media
i rozgłaszają różnego rodzaju informacje nie do końca sprawdzone. Kluby odbywają się na terenie szpitala i dyrekcja szpitala jest zapraszana na posiedzeniu Klubu. Nie zamiatamy problemów pod dywan próbujemy je rozwiązać.
Przewodniczący Rady Witold Wójcik odnosząc się do stwierdzenia, że radny nie mógł zabrać głosu. Jak zgłasza się pięciu radnych to ja miałem wprowadzić chaos
i dać wszystkim głos. Jeszcze nie było tak, że z sesji wyszedł ktoś z radnych
i powiedział, że nie dopuściłem go do głosu. Każdy z radnych otrzymywał głos
w kolejności takiej na jaką było to możliwe. Na tej sali obrad chcieliśmy się
z Dyrektorem szpitala umówić na spotkanie ale nie było odzewu. Nie można mówić że tu nie można tych spraw poruszać tylko w szpitalu. Mojej osobie było także przypisywane, że wniosek o ratowanie oddziału ginekologicznego to była moja sprawa. Zastrzegłem to p. Dyrektorowi i widać jaka była Dyrektora reakcja.
Radna Powiatu Małgorzata Woźniak zwracając się do Przewodniczącego Rady powiedziała, że ma Pan Prezydium Rady i trzeba było poprosić o prowadzenie sesji wtedy kiedy były sprawy szpitala w Nowym Mieście.
Radny Powiatu Stanisław Binkiewicz zabierając głos poinformował, że pierwszy szok przeżył jak został złożony wniosek o odwołanie Przewodniczącego a po wysłuchaniu uzasadnienia tego odwołania to jestem załamany i przestraszony co to będzie. Mamy do czynienia z sytuacją kiedy dwunastu radnych zdenerwowało się, że raz na sesji byli dłużej i że jest za dużo informacji na sesji. Klub dyskutował
w sprawie odwołania Przewodniczącego Rady i nie napisał uzasadnienia do wniosku. To odzwierciedla poziom pracy. Takie działania przechodzą ludzkie pojęcie. Boję się teraz, że na sesjach będą padały wnioski o skracanie wypowiedzi aby te sesje trwały jak najkrócej bo radni mają inne zajęcia i nie mają czasu siedzieć na sesji. Tą całą sytuacją jestem zniesmaczony pomijając to że to jest czas po świąteczny.
Radny Powiatu Maciej Dobrzyński odnosząc się do dyskusji poinformował, że tak rzeczywiście to nie ma uzasadnienia na odwołanie Przewodniczącego Rady. Pomimo tego, że jesteśmy radnymi klubu opozycyjnego pracę Przewodniczącego Rady odbieraliśmy jako dobrą. Również dyskusje nad problematyką nawarstwiającą się od dwóch lat od absolutorium do problemów w szpitalu były dobre. Cała kadencja była skoncentrowana na tym co nie powinna być skoncentrowana nie rozwiązywaliście faktycznych problemów, problemy zastępcze były wyciągane na zewnątrz. Zamiast znajdować rozwiązania dla trudnych spraw np. dla inwestycji
w Warce czy w Nowym Mieście Wy wymyślacie teraz odwołanie Przewodniczącego Rady. Nie potraficie tego w ogóle uzasadnić. Jest jeszcze czas aby z tego pomysłu się wycofać jest czas na naprawianie błędów oraz czas na merytoryczną dyskusję.
Radna Powiatu Małgorzata Woźniak zabierając głos poinformowała, że jak się okazało była szefowa Klubu „Razem Dla Powiatu Grójeckiego”. Dziś dostałam informację, że trzech członków naszego Klubu przeszło do nowego Klubu o tym dowiedzieliśmy się pięć minut przed sesją. Nie ma żadnych merytorycznych przesłanek do odwołania z funkcji Przewodniczącego Rady. Po wyborach każde
z naszych ugrupowań dostało podział stanowisk. Obserwując to wszystko od trzech lat sama doświadczyłam pewnych niemiłych odczuć i zachowań ze strony swojego koalicjanta. Ta dzisiejsza sytuacja to jest ciąg dalszy tych działań. Jest to następne doświadczenie polityczne, że na koalicjanta należy uważać. Jest mi także przykro, że koledzy z naszego ugrupowania tak się zachowali. Konflikt szpitala jest od kilku lat
i powinnyśmy wypracować jakiś działania aby ten problem rozwiązań a nie zajmować się odwołaniem Przewodniczącego Rady, który nie zasłużył sobie na to.
Radna Powiatu Stefania Fetraś stwierdziła, że szereg działań prowadzących do dezorientacji pracy Rady Powiatu powstaje na skutek zorganizowanej nagonki przez Przewodniczącego Rady.
Radny Powiatu Stanisław Binkiewicz odnosząc się do wypowiedzi przedmówcy powiedział, że jeśli członek zarządu mówi że Przewodniczący Rady manipuluje społeczeństwem i organizuje protesty społeczne, że winą Przewodniczącego jest że ludzie przychodzą do rady na skargę to jest zachowanie niedopuszczalne. Mnie zawsze było wstyd za zarząd ale dziś to już nie wiem co mam myśleć.
Przewodniczący Rady Witold Wójcik poinformował, że pierwsze zaproszenie na sesję jakie wysłał to było zaproszenie dla grupy lekarzy, którzy stwierdzili że chcą przyjechać na sesję. Sesje są otwarte więc nie ma żadnego problemu. Jest to grupa lekarzy bez których szpital nie będzie istniał. W Nowym Mieście lekarzy jest coraz mniej. Jeśli taka grupa lekarzy składa mi skargę to moim obowiązkiem jest zaprosić osoby, które składają skargę. To są przepisy statutu i moje obowiązki. Głosu na sesji udzielam wszystkim w kolejności.
Radna Powiatu Małgorzata Woźniak zabierając głos przypomniała, że to jest Sesja Rady Powiatu i każdy mieszkaniec może tutaj przyjść i poprosić o zabranie głosu.
Radny Powiatu Stanisław Sitarek zwrócił się z zapytaniem do Przewodniczącego Klubu PSL z kim Klub spotkał się w Nowym Mieście. Czy to byli pracownicy, którzy zgłaszali problemy czy z dyrekcją i czym to spotkanie się zakończyło. Zarząd Powiatu jest od realizacji uchwał i do wysłuchiwania wszystkich rzeczy, które padną na sesji a dot. obywateli jak również radnych. Zarząd Powiatu nie rozumie co to jest demokracja oraz jakie jest działanie Rady Powiatu. Zbliżają się wybory a wyborcy odpowiednio za te działania podziękują. Wychodzi na to, że zupełnie kto inny zawinił a kogo innego chcecie obarczyć odpowiedzialnością. Gdy dwa lata temu była reakcja, że krzywda dzieje się w szpitalu w Nowym Mieście to może sytuacja byłaby inna. Dla mnie państwa działania to jest kontynuacja PRL-u. Lekarze i pielęgniarki biorą urlop na żądanie i przyjeżdżają na sesję na której mówią o swoich problemach. Nie można zakazać aby nie mogli nic powiedzieć.
Przewodniczący Rady Witold Wójcik zabierając głos powiedział, że jest mu bardzo przykro bo jak się kogoś odwołuje to należy przedstawić zarzuty. Nie widzę tu konkretnych argumentów. Mojej osobie zarzuca się głównie szpital ale za odwołaniem Rady Społecznej nie krzyczała opozycja czy ja tylko członek PSL-u a konkretnie p. Karbowiak. Kto w tej dyskusji miał jakieś cele ja byłem tylko strażnikiem na jakie mi misja pozwala. Przewodniczącym się bywa natomiast człowiekiem powinno się być zawsze. Pomimo tego co się dzieje ja tym człowiekiem byłem
i Przewodniczącym wszystkim radnych. To co robiłem zawsze kierowało dobro a nie krzywda innych ludzi. Na sesjach nie było żadnego bałaganu to że ludzie przyjechali z Nowego Miasta z problemami i sesja skończyła się po godz. 17.00. mieli do tego prawo. Większy był bałagan na sesji kiedy radny p. Fiks po zabraniu głosu wyszedł
z obrad sesji oraz zachowanie które nie było godne tej sali i instytucji oraz mandatu radnego. Od momentu spraw szpitala to była na moją osobę nagonka. Były rozmowy że trzeba znaleźć kogoś winnego i oczywiście tego który rzeczywiście zawinił
i codziennie w szpitalu przebywa. Mówi się, że ja powinienem prowadzić obrady
w pewnych ramach. Tego zdania był między innymi Wicestarosta, przez którego zachowanie na ostatniej sesji straciliśmy prawie pół godziny. Radni mogą takie rzeczy robić a ludzie którzy przychodzą z problemami to co mamy powiedzieć że na wystąpienie mają tylko dwie minuty. Nasza misja jest chyba inna a jeśli do tego nie dorośliśmy to nie powinnyśmy być radnymi. Po to zostaliśmy powołani aby tych ludzi wysłuchać.
W dalszej części obrad:
Komisja ukonstytuowała się w następujący sposób:
Stanisław Binkiewicz – Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej,
Małgorzata Woźniak – Członek Komisji Skrutacyjnej,
Waldemar Kopczyński– Członek Komisji Skrutacyjnej.
Komisja Skrutacyjna przeprowadziła tajne głosowanie.
Po głosowaniu Pan Stanisław Binkiewicz ogłosił przerwę do czasu obliczenia głosów i sporządzenia protokołu.
Następnie odczytał protokół Komisji Skrutacyjnej w sprawie odwołania z funkcji Przewodniczącego Rady Powiatu Grójeckiego. /załącznik nr 6/
W głosowaniu tajnym uczestniczył 21 radnych. Za odwołaniem z funkcji Przewodniczącego Rady było 12 radnych, przeciw odwołaniu 9 radnych.
Radny Powiatu Witold Wójcik został odwołalny z funkcji Przewodniczącego Rady Powiatu.
W tym miejscu sesji Wiceprzewodniczący Rady Janusz Karbowiak przejął prowadzenie obrad. Podziękował Przewodniczącemu Rady za trzyletni okres przewodzenia radzie i będziemy korzystać nie raz z Pana doświadczenia.
Ad. 5
Powołanie Przewodniczącego Rady Powiatu Grójeckiego.
Wiceprzewodniczący Rady Janusz Karbowiak poprosił o zgłaszanie kandydatów na stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu.
Przewodniczący Klubu Maciej Dobrzyński zgłosił kandydaturę radnego Stanisława Binkiewicza, który wyraził zgodę.
Przewodniczący Klubu Krzysztof Ambroziak zgłosił kandydaturę radnego Janusza Karbowiaka który wyraził zgodę.
Następnie Wiceprzewodniczący Rady Janusz Karbowiak poprosił o zgłaszanie kandydatów do Komisji Skrutacyjnej. Każdy Klub powinien zgłosić swojego przedstawiciela.
Przewodniczący Klubu Krzysztof Ambroziak do pracy w Komisji Skrutacyjnej zgłosił Radnego Waldemara Kopczyńskiego.
Radny Powiatu Waldemar Kopczyński wyraził zgodę na pracę w Komisji Skrutacyjnej.
Przewodniczący Klubu Maciej Dobrzyński do pracy w Komisji Skrutacyjnej zgłosił Radnego Stanisława Sitarka.
Radny Powiatu Stanisław Sitarek wyraził zgodę na pracę w Komisji Skrutacyjnej.
Przewodniczący Klubu Małgorzata Woźniak do pracy w Komisji Skrutacyjnej zgłosiła swoją kandydaturę.
Wiceprzewodniczący Rady Janusz Karbowiak poddał pod głosowanie skład Komisji Skrutacyjnej w osobach: Waldemar Kopczyński, Stanisław Sitarek, Małgorzata Woźniak.
Głosowało 21 Radnych. Skład Komisji Skrutacyjnej został przyjęty 20 głosów „za” przy 1 głosie „wstrzymującym się”.
W dalszej części obrad:
Komisja ukonstytuowała się w następujący sposób:
Małgorzata Woźniak – Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej,
Waldemar Kopczyński– Członek Komisji Skrutacyjnej,
Stanisław Sitarek – Członek Komisji Skrutacyjnej
Komisja Skrutacyjna przeprowadziła tajne głosowanie.
Po głosowaniu Pani Małgorzata Woźniak ogłosił przerwę do czasu obliczenia głosów i sporządzenia protokołu.
Następnie odczytał protokół Komisji Skrutacyjnej w sprawie powołania Przewodniczącego Rady Powiatu Grójeckiego. /załącznik nr 7/
W głosowaniu tajnym uczestniczył 21 radnych.
Kandydat Stanisław Binkiewicz – uzyskał 8 głosów
Kandydat Janusz Karbowiak – uzyskał 13 głosów
Radny Powiatu Janusz Karbowiak został powołany na Przewodniczącego Rady Powiatu.
Wiceprzewodniczący Rady Krzysztof Ambroziak wnioskuje o ogłoszenie
15 minutowej przerwy.
Przewodniczący Rady Janusz Karbowiak ogłosił 15 minutowa przerwę
w obradach.
Po przerwie Przewodniczący Rady wznowił obrady obecnych 13 radnych.
Przewodniczący Rady Janusz Karbowiak zgłosił wniosek o uzupełnię porządku obrad sesji o dot. wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. Następnie poddał go pod głosowanie.
Wniosek został przyjęty jednogłośnie 13 głosów „za”.
Ad. 6
Powołanie Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu.
Przewodniczący Rady Janusz Karbowiak w związku z przybyciem nieobecny radnych na salę obrad poinformował, że jest obecnie omawiany pkt. dot. powołania Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. Został złożony wniosek o rozszerzenie porządku obrad o tę sprawę.
Obecnych na sali obrad 21 radnych.
Przewodniczący Rady Janusz Karbowiak poprosił o zgłaszanie kandydatów na stanowisko Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu.
Przewodniczący Klubu Krzysztof Ambroziak zgłosił kandydaturę radnego Arkadiusza Stępniewskiego, który wyraził zgodę.
Radny Powiatu Arkadiusz Stępniewski poinformował, że na przyszłym posiedzeniu Komisji Zdrowia złoży rezygnację z funkcji Przewodniczącego Komisji Zdrowia. Zrezygnowałem udziału w Klubie „Razem Dla Powiatu” i przystąpiłem do Kluby „Wspólny Powiat”. Wyraziłem zgodę na ponieważ tej propozycji nie przyjał
p. Mariusz Wojno.
Następnie Przewodniczący Rady Janusz Karbowiak poprosił o zgłaszanie kandydatów do Komisji Skrutacyjnej.
Radny Powiatu Mariusz Wojno zgłosił następujące kandydatury do pracy w Komisji Skrutacyjnej – Waldemar Kopczyński, który nie wyraził zgody, Mariusz Wojno wyraził zgodę, Stanisław Woźniak, który nie wraził zgody na pracę w Komisji Skrutacyjnej.
Przewodniczący Klubu Maciej Dobrzyński do pracy w Komisji Skrutacyjnej zgłosił Radnego Jerzego Bińkiewicza, który wyraził zgodę na pracę w Komisji Skrutacyjnej.
Radny Powiatu Witold Wójcik zgłosił kandydaturę Krzysztofa Fiksa który nie wraził zgody na pracę w Komisji Skrutacyjnej.
Przewodniczący Rady Janusz Karbowiak zgłosił następujące kandydatury do pracy w Komisji Skrutacyjnej Jan Tarczyk który wyraził zgodę na pracę w Komisji Skrutacyjnej, Janusz Różycki który nie wyraził zgodę na pracę w Komisji Skrutacyjnej.
Przewodniczący Rady Janusz Karbowiak poddał pod głosowanie skład Komisji Skrutacyjnej w osobach: Mariusz Wojno, Jerzy Bińkiewicz , Jan Traczyk
Głosowało 21 Radnych. Skład Komisji Skrutacyjnej został przyjęty 12 głosów „za” przy 5 głosach „przeciw” i 4 głosach „wstrzymującym się”.
Przewodniczący Rady Janusz Karbowiak poprosił o przygotowanie kart do głosowania przez Komisję Skrutacyjną.
Radny Powiatu Witold Wójcik wyraził swoje niezadowalanie z prowadzenia obrad, gdzie Przewodniczący nie udziela głosu radnemu, który zgłasza swój głos. Dlaczego Pan nie udzielił głosu radnemu.
Przewodniczący Rady Janusz Karbowiak poinformował, że to był pkt. dot. zgłaszania kandydatur na stanowisko Wiceprzewodniczącego Rady.
Radny Powiatu Adolf Maciak poprosił Przewodniczącego udzielenie głosu radnemu Stanisławowi Sitarkowi.
Wicestarosta Janusz Różycki zabierając głos powiedział, że chociaż jest przerwa w obradach i nie ma kilu radnych to można podjąć dyskusję bez jakiś wniosków formalnych.
Radny Powiatu Stanisław Sitarek zabierając głos powiedział, że jest takie powiedzenie, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Zamienił się Pan tylko
o jeden fotel a zmienił swoje zachowanie o 180 stopni. Do demokracji trzeba dorosnąć a Panu jeszcze daleko. Wydawało mi się, że przez trzy lata pana poznałem ale jak widać bardzo się myliłem. Powinnyśmy zajmować się sprawami powiatu
z powagą a nie śmiechy sobie robić. Ja źle rokuje Radzie i Powiatowi pod Pana przewodnictwem. Ja apeluje nie bawcie się tą demokracją. Doprowadziliście ten powiat na skraj katastrofy a okaże się to przy uchwalaniu budżetu. Co roku ten budżet jest coraz gorszy.
Radny Powiatu Witold Wójcik zwrócił się z zapytaniem co to jest za szeregowanie, że w jednej sprawie, że jeden radny może zabrać głos a drugi nie ma tego głosu.
W dalszej części obrad:
Komisja ukonstytuowała się w następujący sposób:
Mariusz Wojno – Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej,
Jerzy Bińkiewicz – Członek Komisji Skrutacyjnej,
Jan Traczyk – Członek Komisji Skrutacyjnej
W trakcje czynności Komisji Skrutacyjnej jej członek Jarzy Bińkiewicz musiał opuścić obrady a w związku z tym Rada Powiatu odwołała go z funkcji członka komisji a na jego miejsce powołała Pana na członka komisji zgłoszonego przez Przewodniczącego Klubu kandydaturę Waldemara Kopczyńskiego która została przyjęta przez Radę 11 głosów „za” przy 6 głosach „przeciw” i 1 głosie „wstrzymującym się”.
Radny Powiatu Stanisław Binkiewicz poinformował, że karty do głosowania są źle przygotowane.
Komisja Skrutacyjna jeszcze raz przygotowała karty do głosowania.
Po sporządzeniu kart Komisja Skrutacyjna przeprowadziła tajne głosowanie.
Po głosowaniu Mariusz Wojno ogłosił przerwę do czasu obliczenia głosów
i sporządzenia protokołu.
Następnie odczytał protokół Komisji Skrutacyjnej w sprawie powołania Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Grójeckiego. /załącznik nr 8/
W głosowaniu tajnym uczestniczył 21 radnych.
Kandydat Arkadiusz Stępniewski – uzyskał 13 głosów „za” przy 6 głosach „przeciw”
Radny Powiatu Arkadiusz Stępniewski został powołany na Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu.
Ad. 7
Sprawozdanie Starosty Grójeckiego z pracy Zarządu Powiatu od ostatniej sesji Rady Powiatu Grójeckiego i informacje Starosty Grójeckiego. – przedstawił Starosta Marian Górski /załącznik nr 9/
Radny Powiatu Maciej Dobrzyński poruszył sprawę rewitalizacji parku oraz dokończenia budowy CEM w Warce. Poprosił także o przybliżenie sprawy dot. złożonych wniosków o dotacje dla Muzeum w 2014 r. przez Dyrektora.
Wicestarosta Janusz Różycki poinformował, że rewitalizacja parku jest w trakcje, która według umowy była podzielona na dwa etapy. Pierwszy etap ma szanse być zrealizowany w terminie ponieważ obejmuje najbliższe otoczenie pałacu. Podział były wykonany po to aby jak najszybciej wykonać dojście do pałacu. Termin zakończenia umowy to przyszły rok. Następnie odniósł się do złożonych wniosków informując, że największy wniosek jest złożony na kwotę ok. 1,4 mln zł. na dokończenie budowy CEM. To jest dla nas bardzo istotny wniosek wręcz warunkuje zakończenie tej inwestycji w 2014 r. Jest jeszcze drugi istotny wniosek ponieważ ma związek
z współdziałaniem z Urzędem Gminy w Warce dot. wystawy poświęconej historii miasta Warki. Jeśli nie pozyskamy środków na budowę CEM to nie będziemy mogli ogłosić przetargu z terminem zakończenia 2014 r. Jeśli się okaże że środki mamy to wówczas będzie to możliwe jeśli nie i środków nie pozyskamy z innego źródła to trzeba będzie ogłosić przetarg z terminem zakończenia 2015 r.
Radny Powiatu Witold Wójcik odnosząc się do możliwości przedłużenia wykonania tej inwestycji do kiedy jest ona przedłużona i czy mamy decyzję, że inwestycja może być wykonana do 2015 r.
W odpowiedzi Wicestarosta Janusz Różycki poinformował, że wtedy zwrócimy się o przedłużenie terminu do 2015 r. jak uznamy, że jest to niezbędne karazje mamy nadzieję, że uda się skończyć inwestycję w 2014 r. Rok 2015 jest ostatnim rokiem rozliczenia projektów unijnych.
Następnie Radny Powiatu Witold Wójcik odniósł się do pkt. 6 sprawozdania Starosty dot. zawiadomienia Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych
o naruszenie przez Dyrektora SP ZOZ Nowe Miasto dyscypliny finansów publicznych przez zawarcie aneksów do umowy na udzielenie świadczeń zdrowotnych
w zakresie diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologicznej, serologii grup krwi
i prowadzenia banku krwi – czy zarząd ma jakikolwiek zamiar wyciągnąć z tego konsekwencje.
Starosta Marian Górski odpowiadając poinformował, że wystąpiliśmy do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych i czekamy na odpowiedź. Z chwilą uzyskania odpowiedzi będziemy kontynuowali dalsze działania.
Radny Powiatu Maciej Dobrzyński poprosił o udostępnienie pisma które zostało wysłane do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.
Radny Powiatu Stanisław Sitarek odniósł się do sprawy Uchwały Zarządu Powiatu w sprawie przydziału lokalu mieszkalnego. /ul. Mogielnicka 28c – pokoje hotelowe/ oraz Uchwały Zarządu Powiatu w sprawie udzielenia pełnomocnictwa Dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu – w jakim celu było wydane do pełnomocnictwo.
Pani Barbara Orłowska Naczelnik Wydz. EiZ poinformowała, że pełnomocnictwo jest w zakresie realizacji programu finansowego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki działanie 9.2 mające na celu podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Tytuł projektu „ Profesjonalna edukacja w ZSP w Jasieńcu”. Pełnomocnictwo obejmuje okres realizacji i rozliczenia projektu. Starostwo nie ponosi ze swojej strony żadnych kosztów.
Starosta Marian Górski odnosząc się do pytania w sprawie przydziału lokalu mieszkalnego przy ul. Mogielnickiej poinformował, że są jeszcze trzy lokale wolne
i aby z tego tytuły wypływały na naszego konto środki finansowe wyraziliśmy zgodę na przydział lokalu. Są jeszcze dwa nasze lokale gdzie lokatorzy mają wyrok sądowy. W jednym przypadku lokatora jest nieuchwytna a z lokalu nie korzysta.
Pan Józef Zawiślak Z-ca Naczelnika Wydz. Fin. poinformował, że w opracowaniu jest dokumentacja pozwalająca na przekształceniu z funkcji usługowej hotelowej na funkcję mieszkalną. Jest zrobiony projekt łączący dwa pokoje sąsiednie w jedno większe pomieszczenie ok. 35 m2 potrzebne są jeszcze uzgodnienia strażackie
i z sanepidu. Te uzgodnienia są już na ukończeniu. W tym roku będzie wykonany remont instalacji elektrycznej i każde mieszkanie będzie miało swój licznik.
Radny Powiatu Stanisław Sitarek poinformował, że cały rok mięliśmy się zajmować tym podziałem energii a teraz słyszę, że znów mamy zamiar. Z roku na rok ten budynek bez gospodarza niszczeje. Nie wiem w którym kierunku to zmierza. Tam jest cześć lokatorów zainteresowanych wykupem, Starostwo musi dokładać do bieżącego utrzymania. Dlaczego tych spraw nie możemy załatwić szybciej. Następnie odniósł się do pkt. 4 sprawozdania dot. zastrzeżeń Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach dotyczących kontroli w Niepublicznym Technikum Zawodowym w Nowym Mieście n/Pilicą. Poprosił o przybliżenie sprawy. Następnie poprosił o przybliżenie sprawy rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych na dzień 31.08.2013 r. dot. spisu z natury całego mienia ruchomego PCKUiP w Grójcu
z siedzibą w Nowej Wsi oraz raportu inwentaryzacji sprzętu komputerowego
i oprogramowania w budynku dawnego PCKUiP. Takie rzeczy powinny być także przedstawione na posiedzeniu Komisji Oświaty. Wszystkie niedomowienia biorą się
a braku wymiany informacji.
Starosta Marian Górski poinformował, że informację przedstawi w późniejszym czasie Naczelnik Wydz. EiZ.
Radny Powiatu Adolf Maciak odniósł się do pkt. sprawozdania dot. spotkania
w Kobylinie z PCM Grójec oraz firmami które zainwestowały w nowe obszary działalności Centrum pt. „Nowe dokonania PCM w Grójcu w 2013 r.”. Poprosił
o przybliżenie sprawy.
Starosta Marian Górski poinformował, ze przez Prezesa PCM został osiągnięty pewien sukces ponieważ został otworzony oddział okulistyczny i właśnie tę organizację tego oddziału przedstawiał na tym spotkaniu ordynator Michał Kamiński. Okazuje się, że jesteśmy jednymi z czternastu takich punktów w Polsce. Będzie można wykonywać wszystkie operacje na oku. Wyposażenie jest bardzo dobre. Usługi komercyjne są już świadczone. Obecnie jest także dopinały kontrakt z NFZ. Pacjenci z naszego regionu nie będą musieli jeździć do Warszawy czy w inne odległe miejsca. Następna sprawa to pracowania rezonansu magnetycznego. Na spotkaniu zostały przedstawione zasady udzielania świadczeń w pracowni. Rezonans jest jednym z nowocześniejszych w Polsce. Rezonans jest na tyle nowoczesny, że będzie można wykonywać badania u osób które mają w ciele metalowe elementy np. w kolanie. Rezonans nie będzie w formie tuby gdzie niektóre osoby miały obawy przed badaniem w związku z klaustrofobią oraz łatwiej będzie wykonywać badania
u dzieci. Pracowania znajduje się w pomieszczeniu bo byłym prosektorium. Działalność szpitala została zwiększona co będzie korzystne dla mieszkańców.
Radny Powiatu Adolf Maciak zadał pytanie czy te operacje na oku i rezonans czy to będzie kontraktowane z NFZ, czy to będą usługi komercyjne.
Wicestarosta Janusz Różycki odpowiadając poinformował, że jeśli chodzi
o operacje chirurgiczne to podpisany został już kontrakt z NFZ tylko jest to kontrakt na ostatnie dni tego roku. Mamy nadzieję, że kontrakt po to został podpisany aby następnie był aneksowny na cały przyszły rok. Co do rezonansu tutaj podejrzewam, że nie będzie kontraktu w przyszłym roku ale kilkaset badań rezonansowych wykonuje szpital na oddziałach, które są zakontraktowane i do tej pory musiał te badania kupować w innych szpitalach w Warszawie czy Radomiu gdzie były znaczne koszty. Z tego co wiem na badania komercyjne jest bardzo dużo chętnych.
Radny Powiatu Witold Wójcik zabierając głos wyjaśnił, że chciałby uściślić wypowiedź dot. oddziału okulistycznego. Kontrakt z NFZ na koniec roku został w 100% wykonany. Co do kontraktu z NFZ na następny rok to są bardzo duże problemy ponieważ p. Prezes w tej chwili ma bardzo dużo kontroli. Klinika na ul. Kaczej w Warszawie miała nie dostać tego kontraktu w związku z jakimiś nadużyciami. W tej chwili jest taka sytuacja, że na ul. Kaczej mają przydzielony kontrakt a Grójec nie ma. Wiem, że p. Prezes 4 stycznia udaje się do osoby która ma pomóc w tej sprawie. W tej chwili jest sytuacja podbramkowa. Do szpitala w Grójcu są przysyłane kontrole z NFZ, które mają na celu najprawdopodobniej
z dyskryminować ten oddział, który ma teraz osiem miejsc plus trzy rezerwowe.
Radna Powiatu Małgorzata Woźniak zabierając glos w sprawie okulistyki
w Powiece Grójeckim. Przedstawił swój przypadek zdrowotny – będąc w pracy stało się mi coś ze zdrowiem nie ma okulisty w Nowym Mieście mimo, że jest kontrakt
w szpitalu w Grójcu gabinet okulistyczny jest nieczynny. Koordynator medyczny dla województwa mazowieckiego szukał po całym powiecie grójeckim dla mnie nie było możliwości aby dostać się do okulisty w ciągu całego dnia.
Radny Powiatu Adolf Maciak poprosił o przybliżenie spotkania z wykonawcami
i inspektorami nadzoru w sprawie rewitalizacji parku w Warce. Czy były jakieś nieprawidłowości.
W odpowiedzi Wicestarosta Janusz Różycki poinformował, że jedyna sprawa trochę kontrowersyjna dot. projektu a dot. źle podanych współrzędne wysokościowe drogi i należało wyjaśnić te sprawy między wykonawcą a projektantem.
Ad. 8
Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał w sprawach:
Ad. 8.1
Projekt uchwały w sprawie uchwalenia Powiatowego Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Grójeckiego na lata 2013– 2016 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2017 – 2020, przedstawiła naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska p. Teresa Ostatek (załącznik).
Treść samego programu oraz procedurę tworzenia zreferował pan Sebastian Kulikowski – przedstawiciel firmy EKO-TEAM Konsulting z Hecznarowic , która przygotowywała program w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
Radna Małgorzata Woźniak zapytała co jest według referującego największym zagrożeniem dla powiatu grójeckiego.
Pan Kulikowski podkreślił, że powiat tak jak cały kraj boryka się z gospodarką wodno-ściekową, ale stan wód systematycznie ulega poprawie i żadnych bezpośrednich zagrożeń nie ma na naszym terenie. Podobnie jest z zagrożeniem pyłami, wynikającym z niskiej jakości spalanego węgla w gospodarstwach domowych. Ważne jest aby powstawały nowe inwestycje dbając jednocześnie
o zrównoważony rozwój. Wszystkie dane służące do opracowania są aktualne na koniec 2012 r.
Radna Małgorzata Woźniak zapytała o to czy skoro powstał taki Program Ochrony Środowiska to Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska będzie go realizował i starał się zapobiegać zagrożeniom.
Pan Kulikowski wyjaśnił, że nie wszystkie zadania w Planie są zadaniami powiatu. Jest oddzielna tabelka dotycząca zaleceń dla gmin i te zadania będą realizowane
z budżetów gmin i są zamieszczone w wieloletnich prognozach finansowych. To nie są zadania wymyślone a pochodzące z konkretnych dokumentów mających odzwierciedlenie w budżecie własnym i gmin.
Radna Małgorzata Woźniak zapytała czy powiat przygotowuje sprawozdania
z realizacji tegoż programu.
Pan Kulikowski wyjaśnił, że co 2 lata.
Radny Maciej Dobrzyński zauważył, że materiał na płycie CD był bardzo obszerny
i nie zapoznał się z nim przed sesją. Pyta natomiast wykonawcy czy Plan nie będzie dodatkową przeszkodą uniemożliwiającą inwestycje na terenie naszego powiatu.
Pan Kulikowski wyjaśnił, że Program nie określa sztywnych ram, tylko pokazuje zadania , które w raportach co 2 lata będą wykazane jako zrealizowane lub nie, bez żadnych konsekwencji. Plan jest tylko wskazówką jako dokument strategiczny.
Naczelnik Wydziału RS podkreśliła, że jest to już trzecia aktualizacja naszego programu, który jest kompendium wiedzy o stanie środowiska a raporty z realizacji pokazują tendencje wzrostowe we wszystkich obszarach objętych opracowaniem. Ponadto poleciła radnym przeczytanie tego dokumentu, który bardzo ciekawie
i obrazowo przedstawia konkretnie nasz powiat zwłaszcza w częściach opisowych.
Radny Dobrzyński upewnił się czy nasz program ogranicza inwestora, który np. chce wybudować fabrykę i zamontować tam piece na węgiel?
Pani Naczelnik RS wyjaśniła, że przy inwestycjach tego typu trzeba zawsze uzyskać odpowiednie decyzje środowiskowe a Program zawiera jedynie ogólne wytyczne.
Radny Witold Wójcik podkreślił, że znając nasz Wydział Rolnictwa, Leśnictwa
i Ochrony Środowiska jest spokojny, bo na pewno doskonale poradzi sobie z tym Programem.
Radny Stanisław Sitarek zapytał czy istnienie tego programu zapobiegnie
w przyszłości wydawaniom takich bzdurnych decyzji jak np. biogazownia w Bielanach czy też będzie on pomocny nam w przyszłości. Ponadto zapytał o koszt wykonania tego programu.
Pani Naczelnik RS wyjaśniła, że raport kosztował 11 685 zł brutto, ale przy tym ogromie pracy włożonym oraz wysokim poziomie merytorycznym opracowania to nie jest dużo. Odpowiadając na pierwszą część podkreśliła, że nie o wszystkim decyduje się w powiecie, gro inwestycji m.in. również biogazownie powinny być rozważane w gminach na etapie planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. To są właściwe instrumenty prawne.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Geodezji p. Radosław Kreczmański poinformował, że komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Wobec braku dalszych uwag Przewodniczący Rady Janusz Karbowiak poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało 18 radnych. Uchwała nr XXXVII/218/2013 została przyjęta większością głosów, 16 głosów „za” przy 2 „wstrzymujących się”.
Ad. 8.2
Projekt uchwały w sprawie uchwalenia Budżetu Powiatu Grójeckiego na rok 2014, przedstawiła Skarbnik Powiatu p. Jadwiga Ostrowska (załącznik).
Radny Waldemar Kopczyński zaproponował aby nie czytać całej uchwały gdyż była ona wielokrotnie referowana na Komisjach Rady.
Radny Stanisław Sitarek poinformował, że słyszał uwagi ze strony gości iż radni nie wiedzą nad czym głosują , bo nie czyta się uchwał. To stanowisko poparł Radny Adolf Maciak.
Pani Skarbnik szczegółowo omówiła załączniki do uchwały.
Radny Maciej Dobrzyński zapytał o budżet Centrum Kształcenia Zawodowego
i Praktycznego w Nowej Wsi czy są jakieś oszczędności z tytułu połączenia.
Pani Skarbnik odpowiedziała, że wyliczy i poda odrębnie.
Radny dodatkowo jeszcze zapytał o deficyt w jednostkach organizacyjnych powiatu m.in. Muzeum w Warce oraz szkół, związany z brakiem środków na ZUS albo opłaty za czynsz dla Wareckiego Ośrodka Sportu.
Pani Skarbnik wyjaśniła, że po podjęciu uchwały przez Radę Powiatu o zmianach
w budżecie na 2013 rok środki zostaną uruchomione przez jednostki, a przelewy wyszły w piątek 27 grudnia, więc powinny dotrzeć najpóźniej 31 grudnia i należności będzie można uregulować. W sprawie zaległości dla Warki ustalone było z władzami Warki na spotkaniu, że uregulujemy czynsz z nowego budżetu.
Radny Witold Wójcik zapytał o kwotę jakiej nam brakuje do zakończenie inwestycji
w Muzeum w Warce.
Wicestarosta Janusz Różycki podsumował, że różnica między umową zawartą
z urzędem Marszałkowskim a szacowanymi kosztami to ok. 2 600 mln. Oczywiście kwota dokładna będzie znana dopiero po rozstrzygnięciu przetargów na digitalizację zbiorów i dokończenie budowy CEM.
Radny Maciej Dobrzyński podsumowując stwierdził, że niestety ten budżet po raz kolejny nie został dostosowany do naszej trudnej sytuacji finansowej. Niestety nasze jednostki kończą rok z deficytem, budżety na kolejny rok są na poziomie tegorocznych, a więc zadłużenie się powiększa. W dalszym ciągu brak środków na inwestycję w Warce, co zagraża jej wykonalności. Szpital w Nowym Mieście – brak środków na wyposażenie w sprzęt, a bez tego inwestycja również nie będzie dobrze działała, ale trzeba ją dokończyć żeby przyciągała pacjentów. Inwestycje drogowe – analizując budżet Powiatowego Zarządu Dróg od roku 2005, to obecny jest najgorszym budżetem na przestrzeni tych 9 lat, ponadto na remonty dróg jest przeznaczane coraz mniej pieniędzy, koszt utrzymania tej jednostki sukcesywnie rośnie , od trzech lat nie inwestujemy w ogóle. Oprócz tego działu przeanalizowane zostały wydatki związane z administracją. W roku 2005 na wynagrodzenia netto
w Starostwie przeznaczano 2,8 mln przy budżecie 50 mln, obecnie w roku 2013 blisko 5 mln przy budżecie 90 mln. Typowe podejście konsumpcyjne. Zarząd nie zaproponował niczego co mogłoby pchnąć powiat do przodu. Kredyt został rozłożony do końca 2027 roku z karencją na 2014 rok. Nie ma pomysłu na to żeby wychodzić z trudnej sytuacji finansowej. Radny Maciej Dobrzyński wyraził swój sprzeciw co do zaopiniowaniu takiego budżetu.
Radny Witold Wójcik podkreślił, że budżet jest trudny i wybór którego musimy dokonać wśród inwestycji, też jest trudny. Proporcje jednak powinny zostać zachowane, bo skoro stać powiat na takie sumy w Warce to 260 tys. na utrzymanie Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Nowym Mieście , gdzie młodzież nie ma innej oferty na zajęcia pozalekcyjne, powinno się znaleźć. Radny przedstawił sytuację młodzieży w Nowym Mieście, gdzie nie ma ośrodków kultury, a jedyne miejsce spotkań chcemy zamknąć i wysłać dzieci na blokowiska. W związku z tym proporcje są niewłaściwe
i jest przeciwny budżetowi.
Radny Adolf Maciak wyraził swe niezadowolenie z budżetu na drogi, który jest co najmniej o 2-2,5 mln za mały, bo wydatki na drogi 2 178 tys. są liczone z pieniędzmi z gmin oraz od Marszałka, własnych jest ok. 800 tys. Dobrze byłoby ustalić wskaźnik procentowy do wyliczenia kwoty na drogi w stosunku do całości budżetu, bo drogi są zadaniem strategicznym. Również będzie głosował przeciwko temu budżetowi.
Radny Krzysztof Fiks podkreślił, że chociaż zgadza się ze swoim przedmówcą to należy zauważyć, że lecznictwo też jest ważne.
Radny Stanisław Woźniak przypomniał, że budżet na drogi był dyskutowany na komisji i chociaż pieniędzy na drogi jest mało, to on będzie głosował za przyjęciem budżetu, bo jest on od strony formalnej skonstruowany prawidłowo. To, że nie ma pieniędzy może ulec zmianie jeśli uda się uzyskać środki finansowe ze sprzedaży mienia a takie dostał zapewnienie od pana Starosty i w pierwszej kolejności będą one przeznaczone na samochód i koparkę.
Radny Adolf Maciak przypomniał z komisji, że Starosta zobowiązał się do przeznaczenia na dział 600 co najwyżej 500 tys. zł a nie wszystkie środki dodatkowe.
Radny Witold Wójcik jeszcze raz podkreślił dysproporcje w budżecie porównując Muzeum, drogi i OPP.
Radny Jan Traczyk zauważył, że padają tylko krytyczne uwagi, ale mamy dochody i mamy wydatki. Nikt nie chce zamykać szkół, liczba uczniów maleje, koszty energii rosną itd. Realna dyskusja nad budżetem powinna wskazywać konkretne posunięcia finansowe, ile środków z którego paragrafu i gdzie przesunąć i dlaczego. Ponadto powinno to odbywać się na komisjach.
Radny Stanisław Woźniak zauważył brak konsekwencji w Radzie Powiatu, skoro została podjęta uchwała o realizacji Rewitalizacji Muzeum to trzeba było liczyć się z konsekwencjami a nie mieć teraz pretensje do obecnej Rady. Jeżeli budżet nie zostanie uchwalony, to szkoły po nowym roku nie będą miały środków na wypłatę wynagrodzeń.
Radny Witold Wójcik zwracając się do p. Traczyka, że właśnie z jego strony pada propozycja przesunięcia środków na OPP z części przeznaczonej na Muzeum. Przypomniał, że uchwała na Muzeum mówiła o 14 mln a nie o 20, może trzeba było wcześniej zrezygnować z tej inwestycji albo przynajmniej ją ograniczyć. Zarząd nigdy nie wyszedł z taką propozycją dyskusji.
Radny Adolf Maciak poparł stanowisko swego przedmówcy i poprosił o podanie wszystkich poniesionych kosztów na Muzeum do tej pory.
Skarbnik Powiatu wyjaśniła, że zaraz p. Zawiślak przyniesie dokumenty i poda kwoty.
Radny Maciej Dobrzyński raz jeszcze podkreślił, że wzrost kosztów na administrację o 30%, to złe gospodarowanie, bo nigdzie tak nie wzrosły wynagrodzenia w żadnej sferze pozabudżetowej. W 2009 na PZD poszło 12,5 mln na inwestycje drogowe, potem 7 mln, a teraz nic. Trzeba było myśleć
o usamodzielnieniu tej jednostki bo nie będziemy w stanie utrzymać tych 600 km dróg. Teraz sytuacja jest coraz gorsza a Zarząd i jego sposób działania się nie zmienił.
Radny Stanisław Sitarek pogratulował dobrego samopoczucia szefowi Komisji Transportu, bo przy 600 km dróg i inwestycjach rzędu 800 tys. zł to wystarcza nam to na 4 km drogi czyli co 150 lat będziemy odnawiać drogę. Ponadto Radny przypomniał, że pan Starosta trzy lata wcześniej po objęciu funkcji, obiecywał odchudzenie urzędu do 100 osób, do dnia dzisiejszego nie zmniejszyło się o ani jedna osobę, a fundusz płac wzrósł. Poinformował, że w nowym budżecie nie ma żadnych oszczędności poza inwestycjami, bo to jest najłatwiejsze. A kolejki w Wydziale Komunikacji są ciągle i nie zmienił tego „system kolejkowy”.
Radny Waldemar Kopczyński zauważył, że to co mówią koledzy z klubu PIS jest to jeden wielki populizm, gdyż jeżeli jest mowa o oświacie, o ZUSach – to wszyscy się zgadzają, że trzeba dołożyć. Jesteśmy przy drogach, wszyscy jednym głosem mówią –dać na drogi. Dla Powiatowego Zarządu Dróg – trzeba kupić koparkę i samochód. W Muzeum – trzeba zakończyć inwestycję. Szpital Nowe Miasto usprzętowić. Taka jest rola opozycji należy jednak racjonalnie podejść do tego budżetu jako całości. Zupełnie inaczej wygląda sprawa gdy traktujemy jeden wyrywkowy temat a inaczej gdy trzeba zamknąć cały budżet. Zaapelował do kolegów radnych o więcej rozsądku.
Radny Stanisław Sitarek podkreślił, że właśnie od 3 lat pokazuje, gdzie oszczędzać i próbuje wskazać kierunki, ale jako opozycja nie ma żadnego wpływu na konstrukcję budżetu, zarówno w zakresie wpływów jak i wydatków. Zarząd może robić co chce, bo ma większość i widać to również we wszystkich głosowaniach dzisiejszych.
Radny Maciej Dobrzyński zwracając się do p. Kopczyńskiego stwierdził, że dziwi się, ponieważ jako Komisja Rewizyjna przyglądali się wspólnie dwóm inwestycjom
i były nieprawidłowości, niegospodarności. Pokazujemy błędne zarządzanie. Przytoczył przykład inspektora nadzoru nad inwestycją w Warce, gdzie płacimy więcej niż ceny rynkowe i to jest fakt a nie populizm. Podobna sytuacja miała miejsce w Nowym Mieście gdzie wydatki na budowę poszły poza zarządem.
Radny Waldemar Kopczyński podkreślił, że atak na przewodniczącego Komisji Transportu, jest nie na miejscu, bo to nie on jest winien, że nie ma koparki czy samochodu. Wyraził swój protest przeciwko rozpatrywaniu zadań tylko pojedynczo w oderwaniu od siebie. Odnosząc się do wypowiedzi p. Sitarka wyjaśnił, że w starostwie na przestrzeni 9 lat (od 2005 roku) przybyło zadań , a co za tym idzie zwiększyła się ilość osób zatrudnionych a od kilku lat nie ma podwyżek.
Radny Maciej Dobrzyński zapytał jakim cudem z poziomu 6,8 mln wydatków na administrację doszliśmy do 9 milionów, jeżeli nie było podwyżek.
Radny Adolf Maciak przypomniał, że wicestarosta uzasadniając ostatnie uchwały pożyczkowe tak zapewniał, że będziemy mieć oddech w budżecie, a nie widzimy efektów tego oddechu. Należy mówić prawdę. Radny poprosił ponownie o podanie kosztów inwestycji w Warce.
Józef Zawiślak podał, że wartość całego projektu wynosi: 12 411 938,84 zł
dotacja z EFR – 7 826 968,63 zł
wkład własny – 9 250 696,04 zł
Zrealizowano na dziś łącznie 9 489 165 zł, w tym:
Dotacje: 4 896 329 zł
Wkład własny: 4 592 836 zł
Pozostało łącznie : 7 588 498 zł w tym:
Dotacji: 2 930 zł
Środków własnych: 4 657 899,33 zł.
Radny Adolf Maciak zauważył, że proporcje się odwróciły i teraz więcej powiat dopłaca niż jest środków unijnych.
Radny Witold Wójcik odpowiadając na uwagi p. Kopczyńskiego ponownie zaproponował rozważenie sytuacji tych dzieci, które pozbawia się tego Ogniska
w Nowym Mieście.
Radny Waldemar Kopczyński podkreślił, że o Nowym Mieście nie mówił w ogóle.
Pan Starosta Marian Górski odczytał Uchwałę Nr Pł.494.2013 SKŁADU ORZEKAJĄCEGO REGIONALNEJ IZBY OBRACHUNKOWEJ W WARSZAWIE
z dnia 14 grudnia 2013 roku w sprawie opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Grójeckiego projekcie uchwały budżetowej. Opinia pozytywna.(załącznik).
Przewodniczący poszczególnych Komisji Stałych Rady Powiatu przedstawili kolejno opnie:
Radny Radosław Kreczmański – Komisja Rolnictwa, Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Geodezji - opinia pozytywna
Radny Mariusz Wojno- Komisja Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu - opinia pozytywna
Radny Stanisław Wożniak – Komisja Transportu Zbiorowego i Dróg Publicznych - opinia pozytywna 3 za przy 2 przeciw
Radna Małgorzata Woźniak – Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej, Spraw Socjalnych i Przeciwdziałania Bezrobociu - opinia pozytywna
Radna Małgorzata Woźniak – Komisja Integracji Europejskiej i Promocji Powiatu - opinia pozytywna
Radny Stanisław Binkiewicz – Komisja Planowania, Budżetu, Finansów i Mienia Powiatu - opinia pozytywna – większością głosów
Wobec braku dalszych uwag Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało 17 radnych. Uchwała nr XXXVII/219/2013 została przyjęta większością głosów, 15 głosów „za” przy 5 „przeciw”.
Ad.8.3
Projekt uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Grójeckiego na lata 2014-2027, przedstawiła Skarbnik Powiatu p. Jadwiga Ostrowska (załącznik).
Radny Stanisław Sitarek zapytał Panią Skarbnik czemu nie zaciągamy pożyczek, kredytów ani obligacji komunalnych ? Czy dlatego, że nam nie nam nie potrzeba czy dlatego, że nie możemy, czy dlatego, że mamy przekroczony limit zadłużenia? Bo jeżeli stałaby się jakaś katastrofa finansów państwa i nasze dochody byłyby mniejsze to skąd weźmiemy środki, czy nie jest to niepokojące. Zapytał o zapis w WPF na inwestycję w Warce 5 200 mln, czy kwoty są prawidłowe?
Pani Skarbnik wyjaśniła, że jeżeli chodzi o niezaciąganie kredytów, pożyczek, obligacji – to Państwo jako Rada zobowiązaliście Zarząd do nie zwiększania zadłużenia. Nie przekraczamy żadnych wskaźników, bo wykazałaby to RIO w opinii. Zaznaczyła jeszcze, że w dochodach nie są ujęte żadne wpływy ze sprzedaży, więc jeżeli będą jakiekolwiek dochody z tego tytułu, to będziecie Państwo decydowali na co je przeznaczyć. Jest to pewny budżet, bez kolejnych zadłużeń. Pani Jadwiga Ostrowska wyjaśniła również skąd powstała kwota na Warkę, z których pozycji budżetowych.
Członek Komisji Planowania, Budżetu, Finansów i Mienia Powiatu Waldemar Kopczyński poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Pan Starosta Marian Górski odczytał opinię RIO Uchwałę Nr Pł.493.2013 SKŁADU ORZEKAJĄCEGO REGIONALNEJ IZBY OBRACHUNKOWEJ W WARSZAWIE
z dnia 14 grudnia 2013 roku w sprawie opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Grójeckiego projekcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Grójeckiego na lata 2014-2027. Opinia pozytywna (załącznik).
Wobec braku dalszych uwag Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało 16 radnych. Uchwała nr XXXVII/220/2013 została przyjęta większością głosów, 13 głosów „za” przy 3 „przeciw”
Radni obecni na sesji o godz. 18.15 to: Radosław Kreczmański, Adolf Maciak, Maciej Dobrzyński, Stanisław Sitarek, Witold Wójcik, Krzysztof Ambroziak, Janusz Karbowiak, Marian Górski, Janusz Różycki, Stefania Fetraś, Jan Traczyk, Krzysztof Fiks, Małgorzata Woźniak, Stanisław Woźniak, Mariusz Wojno, Waldemar Kopczyński.
Ad.8.4
Projekt uchwały zmieniającej Uchwałę Budżetową Powiatu Grójeckiego na 2013 r, przedstawiła Skarbnik Powiatu p. Jadwiga Ostrowska (załącznik).
Członek Komisji Planowania, Budżetu, Finansów i Mienia Powiatu Waldemar Kopczyński poinformował, że komisja większością głosów pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało 15 radnych. Uchwała nr XXXVII/221/2013 została przyjęta jednogłośnie, 15 głosów „za”.
Ad.8.5
Projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Nowym Mieście n/Pilicą przedstawiła Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia p. Barbara Orłowska (załącznik).
Radny Witold Wójcik dodał, że istotnym jest fakt, że to schronisko nigdy nie podjęło działalności.
Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu Mariusz Wojno poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało 15 radnych. Uchwała nr XXXVII/222/2013 została przyjęta większością głosów, 14 głosów „za” przy 1 „wstrzymującym się”.
Ad.8.6
Projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Nowym Mieście n/Pilicą przedstawiła Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia p. Barbara Orłowska (załącznik).
Pan Przewodniczący udzielił głosu Dyrektorowi Ogniska Pracy Pozaszkolnej co wywołało uwagi radnego Witolda Wójcika, który również zgłaszał się do wypowiedzi.
Dyrektor OPP pan Artur Molenda podkreślił jest w bardzo trudnej sytuacji on jak i inni nauczyciele, których musiał zwolnić z nowym rokiem , zgodnie z zaleceniami Zarządu, jest również wychowankiem ogniska Pracy Pozaszkolnej . Przypomniał sytuację, gdy przed laty, gdy Starostą był p. Jerzy Kaźmierczak a wicestarostą
p. Jacek Adamski również powstał pomysł likwidacji Ośrodka. W związku z tym miało powstać Schronisko młodzieżowe, które zarabiając utrzymałoby obie jednostki. Niestety ze względów finansowych inwestycja zatrzymała się na etapie dokumentacji, zabrakło ok. 550 tys. zł. Jeszcze raz podkreślił jak bardzo jest potrzebna ta działalność dla dzieci, które nie mają innych propozycji zajęć w Nowym Mieście. Placówka powinna obchodzić właśnie jubileusz 35- lecia istnienia, wychowały się tu całe pokolenia. Współdziałamy ze wszystkimi szkołami, z gminą z organizacjami pozarządowymi. Zgodnie z zaleceniami ograniczyliśmy budżet, a co za tym idzie zmniejszyliśmy liczbę szkół. Sama struktura wieku uczestników wskazuje na przewagę szkoły podstawowej i gimnazjum, bo uczniów szkół ponadgimnazjalnych jest w Nowym Mieście mało, dla ogniska ważne było każde chętne dziecko, bez względu na wiek. Ograniczając liczbę kół niestety zlikwidowaliśmy zajęcia dla liceum ale pomimo to młodzież nadal do nas przychodzi.
Jako kolejny zabrał głos pan Mariusz Dziuba – instruktor z OPP- podkreślił, że pracownicy Ogniska otrzymali na Święta w prezencie, zwolnienia z pracy, których nikt się nie spodziewał, nikt z ludźmi nie rozmawiał, nie przeprowadzał konsultacji z rodzicami z dziećmi, nawet nie poinformował ich o zamiarze zmian czy możliwości przejęcia przez gminę. Po tych ruchach defakto Ognisko już nie istnieje, zajęć nie ma. Przypomniał zebranym, że ostatnio w gazecie „Nad Wisłą” nazwani byli Nowomiejską kuźnią talentów, na zawodach w Kozienicach grupy z Nowego Miasta zajęły wiele czołowych miejsc; w ubiegłym roku w konkursie Młode Talenty
w Warszawie na 300 grup 1 miejsce zajęło Nowe Miasto, 2 miejsce –Żdżary. Trudno jest mówić o tym, gdy poświęciło się tyle czasu i serca w przygotowanie dzieci,
a teraz to wszystko przepadnie. Dzieci płakały gdy się dowiedziały, że to koniec. Zabrakło wspólnego wypracowania jakiejś wizji.
Radna Małgorzata Woźniak zapytała czemu pracownicy dostali wypowiedzenia z pracy, skoro uchwała dopiero będzie podjęta.
Radny Witold Wójcik zapytał ilu uczniów w Ognisku było z liceum gdy funkcjonowały wszystkie grupy.
Dyrektor Artur Molenda odpowiedział, że w sprawie zwolnień dostał polecenie służbowe od Zarządu, a uczniów jest 42 z LO i 8 do 10 z ZDZ. Ze względu na likwidację zajęć ta liczba została zmniejszona, gdyby wiedział że doprowadzi to do likwidacji ośrodka to zlikwidowałby zajęcia z młodszymi grupami.
Radny Witold Wójcik po raz kolejny podkreślił wagę tego Ogniska Pracy Pozaszkolnej dla tak małej społeczności jaką jest Nowe Miasto, gdzie nie ma żadnego ośrodka kultury, żadnej alternatywy na zajęcia dla dzieci jak ma to miejsce w Grójcu czy Warce. Te osoby, które jeszcze nie wyjechały z Nowego Miasta mają iść na blokowiska. Radny zapytał po co jest Rada skoro Zarząd już podjął decyzję o zwolnieniach ludzi.
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Ambroziak jako przewodniczący Klubu PSL poinformował, że klub był w szpitalu w Nowym Mieście i po drodze widział Ognisko Pracy Pozaszkolnej z zewnątrz. Na spotkaniu była obecna Pani Burmistrz Nowego Miasta, która zapewniała o przejęciu funkcjonowania OPP i prowadzeniu go w takim kształcie lub podobnym. Zadał pytanie Zarządowi czy ktoś z członków Zarządu był na sesji Rady w Nowym Mieście dotyczącej zakupu OPP i czy był tam Pan Dyrektor.
Starosta Marian Górski przypomniał, że wspólnie na początku roku podjęte zostały kroki w celu uzyskania oszczędności w oświacie. Został w tym celu powołany zespół, który wypracował pewne kierunki działania i jednym z elementów tych zmian było OPP, więc nie można mówić, że ktoś nie słyszał o tym temacie. Poza tym było kilka spotkań z samorządem miejscowym. Finalizując sprzedaż, samorząd Nowego Miasta stwierdził, że widzi potrzebę kontynuowania działalności ale w zupełnie innej formie, i inne zatrudnienie, i pod inna nazwą. Najważniejsze żeby tą działalność kontynuować a nie jaka jest nazwa. Samorząd po przeprowadzeniu prac remontowych, od 1 września 2014 chce kontynuować działalność, ale nie chce przejąć pracowników na karcie nauczyciela. My chcemy zobligować gminę do prowadzenia działalności zapisem w uchwale.
Mamy problem również z Liceum w Nowym Mieście, gdzie w tym roku ruszyła tylko jedna klasa, w takiej sytuacji za 3 lata trzeba będzie utrzymać szkołę z trzema klasami. Jaki samorząd stać na takie koszty, nawet prywatne szkoły mają więcej klas. Nowe Miasto początkowo podjęły rozmowy o przejęciu Liceum, ale nie chce budynku, nie chce kadry, ma własne zaplecze.
Podobne pomysły dotyczyły Wareckiego Liceum czy oddać samorządowi czy połączyć z Zespołem szkół Ponadgimnazjalnych. Przeniesienie wiąże się z inwestycjami, na które nie ma środków.
Jedynym zakończonym postępowaniem jest połączenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i CKUiP w Nowej Wsi, efekty będą dopiero w 2014 roku.
Wicestarosta Janusz Różycki dodał jeszcze, że prace tego zespołu były kilkakrotnie prezentowane na sesjach. Wracając do sesji Rady Miejskiej w Nowym Mieście poinformował, że w blisko godzinnej debacie padały pytania głównie czy Starostwo chce sprzedać budynek OPP na wolnym rynku, co nie jest prawdą. Gmina stoi na stanowisku, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży OPP powinny zostać przeznaczone na dofinansowanie inwestycji w szpitalu w Nowym Mieście. Takie zapisy w akcie notarialnym nie są możliwe, ale propozycja jest sensowna. Druga obawa Rady dotyczyła wyposażenia Ogniska, czy cały sprzęt powędruje do Liceum a budynek pozostanie pusty. Wyposażenie zostałoby przeniesione do liceum tylko wtedy gdy byłoby tam przenoszone Ognisko a nie będzie ale decyzja co do wyposażenia pozostaje w gestii Zarządu i Rady, a dobrym pomysłem byłoby np. w rekompensacie za przejęte wyposażenie OPP kupić jakieś wyposażenie do szpitala. Wypowiedzi na sesji spotkały się z aprobatą.
Radna Małgorzata Woźniak zapytała ile jest etatów w OPP i jakie koszty trzeba ponieść w związku z odprawami dla pracowników. Zaproponowała jeszcze podjęcie próby porozumienia z Panią Burmistrz.
Dyrektor OPP Artur Molenda poinformował, że jest 3 pracowników zatrudnionych na 2 i 14/18 etatu, do 1 stycznia było 9 nauczycieli i 3 pracowników administracji
i obsługi.
Wicestarosta Janusz Różycki potwierdził, że pan Dyrektor dokonał zwolnień na polecenie Zarządu, gdyż miał tak dopasować zatrudnienie aby zamknąć się
w budżecie 200 tys. zł a nie 600 tys. jak do tej pory.
Radna Małgorzata Woźniak zapytała dyrektora jaki powód podał w wypowiedzeniu.
Dyrektor wyjaśnił, że zmiany organizacyjne, zgodnie z pismem ze starostwa.
Radny Stanisław Sitarek wyraził swe niezrozumienie dla sytuacji gdzie daje się na piśmie polecenie likwidacji czegoś co nie zostało zlikwidowane, nie uchwalone. Czy to nie jest przekroczenie uprawnień. Sugestia zespołu, którego radny był członkiem była taka że mamy przekazać OPP z jasnym kierunkiem, prowadzenia dalszej działalności, a pieniądze, które wpłyną zostaną przekazane do szpitala.
Wicestarosta Janusz Różycki przypomniał co jest zapisane w protokole z ustaleń zespołu, gdzie też było brane uwagę likwidacja OPP. Wracając do poleceń dla dyrektora, nie miał likwidować OPP tylko zlikwidować etaty, ze względu na budżet który w wypadku nie dojścia do sprzedaży ma wystarczyć na cały 2014 rok.
Pan Mariusz Dziuba poinformował, że etaty były i tak maksymalnie ograniczane, bo zajęcia były prowadzone ponad ten wymiar, po to żeby pomóc dzieciom. Dzieci nie interesuje, kto płaci gmina czy powiat, w jakim budynku, dla nich ważne jest żeby te sekcje działały. Pracownicy jak i rodzice, nie chodzą na sesje Rady Miejskiej, nikt z osób bezpośrednio zainteresowanych o niczym nie wiedział, dopóki na spotkaniu opłatkowym nie wręczono wypowiedzeń. Odpraw nie ma żadnych. Jaka jest wizja w przyszłości?
Radny Witold Wójcik podkreślił, że pierwsza wersja uchwały była w porządku, przypomniał, że wówczas głosował za prowadzeniem dalej zajęć w OPP przez Gminę. Dzisiaj ma wątpliwości, czy praca tych ludzi nie pójdzie na marne, czy dzieci w ogóle mają jeszcze szansę na naukę, co z ludźmi, którzy tracą pracę. Zaproponował aby poczekać z uchwałą do momentu, gdy gmina przejmie te zajęcia lub utworzy coś podobnego, aby dzieci nie wyrzucać na bruk. Oszczędności 260 tys. w sytuacji, gdy inni mają ośrodki kultury wokół siebie a w Nowym Mieście nie ma alternatywy, są chybione.
Radny Maciej Dobrzyński podkreślił, że widać tu strasznie chaotyczne działanie Zarządu. Najpierw stwierdzamy, że chcemy się pozbyć tego ogniska, ustalamy warunki działania a potem likwidujemy ognisko i prosimy o przejęcie. Kolejność działań powinna być inna, najpierw Zarząd powinien spotkać się z p. burmistrz poinformować na jakich warunkach dokonujemy sprzedaży, informujemy pracowników o zmianach. a potem finalizujemy sprawę. Obecnie nie ma nawet wypracowanego stanowiska między gminą a powiatem. Radny wyraził opinię, że nie można przyjąć tej uchwały, bo jest źle przygotowana i źle przeprowadzona.
Radna Stefania Fetraś przypomniała, że na posiedzeniach Zarządu, dyrektor OPP zobowiązał się, że zrobi wszystko żeby obniżyć koszty utrzymania placówki, zamknie nierentowne kółka połączy podobne. Ponadto na pytanie czemu dyrektor nie uzyskuje żadnych dochodów, chociażby z wynajmu kajaków – dyrektor stwierdził, że mu się to nie opłaca, bo i tak wpływa to na dochody powiatu. Zarząd przyjął stanowisko nie o likwidacji a o zmniejszeniu zatrudnienia do możliwości finansowych jednostki. Na pewno nie było polecenia zlikwidowania OPP.
Dyrektor Molenda zgodził się, że nie było mowy o likwidacji OPP ale likwidacja kół, wiąże się z nie przedłużaniem etatów na kolejny okres. Co do wynajmu kajaków, to jest zapotrzebowanie w dni wolne od pracy, gdy nie ma osoby, która te kajaki przewozi, zarobek byłby wówczas gdyby funkcjonowało schronisko młodzieżowe.
Witold Wójcik przypomniał, że głównym celem nie było zarobkowanie a prowadzenie zajęć dla dzieci i młodzieży. Zaapelował o nie przyjmowanie tej uchwały do momentu uruchomienia przez gminę działalności i przejęcia tych dzieci. Podkreślił, że dopiero takie postępowanie będzie racjonalne.
Wicestarosta zauważył, że jest to uchwała intencyjna zmierzająca do likwidacji OPP i jest ona niezbędna żeby gmina mogła podjąć kroki, gmina nie chce przejąć OPP, chce prowadzić działalność kulturalną i podjęcie tej uchwały jest niezbędne.
Radny Witold Wójcik zaproponował, żeby wynająć gminie budynek na prowadzenie działalności kulturalnej o dowolnej nazwie i na pewno dzieci nie będą wówczas opuszczone i wyrzucone na bruk.
Adolf Maciak wyraził swe zaniepokojenie stwierdzeniem :”działalność kulturalna” bo jaką mamy pewność, że będą to zajęcia dla dzieci takie jak do tej pory. Zapytał czemu spotkanie w Nowym Mieście odbyło się tylko w ramach klubu PSL a nie wszystkich klubów. Jest za odłożeniem decyzji do czasu wyjaśnienia. Nie można robić krzywdy społeczności lokalnej.
Przewodniczący Rady zaapelował o skracanie wypowiedzi, zwłaszcza, że jest już godz. 19.30.
Radny Krzysztof Fiks zapewnił, że na ostatniej sesji rady Miejskiej wszyscy stoją na stanowisku żeby te zajęcia funkcjonowały chociaż nawet pod inną nazwą. Kółka zainteresowań radni chcą żeby zostały. Najważniejsze jest również to, że radni chcą aby pieniądze ze sprzedaży zostały przeznaczone na szpital nowomiejski, który wymaga dofinansowania.
Radny Jan Traczyk wyjaśnił, że jest to uchwała o zamiarze likwidacji i wymaga ona jeszcze do pełnej likwidacji konsultacji z kuratorium oraz z rodzicami.
Radny Witold Wójcik przypomniał, że gmina już raz się wycofała ze swego stanowiska o przejęciu OPP i nadal nie mamy gwarancji że znowu się nie wycofa. Może gmina powie, że zajęcia uruchomi np. za dwa lata dopiero po wybudowaniu domu kultury.
Przewodniczący Rady zamknął dyskusję.
Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu Mariusz Wojno poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało 16 radnych. Uchwała nr XXXVII/223/2013 została przyjęta większością głosów, 10 głosów „za” 5 „przeciw” przy 1 „wstrzymującym się”.
Ad.8.7
Projekt uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu do sprzedaży nieruchomości zabudowanej Gminie Nowe Miasto przedstawił Wicestarosta Janusz Różycki (załącznik).
Radna Małgorzata Woźniak zapytała o uzasadnienie i zobowiązanie gminy.
Wicestarosta Janusz Różycki wyjaśnił, że sprzedaż nastąpi dopiero po podjęciu przez gminę uchwały o kontynuowaniu działalności kulturalnej i to jest zobowiązanie dla Zarządu.
Radny Maciej Dobrzyński zapytał czemu ten zapis jest w uzasadnieniu a nie
w uchwale i czy on ma wtedy moc zobowiązującą.
Radny Krzysztof Fiks wyjaśnił, zapytał czy jeżeli w miesiącu styczniu samorząd Nowego Miasta podejmie uchwałę, że przejmują i chcą kupić, to akt notarialny zostanie podpisany?
Wicestarosta Janusz Różycki wyjaśnił, że nie chodzi o uchwałę o kupnie, należy jeszcze podjąć uchwałę intencyjną o chęci kontynuowania działalności kulturalnej w tym budynku. Ponadto sprzedaż będzie uzależniona od tego czy nastąpi likwidacja OPP, dzisiaj podjęliśmy tylko uchwałę intencyjną o rozpoczęciu tego procesu.
Radny Krzysztof Fiks zauważył, że w przypadku odwlekania sprzedaży i gdy pieniądze wpłyną np. w miesiącu wrześniu, przetarg w szpitalu odbędzie się dopiero w październiku, to w listopadzie grudniu nie da się zrobić remontu oddziału chirurgicznego.
Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu Mariusz Wojno poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało 16 radnych. Uchwała nr XXXVII/224/2013 została przyjęta większością głosów, 11 głosów „za” 4 „przeciw” przy 1 „wstrzymującym się”.
Ad.8.8
Projekt uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin aptek ogólnodostępnych na obszarze Powiatu Grójeckiego w 2014 r. przedstawiła Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia p. Barbara Orłowska (załącznik).
Radny Stanisław Sitarek zapytał jakie mamy możliwości prawne aby zmusić apteki do obowiązkowego odbywania dyżurów nocnych i w dni wolne.
Radny Jan Traczyk podała na przykładzie Warki, że jest to decyzja każdej z aptek i np. samorząd Warecki opublikował listę aptek nie pełniących dyżurów z apelem do społeczności o bojkot tychże.
W imieniu Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej, Spraw Socjalnych i Przeciwdziałania Bezrobociu p. Małgorzata Woźniak poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało 16 radnych. Uchwała nr XXXVII/225/2013 została przyjęta jednogłośnie, 16 głosów „za”.
Ad.8.9
Projekt uchwały w sprawie odwołania członków Rady Społecznej działającej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście n/Pilicą przedstawił Przewodniczący Rady Powiatu Janusz Karbowiak (załącznik).
Radny Witold Wójcik przyznał, że Rada Społeczna działała bardzo różnie
i przypomniał, że od chwili gdy brana była pożyczka na szpital i ani pani przewodnicząca ani nikt z Zarządu nie informowali o zakresie zabezpieczenia tej pożyczki na posiedzeniach rady, przestał uczestniczyć w obradach tego gremium. Rada Społeczna nie do końca zdawała egzamin i członkowie powinni sami podać się do dymisji, poza przedstawicielem wojewody i starosty.
Radna Stefania Fetraś zauważyła, że Rada Społeczna nie opiniuje uchwał.
Radny Maciej Dobrzyński zwrócił się do Starosty z prośbą o przekazanie przewodniczenia radzie w ręce klubu PIS co zagwarantuje zaufanie i rzetelność w rozwikłaniu tych spraw w szpitalu w Nowym Mieście.
Starosta Marian Górski rozważy tę propozycję.
W imieniu Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej, Spraw Socjalnych i Przeciwdziałania Bezrobociu p. Małgorzata Woźniak poinformowała, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało 16 radnych. Uchwała nr XXXVII/226/2013 została przyjęta jednogłośnie, 16 głosów „za”
Ad.8.10
Projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi oraz wysokości kosztów powstałych w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu, obowiązujących w 2014 r. przedstawił Naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu p. Tomasz Nowakowski (załącznik).
Przewodniczący Komisji Transportu Zbiorowego i Dróg Publicznych p. Stanisław Woźniak poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
W imieniu Komisji Planowania, Budżetu, Finansów i Mienia Powiatu p. Waldemar Kopczyński poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało 15 radnych. Uchwała nr XXXVII/227/2013 została przyjęta jednogłośnie, 15 głosów „za” .
Ad.8.11
Projekt uchwały w sprawie poprawy działalności Grójeckiego Oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz uzasadnienie przedstawił Przewodniczący Komisji Rolnictwa p. Radosław Kreczmański (załącznik).
Radna Małgorzata Woźniak zapytała czy powiat będzie partycypował w kosztach utrzymania i zwiększenia zatrudnienia.
Odpowiedziano, że jest to wyłącznie zadanie wojewody.
Radny Jan Traczyk zaproponował aby również gminy naszego powiatu podjęły podobne uchwały i przekazały swoje opinie wojewodzie, co jeszcze wzmocni powagę sytuacji.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Geodezji Radosław Kreczmański poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Wobec braku uwag Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Głosowało 15 radnych. Uchwała nr XXXVII/228/2013 została przyjęta jednogłośnie, 15 głosów „za” .
Ad.9
W punkcie interpelacje i zapytania radnych:
Radna Małgorzata Woźniak zaproponowała aby nowy przewodniczący wprowadził nowy zwyczaj prowadzenia sesji w godzinach popołudniowych.
Pan Przewodniczący Janusz Karbowiak przyjął wniosek do wiadomości i rozważy.
Ad.10
W punkcie wolne wnioski i oświadczenia radnych:
Pan Przewodniczący Janusz Karbowiak odczytał kolejno:
Zawiadomienie radnych o wystąpieniu z klubu Razem dla Powiatu Grójeckiego (załącznik)
Zawiadomienie radnych o rozwiązaniu klubu PSL (załącznik)
Zawiadomienie o utworzeniu nowego klubu WSPÓLNY POWIAT(załącznik)
Głos zabrał dr Zbigniew Kwiczak – prezes Klubu Patriotycznego w Warce wyraził swe zaniepokojenie stanem inwestycji w Muzeum w Warce. Podkreślił, że według pierwotnego planu inwestycja miała być zakończona do końca 2012 roku, termin nie został dotrzymany a sama budowa została wstrzymana. Sytuacja ta generuje dalsze koszty i grozi zwrotem dotacji unijnych. Zwracając się do radnego Witolda Wójcika, podkreślił, że nie ma tu żadnej analogii do sytuacji w Nowym Mieście, bo w Muzeum zainwestowano już duże kwoty i trzeba to dokończyć, również żeby uniknąć zarzutu niegospodarności. Poinformował zebranych, że został powołany Społeczny Komitet na rzecz zakończenia inwestycji w Muzeum, którego prezesem jest Sadowska Danuta o czym poinformowano władze samorządu powiatowego, gminnego i dyrekcję Muzeum. Komitet wyraził swe zainteresowanie bieżącą sytuacją inwestycji i ma zamiar publikować otrzymane informacje w lokalnej prasie w celu informowania opinii publicznej o rozwoju sytuacji. Niezależnie od wysokości kwoty inwestycja musi zostać zakończona. Ważne jest aby w nowym budynku uruchomić część dotyczącą historii Warki, która jest miastem starszym do Warszawy.
Wicestarosta Janusz Różycki wyraził swe zadowolenie z tego, że powstało takie gremium, które będzie przyjacielem tej inwestycji, bo przyjaciół inwestycja ma mało. Zarząd ma pełną świadomość, że to zadanie musi zostać zakończone i nie są brane pod uwagę inne opcje. Opóźnienia powstały z powodu problemów z wykonawcą oraz wysokością budżetu na rok bieżący. Wicestarosta podkreślił, że czynione są starania w celu pozyskania dodatkowych środków finansowych a także prowadzone są rozmowy z Urzędem Marszałkowskim, który również mógłby wspomóc tę inwestycję. Wicestarosta zaapelował do przedstawicieli Komitetu aby również pomogli pozyskać dodatkowe środki finansowe, również od samorządu wareckiego, jako głosu lokalnej społeczności.
Pan Kwiczak poinformował, że Komitet na pewno wystąpi z wnioskiem do Warki
o dofinansowanie inwestycji.
Przewodniczenie obrad przejął Wiceprzewodniczący p. Krzysztof Ambroziak.
Radny Witold Wójcik odpowiedział, że jego marzeniem jest wybudowanie w każdej gminie pałacu kultury, ale co z tego jeśli brakuje pieniędzy. Ważne jest dla niego aby dzieci w jego miejscowości nie skończyły w maju na bruku i dlatego ważny jest proporcjonalny podział środków. Na obecny budżet powiatu można było zrobić jedynie pałac a z budową CEM poczekać, wszyscy powinniśmy szukać środków poza budżetem.
Pan Wiesław Czerwiński stwierdził, że przysłuchując się dyskusji da się odczuć, że panuje przekonanie iż to poprzednia kadencja radnych podjęła decyzję i teraz przez to są problemy. Samorządowcy są od tego żeby kontynuować linię swych poprzedników. Jako osoba z zewnątrz obserwująca obrady już 11-tą godzinę, podkreślił, że jest zdegustowany pierwszą częścią obrad Rady Powiatu. Ponadto zaproponował radnym aby jednak postarali się wrócić do nazw źródłowych swoich partii, nie wstydzić się ich. Pan Czerwiński zaproponował aby zakupować na sesję soki bez konserwantów z własnych owoców, pierwszą partię może przekazać gartis. Po wysłuchaniu dzisiejszych obrad zrodził się pomysł aby transmitować je np. przez Radio Mazowsze, im więcej słuchaczy tym większa presja wypowiedzi, podobnie do obrad Parlamentu. Na zakończenie złożył zgromadzonym życzenia noworoczne – trafnych decyzji.
Radny Witold Wójcik odpowiedział w kwestii Radia Mazowsze, że obrady są za długie ale ma zamiar uruchomić nowy program pt.: „Ring polityczny” i na pewno Pan Wiesław Czerwiński będzie zaproszony jako pierwszy.
Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Barbara Orłowska odpowiedziała na pytania skierowane do sprawozdania Starosty dotyczące: pełnomocnictwa dyrektor ZSP Jasieniec p. Doroty Nowak, kwoty i zakresu realizowanego projektu; zastrzeżeń ZDZ Nowe Miasto do wyników kontroli przeprowadzonej przez Audytora; wyników inwentaryzacji w CKUiP w Nowej Wsi.
Prowadzący obrady Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Ambroziak oddal głos zgromadzonym przedstawicielom szpitala i pacjentów w Nowym Mieście.
Pani Alicja Janeczek – przedstawiciel pacjentów- podziękowała zgromadzonym radnym za rozwiązanie problemów Nowego Miasta, za powrót dr Zaraś do pracy, za stosunki interpersonalne w szpitalu i za działania radnego Fiksa. Podkreśliła, że ludzie liczą się tylko wtedy gdy mają głosować, a po tym jak zostali tu potraktowani już wiedzą na kogo nie głosować.
Pani dr Warzecha zapytała o spotkanie części lekarzy z dyrektorem szpitala i z radnym Fiksem, na którym pan Fiks przedstawiał plany rozbudowy szpitala, chciała zapytać skąd szpital ma mieć pieniądze na kolejną inwestycję.
Radny Krzysztof Fiks wytłumaczył, że 325 tys., które powiat otrzyma za sprzedaż budynku OPP ma być przeznaczone remont oddziału chirurgicznego.
Pani doktor zapytała jeszcze o pozostałe plany remontowe na pozostałych obiektach szpitala, które były przedstawiane na spotkaniu w szpitalu.
Radny Krzysztof Fiks wyjaśnił, że to są sprawy dyrekcji szpitala i dyrektor ma dokumentację na rozbudowę budynku, ale na razie nie ma na to środków, środki do pozyskania wejdą dopiero w 2015 i 2016. Wkład własny 15% z budżetu starostwa.
Krzysztof Ambroziak jako przewodniczący klubu wyraził swe zdziwienie uczestnictwem radnego Fiksa w zebraniach z pracownikami szpitala, gdyż wyraźnie miał je ograniczać. Sprawę tą na pewno wyjaśni na spotkaniu wspólnym
z dyrektorem Skurą po nowym roku. Potwierdził również, że słyszał od dyrektora
o planach rozbudowy.
Pani dr Warzecha zapytała ponownie skąd w takim razie będą środki finansowe
i czy zaciąganie kolejnych kredytów na ściany ma sens gdy szpital ma takie braki
w usprzętowieniu, że lekarze wręcz nie mają na czym pracować, chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo pacjentów.
Radny Stanisław Sitarek podkreślił, że ze względu na późną porę należałoby już kończyć rozpoczęte tematy. Ponadto podzielił się obserwacjami, które poczynił podczas przerw w obradach sesji. Przede wszystkim system kolejkowy w Wydziale Komunikacji nie zlikwidował kolejki, ale na pewno nie ma możliwości usiąść
i poczekać, w pewnym momencie był tam człowiek o kulach. Szybsza obsługa zaczęła się dopiero po wizycie radnych. My powinniśmy zadbać o to aby klient był załatwiony i to jak najszybciej. Radny zadał jeszcze pytanie panu Staroście, do którego został upoważniony na sesji w Błędowie: czy może określić w latach kiedy będą zrobione następujące drogi w gminie Błędów: Kozietuły Błędów; Błędów Stara Wieś; Błędów Huta Błędowska. Czy ktoś chociaż wyremontuje te najgorsze dziury, na terenie gminy również Zarząd dostaje głosy, nie wykluczone, że tak duża gmina będzie chciała przejść do powiatu Rawskiego. Powiat Rawski bardzo chętnie nas przyjmie. W tym tempie nie odbudujemy dróg.
Wiceprzewodniczący Krzysztof Ambroziak przytoczył swoje doświadczenia
z systemem kolejkowym w Wydziale Komunikacji. W przeciwieństwie do wyrażonej opinii przez swego przedmówcę był zadowolony, gdyż po wzięciu numerka
z biletomatu, mógł swobodnie załatwić jeszcze inne sprawy w starostwie, w Wydziale Budownictwa i w Geodezji, wrócić przed momentem wywołania jego numerka
i zostać obsłużony, bez żadnych uwag ze strony oczekujących, że przecież nie stał
w kolejce, a tak to wyglądało do tej pory.
Starosta Marian Górski przypomniał, że cały efekt zostanie osiągnięty po wykonaniu remontu wydziału, gdzie zostanie stworzona jedna hala i będą również miejsca dla oczekujących. Przypomniał jak było z Urzędem Pracy, gdzie kolejki były do drzwi wejściowych. Teraz system kolejkowy doskonale to usprawnia. Do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić. W wielu instytucjach jak wiemy systemy funkcjonują, dajmy sobie szansę zmian. Odpowiadają na pytania dotyczące dróg wyjaśnił, że droga Kozietuły Błędów do remontu, będzie brana pod uwagę gdy wpłyną dodatkowe środki jako jedna z pięciu propozycji współfinansowania
z gminami. Co do pozostałych dróg nie jest w stanie udzielić odpowiedzi ze względu na szczupłość budżetu i jest to niemożliwe bez środków zewnętrznych.
Przewodniczący Komisji Transportu Stanisław Woźniak zapytał radnego Sitarka ile ma pieniędzy własnych na wykonanie tych dróg, bo wiadomym jest, że mieszkańcy starają się dołożyć własne pieniądze i tak np. dla drogi Dąbrówka-Błędów mieszkańcy i firmy zebrały 100 tys zł na poszerzenie tej drogi.
Radny Stanisław Sitarek zaproponował, że może przeznaczyć pół swojej diety, albo nawet do końca kadencji na każdą drogę, jeżeli radny Woźniak pójdzie jego śladem.
Wicestarosta Janusz Różycki odpowiedział, że stara się z pokorą przyjmować każdą krytykę, bez względu na to czy jest ona słuszna czy nie, ale zawsze będzie reagował na próby pomawiania i insynuowania działań przestępczych. Podkreślił, że to co usłyszał z ust radnego Wójcika, że jakoby zmuszał byłego prezesa szpitala do nagrywania kogoś jest absurdalne.
Radny Witold Wójcik wyjaśnił, że mówił iż była opcja w byłej Platformie, która miała podobnie się zachować u prezesa ZOZ, ale absolutnie to nie był Wicestarosta Różycki. Nigdy tego nie powiedziałem.
Radny Witold Wójcik podsumowując poprosił o udzielenie informacji na piśmie kiedy mija termin zakończenia inwestycji w Muzeum w Warce. Poparł również wniosek radnej Małgorzaty Woźniak o zwoływanie sesji pop południu. Przypomniał jednak, że on był pomawiany przez kolegów z PSL-u o rozwlekłe prowadzenie sesji, gdzie najdłuższa trwała do godz. 17.20, a dzisiaj jest już godz. 21, więc czy koledzy dadzą radę przeprowadzić szybko, czy będziemy obradować np. do godz. 24. Jako najważniejsze dla wszystkich przypomniał, że sprawa zaczęła się od pokazania problemów szpitala, a podobno Starosta na sesji powiedział, że nie ma problemów w szpitalu, że jest tylko kilka niezadowolonych osób. Mieliśmy tu informacje na sesji, wyraził swe zdanie, że problem na pewno istnieje. Zapytał ponadto jakim prawem radny Fiks jest władny do rozmów z pracownikami ZOZ-u? Z plotek krążących po Nowym Mieście utarło się już, że jeśli chcesz coś załatwić w Nowym Mieście to idź do Fiksa. Jeżeli uznamy, że problem jest w Wójciku to będzie to ogromne nadużycie w stosunku do mojej osoby, a tak zostało to skwitowane i na zakończenie podziękował za ten wspaniały błąd.
Radny Witold Wójcik postawił formalny wniosek o przedstawienie montażu finansowego inwestycji unijnej Rozbudowy Izby Przyjęć w szpitalu w Nowym Mieście przez dyrektora szpitala.
Wniosek został przyjęty 7 głosami „za” przy 6 głosach „wstrzymujących się”.
Radny Maciej Dobrzyński podkreślił aby zostały również przedstawione przez dyrektora informacje dotyczące pozwolenia na użytkowanie.
Radna Małgorzata Woźniak wyraziła swe niezadowolenie ze sposobu potraktowania dzisiejszych gości ze szpitala z Nowego Miasta, radny Fiks odpowiedział w sposób lekceważący. Ponowiła pytanie gości na które naprawdę nie udzielono odpowiedzi, co tam się znowu będzie budowało? W trakcie dyskusji pan Fiks powiedział, że za pozwoleniem Zarządu zrobił zebranie.
Starosta Marian Górski odpowiedział, że w imieniu zarządu pan Fiks był na spotkaniu opłatkowym w szpitalu, a o innym spotkaniu nie ma wiedzy.
Pani Alicja Janeczek zapytała czemu radny Fiks nie jest na sali obrad.
Wiceprzewodniczący wyjaśnił, że mógł wyjść np. do toalety.
Radny Adolf Maciak w imieniu klubu PIS podziękował panu Witoldowi Wójcikowi za dotychczasowe przewodniczenie Radzie Powiatu.
Radna Małgorzata Woźniak zauważyła, że tak naprawdę nie było za co odwoływać
z funkcji Przewodniczącego i również podziękowała w imieniu klubu.
Starosta Marian Górski w imieniu Zarządu podziękował panu Witoldowi za dotychczasową współpracę a radnym za przyjęcie tego przełomowego budżetu na 2014.
Ad. 11
Prowadzący obrady Wiceprzewodniczący Rady Krzysztof Ambroziak złożył wszystkim życzenia noworoczne i zamknął posiedzenie Rady Powiatu o godz. 21.30
Informacje o stronie
Podmiot publikujący: |
Starostwo Powiatowe w Grójcu |
Odpowiada za treść: |
Rada Powiatu Grójeckiego |
Wprowadził: |
Nieznany, data: 11.03.2014 r., godz. 09.30 |
Ostatnia aktualizacja: |
Nieznany, data: 11.03.2014 r., godz. 09.30 |
Czas |
Administrator |
Opis zmiany |
11.03.2014 r., godz. 09.30 |
Nieznany |
Dodanie strony |