Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym /Dz. U. Nr 142, poz. 1592 – tekst jedn. z 2001 r. z późn. zm./ i art.59 ust. 1,2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych / Dz. U. Nr 157 , poz. 1240 z późn. zm./ uchwala się co następuje :
§ 1
Uchwała określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania , odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Powiatowi Grójeckiemu lub jego jednostkom organizacyjnym zwanym w treści uchwały „należnościami” od osób fizycznych , osób prawnych a także jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.
§ 2
1.Organem właściwym w sprawach o których mowa w § 1 z zastrzeżeniem pkt.2 jest Zarząd Powiatu.
2.Organem właściwym w sprawach dotyczących należności jednostek organizacyjnych powiatu do kwoty 3.000zł jest kierownik właściwej jednostki organizacyjnej.
§ 3
1. Na wniosek dłużnika :
1) Należności mogą być umarzane w całości lub w części
2) Mogą zostać odraczane terminy spłaty całości lub części należności
3) Należności mogą zostać rozłożone na raty w całości lub części.
2. Umorzenie należności w całości lub części, odroczenie spłaty całości lub części należności i rozłożenie na raty całości lub części należności może nastąpić z urzędu, bez wniosku dłużnika ,w przypadkach określonych w art. 56 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r o finansach publicznych/Dz. U Nr 157, poz. 1240 z późn. zm/.
§ 4
Umorzenie należności, odroczenie płatności i rozłożenie na raty następuje na podstawie jednostronnego oświadczenia Zarządu Powiatu podjętego w formie uchwały a w wypadku należności jednostki organizacyjnej w formie pisma skierowanego do dłużnika zwanego w treści uchwały „decyzją”. Umorzenie należności głównej powoduje jednoczesne umorzenie należności ubocznych.
§ 5
Należności cywilnoprawne mogą zostać umorzone w całości lub w części na wniosek dłużnika wyłącznie w przypadku uzasadnionym ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym w szczególności w sytuacji gdy:
1) spłata należności zagraża egzystencji dłużnika lub jego rodziny,
2) wskutek spłaty należności w sposób znaczący pogorszyłaby się sytuacja życiowa dłużnika,
3) wskutek spłaty należności zagrożone mogłoby być dobro małoletnich dzieci dłużnika,
4) wskutek spłaty należności powstałaby konieczność znacznej redukcji zatrudnienia lub likwidacji podmiotu gospodarczego zatrudniającego pracowników,
5) istnieje uzasadnione okolicznościami przypuszczenie, że umorzenie części należności umożliwi dłużnikowi spłatę pozostałej części zadłużenia
§ 6
1. Przesłanki umorzenia należności wymienione w § 5 mają zastosowanie do odraczania terminu płatności należności i rozłożenia należności na raty.
2. Od należności rozłożonej na raty lub której termin zapłaty odroczono nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres odroczenia lub rozłożenia na raty.
§ 7
1. Wniosek o umorzenie , odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty należności dłużnik składa do Zarządu Powiatu wraz z dokumentami potwierdzającymi okoliczności faktyczne będące podstawą złożenia wniosku. W szczególności dłużnik zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o swojej sytuacji majątkowej.
2. Zarząd Powiatu lub kierownik jednostki organizacyjnej powiatu może żądać od dłużnika dodatkowych wyjaśnień i złożenia dodatkowych dokumentów
§ 8
Jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorca stosowanie umorzeń , odraczanie terminu płatności lub rozkładanie na raty należności stanowiących pomoc publiczną będzie odbywało się w ramach pomocy de minimis.
§ 9
Termin odroczenia zapłaty należności lub termin spłaty należności rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.
§ 10
1. Zarząd Powiatu uchyla uchwałę a kierownik jednostki organizacyjnej powiatu decyzję o umorzeniu należności, odroczeniu terminu płatności lub rozłożeniu na raty jeżeli dowody na podstawie których podjęto uchwałę okazały się fałszywe bądź też dłużnik w inny sposób wprowadził w błąd co do okoliczności, które stanowiły podstawę podjęcia uchwały.
2. Jeżeli dłużnik, któremu odroczono termin płatności lub rozłożono należność na raty, nie realizuje w terminie płatności, należność pozostała do zapłaty staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami.
§ 11
1. Zarząd Powiatu i kierownicy jednostek organizacyjnych składają Radzie Powiatu dwa razy w roku sprawozdanie dotyczące podejmowanych w roku budżetowym uchwał o umorzeniu odroczeniu lub rozłożeniu na raty należności Powiatu grójeckiego na formularzu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
2. Sprawozdanie powinno być sporządzone wg. stanu na 31 grudnia i 30 czerwca każdego roku w terminie do 15 marca i 15 lipca następnego roku.
§ 12
Niniejsza uchwała nie dotyczy należności podatkowych oraz należności przysługujących Samodzielnym Publicznym Zakładom Opieki Zdrowotnej dla których Powiat Grójecki jest organem założycielskim.
§ 13
Traci moc Uchwała Nr XXIX/226/2009 Rady Powiatu Grójeckiego z dnia 27 października 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad, sposobu, trybu umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych przysługujących Powiatowi Grójeckiemu.
§ 14
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.
§ 15
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
Uchwała Nr XVII/98/2012 RADY POWIATU GRÓJECKIEGOz dnia 30 marca 2012 r. - Biuletyn Informacji Publicznej, Powiat Grójecki
Gdzie jesteśmy
Menu główne
Główna treść strony
Uchwała Nr XVII/98/2012 RADY POWIATU GRÓJECKIEGOz dnia 30 marca 2012 r.
w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Powiatowi Grójeckiemu lub jednostkom organizacyjnym powiatu .
Podstrony:
Informacje o stronie
Podmiot publikujący: | Brak danych |
Odpowiada za treść: | Brak danych |
Wprowadził: | Nieznany, data: 17.04.2012 r., godz. 08.28 |
Ostatnia aktualizacja: | Nieznany, data: 17.04.2012 r., godz. 08.28 |
Czas | Administrator | Opis zmiany |
---|---|---|
17.04.2012 r., godz. 08.28 | Nieznany | Dodanie strony |